שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נתניהו: בוחן הצעה לביטול הבחירות; גנץ: "הוא משקר"

  בתגובה לבדיקה של יו"ר הכנסת אדלשטיין בעניין מתווה לביטול הבחירות, נמסר מהליכוד כי רה"מ יבחן זאת בכובד ראש. גנץ: "נתניהו מפחד מגזר הדין הציבורי - אין שום משא ומתן". ליברמן: "הפחד לאבד את השלטון מנחה את נתניהו". בכיר בליכוד: רה"מ מקווה באמצעות קידום היוזמה לפגוע בכחול לבן ציבורית

  בני גנץ בנימין נתניהו (צילום: יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי)
  בני גנץ ובנימין נתניהו(צילום: יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי)

  מפלגת הליכוד מסרה הערב (יום ג') כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מתייחס בכובד ראש ליו"ר הכנסת אדלשטיין והוא יבחן הצעה שהעלה לביטול הבחירות בימים הקרובים. ב"כחול לבן" טוענים שאין סיכוי שיצטרפו ליוזמה.

   

  מכחול לבן נמסר: "עוד ספין שנועד להשכיח מהציבור שנתניהו נכשל בהקמת ממשלה, העדיף את טובתו האישית וגרר במו ידיו מדינה שלמה לבחירות מיותרות. נתניהו מבין שהוא עומד להפסיד את הבחירות ומחפש עכשיו פתרונות קסם. אנחנו הולכים לבחירות ובני גנץ יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל". יו"ר כחול לבן, בני גנץ אמר כי "הפרסומים הערב מבהירים שנתניהו מפחד מגזר הדין הציבורי, ונתניהו משקר - אין שום משא ומתן עם כחול לבן".

   

  גנץ הוסיף כי "כל ההודעות בדבר משא ומתן פוליטי בין הליכוד וכחול לבן שקריות, וכל מטרתן היא לגלגל אלינו, בצורה צינית, את אשמת הקדמת הבחירות". לדבריו, "נתניהו יכול היה להחזיר את המנדט לנשיא, אבל הוא המשיך והקריב את טובת המדינה כדי לעצור את ההליך המשפטי שלו. הוא פיזר את הכנסת ונבהל מהמעשה שלו - ובצדק".

   

  בתוך כך, בכיר בליכוד אמר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מקווה שבאמצעות קידום היוזמה יוכל לפגוע ציבורית בכחול לבן. "הוא רואה סקרים לפיהם הציבור רוצה אחדות. לכן הוא גם רוצה להוציא אותם סרבנים", אמר.

  יום הכשרה לח
  "המשך תהליך הבחירות - הפרת אמונים כלפי האזרחים". יו"ר הכנסת אדלשטיין(צילום: אלכס קולומויסקי)

  יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, מיוזמי המהלך אמר כי "המשך תהליך הבחירות הוא הפרת אמונים כלפי אזרחי ישראל שמפסידים מליארדים רק בגלל פסילות אישיות של ראשי מפלגות שונים. עשרות ח"כים מכל הסיעות פנו אליי למציאת פתרון לביטול פיזור הכנסת. מצאתי מתווה פרלמנטרי ויש אפשרות לבטל את הבחירות המיותרות בתולדות ישראל.חובתנו לאפשר לכנסת ה-21 להמשיך לתפקד".

   

  אחד מבכירי כחול לבן ציין כי "ברמת הנהגת כחול לבן אף אחד לא דיבר איתנו על אפשרות לביטול הבחירות. לכן זה ספין שנועד להפיל עלינו את ההליכה לבחירות. מבחינה משפטית לא ניתן בכלל להעביר את זה והדרך היחידה של נתניהו היא להציג ממשלה - אבל אין לו ממשלה. לא ליברמן ולא אנחנו. לכל הסיפור הזה אין רגליים".

   

  בכיר אחר בכחול לבן אמר כי "אין לליכוד ולנתניהו אפילו קצה חוט לכחול לבן. הכל נואשות גדולה בגלל סקרים פנימיים שלהם".

  אביגדור ליברמן ישיבת סיעה ישראל ביתנו (צילום: אלכס קולומויסקי)
  "הפחד לאבד את השלטון מנחה את נתניהו". ליברמן(צילום: אלכס קולומויסקי)

   

  ממפלגת ישראל ביתנו נמסר כי "מה שמנחה את נתניהו הערב הוא לא טובתה של מדינת ישראל, אלא הפחד לאבד את השלטון. דווקא נתניהו, שפעמיים בתוך חצי שנה פיזר את הכנסת, התחיל להפנים שאזרחי ישראל לא מקבלים את הגישה 'שאלוהים לשלטון בחרתנו'. 'ישראל ביתנו' תתמוך אך ורק בממשלה רחבה, שתורכב מהליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו".

   

  במפלגות החרדיות נוטים להתנגד למהלך, וגורם בכיר ביהדות התורה אמר ל-ynet: "אם זה בשביל ממשלת אחדות - למה שנסכים?". יחד עם זאת, ח"כ משה גפני מיהדות התורה אמר כי הוא נדרש לסוגיה על-ידי יו"ר הכנסת ודן בה. ממפלגתו נמסר כי "הבחירות החוזרות מיותרות ובזבזניות שנגרמו בגלל גחמה של איש אחד. אם נידרש לביטול הבחירות - נבחן מי השותפים הפוליטיים במהלך כזה ורק לאחר מכן נכריע".

  אריה דרעי יעקב ליצמן (צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם)
  החרדים נוטים להתנגד. דרעי וליצמן(צילום: אוהד צויגנברג, אבי מועלם)
   

  שר האוצר משה כחלון התייחס גם הוא להצעה: "הבחירות הקרובות מיותרות, יקרות ומזיקות למשק. כל יוזמה שתביא לביטולן מבורכת".

   

  שר החינוך הרב רפי פרץ אמר כי "ביטול הבחירות משמעותו ביטול הקיצוץ בתקציב החינוך. אני מברך ותומך ביוזמה שתחסוך מיליארדי שקלים למשק ותסייע ליציבות השלטונית במדינת ישראל".

   

  גם ח"כ גבי אשכנזי, הרביעי ברשימת כחול לבן, אמר כי מדובר ב"עוד ספין מבית היוצר של נתניהו. אין שום משא ומתן עם כחול לבן. נתניהו גרר את המדינה לבחירות מיותרות וישלם את המחיר בקלפי".

   

  יו"ר סיעת העבודה, ח"כ איציק שמולי, טען כי "ביטול הבחירות הוא מעשה לא אפשרי משפטית ולא כשר מוסרית ולכן לא יעבור". לדבריו, "כיו"ר סיעת העבודה אני מודיע כי בכוונתנו להתנגד לכל מהלך מסוג זה, שמטרתו ההישרדות האישית של נתניהו".

   

  יו"ר מרצ, תמר זנדברג, אמרה כי "מדהים לראות איך נתניהו משתמש במדינת ישראל כמו הצעצוע האישי שלו. רק לפני חודש הפך עולמות כדי להקדים את הבחירות, ועכשיו כשגילה שלציבור נמאס מהמשחקים האלה, הוא עושה פרסה. אנחנו לא נהיה חבל ההצלה של המושחת נתניהו ואני קוראת לכל המחנה והחברים באופוזיציה, אל תושיטו לנתניהו את היד".

   

  סגן הרמטכ"ל לשעבר, יאיר גולן, אמר כי "ממשלת ישראל וחברי כנסת נעדרי עמוד שדרה יצאו למבצע חילוץ להצלת ראש ממשלה החשוד במעשי שוחד והפרת אמונים. הבושה נעלמה. האחריות הציבורית לא קיימת והבית בסכנה".

  נפתלי בנט בישיבת הממשלה האחרונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
  "הבחירות כמו זכייה בלוטו עבורי, אבל רעות לישראל". בנט(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

  שר החינוך לשעבר נפתלי בנט פנה לגנץ ונתניהו: "תתעשתו. מדינת ישראל אינה משחק ילדים. נתניהו גרר את האזרחים לבחירות מיותרות עבור צרכים אישיים ומחליט לבטל אותן, וכעת גנץ נלחם בביטול לצרכים אישיים. ברמה האישית הבחירות החוזרות הן כמו זכייה בלוטו עבורי, אבל הן רעות לישראל". בנט קרא לשניים: קבעו להיפגש, סכמו על ממשלה ובטלו את הבחירות".

   

  בחברת החדשות דווח הערב כי בימים האחרונים פנו כמה ח"כים ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, וביקשו ממנו לפעול למניעת הבחירות שלטענתם מיותרות. אדלשטיין בדק את האפשרות, ולמרות שהיא הייתה נראית בלתי אפשרית לבסוף הצליחו להגיע למתווה שיאפשר את ביטול הבחירות מבחינה משפטית.

   

  בשלב הראשון אמור אדלשטיין לכנס את נשיאות הכנסת כדי לבטל את פגרת הבחירות, שאליה יצאה הכנסת מאז פיזורה. ברגע שהכנסת תחזור, יחוקקו הח"כים חוק חדש שמאפשר לבטל בחירות אחרי שכבר הוכרזו. כ-80 חברי כנסת יצטרכו לתמוך בחוק, ואדלשטיין יידרש לגבש תמיכה רחבה באופוזיציה ובקואליציה כדי לקדם את המהלך.

   

  עמיחי אתאלי ושחר חי השתתפו בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי
  גנץ ונתניהו
  צילום: יואב דודקביץ', אלכס קולומויסקי
  מומלצים