שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  היכן נמצאות האבנים מהירח שהובאו לישראל?
  הנשיא ניקסון העניק ל-135 מדינות וביניהן ישראל אבנים שנאספו מאדמת הירח במשימות אפולו 11 ואפולו 17. האבנים, בצירוף דגלונים של ישראל שהיו בירח, הוענקו לנשיאים שז"ר וקציר ולראש הממשלה גולדה מאיר. היכן האבנים כיום? אף גורם רשמי בישראל לא יודע

  באפריל 1970 הובאו לישראל אבנים, שאספו ניל ארמסטרונג ובאז אולדרין מאדמת הירח במשימת אפולו 11. האבנים ניתנו לראש הממשלה דאז גולדה מאיר ולנשיא זלמן שז"ר. לרגל ציון 50 שנה להגעת האדם הראשון לירח בדקנו היכן נמצאות האבנים - אבל מסתבר שאף גורם רשמי במדינה לא יודע היכן הן. אבל לא רק בישראל מחפשים אחר האבנים, חוקרים ברחבי העולם מנסים למצוא את מאות סלעי הירח שניתנו כמתנות לראשי מדינות ולמושלים בארצות הברית. בעבר הוצגה אחת האבנים במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב.

   

  ראש הממשלה דאז גלדה מאיר עם השרים דיין וברזילי והאבן מהירח (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")
  ראש הממשלה דאז גלדה מאיר עם השרים דיין וברזילי והאבן מהירח(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

   

  יודעים היכן האבנים? פנו אלינו בדואר האדום

   

  בטקס מרשים וקצר, שנערך ב-19 באפריל 1970 מסר שגריר ארצות הברית בישראל דאז וולדורת' בארבור לנשיא שז"ר אבן מאבני הירח שהביאו איתם אנשי אפולו 11. יחד עם האבן נמסר לנשיא גם הדיגלון התכול לבן, שלחו איתם ארמסטרונג ואולדרין אל הירח בשם מדינת ישראל והביאוהו משם בחזרה לכדור הארץ.

   

  כתב "ידיעות אחרונות" מנחם ברש כתב אז כי האבן בעלת גוון שחור שקלה 28.5 גרם. היא הוכנסה לתוך מיכל בעל תחתית של פלסטיק וכוסתה במכסה זכוכית, כשהיא מונחת על כן מתכת לבנה.

   

  הדגלון היה פרוש על גבי קופצת עץ בצורת משולש דמוי פירמידה ואף הוא היה מכוסה במכסה זכוכית. גם בקופסה זו הושמו כמה חלקיקים קטנים מאבני הירח. למיכל עם האבן צורפה ברכה של נשיא ארצות הברית דאז, ריצ'רד ניקסון. ניקסון, שהעניק אבנים מהירח ל-135 מדינות, כתב: "דיגלון זה של מדינתכם הובא לירח על ידי צוות אפולו 11 והוחזר משם על ידם לכדור הארץ, האנשים הראשונים שנחתו על הירח".

   

  משימת אפולו 11. יולי 1969    (צילום: נאס"א)

  משימת אפולו 11. יולי 1969    (צילום: נאס"א)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  שז"ר הודה בדברים נרגשים על המתנה ההיסטורית והזכיר שגם בזמן המראת החללית אפולו 11 לירח, ביקש העם בישראל להביע את כמיהתו לשלום. הוא הדגיש שאז בצאת האסטרונאוטים של אפולו 11 לירח, ביקש הנשיא הישראלי דאז להעביר לשם את הפסוק בפרק ע"ב בספר תהילים שבו נאמר: "יפרח בימיו צדיק ורוב שלום עד בלי ירח".

   

  אבן אחרת מסלעי הירח מסר השגריר האמריקני דאז לגולדה מאיר, שכיהנה בתקופה זו כראש ממשלה ישראל. האבן נמסר בטקס קצר שנערך לפני הישיבה השבועית של הממשלה.

   

  הנשיא קציר עם האבן מאפולו 17 (צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")
  הנשיא קציר עם האבן מאפולו 17(צילום: ארכיון "ידיעות אחרונות")

   

  כמה שנים לאחר מכן, ביולי 1973, הובאה לישראל אבן שלישית מהירח. שליח הנשיא ניקסון העניק אותה לנשיא לשעבר, אפרים קציר, שהחליף את שז"ר בתפקידו. מדובר באבן ממשימת אפולו 17, שהובאה לארץ יחד עם דגלון של ישראל, שהיה במשימה המאוישת האחרונה על הירח.

   

  אז איפה נמצאות האבנים כיום? ממשרד המשפטים, האחראי על רישום המתנות הנמסרות למדינה, נמסר: "ברישומי האפוטרופוס הכללי על אודות מתנות עובדי ציבור שהועברו לטיפול האפוטרופוס הכללי לא אותרה המתנה הנזכרת בפנייה. יצוין כי חוק שירות הציבור (מתנות) חוקק רק בשנת 1979 וקודם לחקיקתו לא הועברו מתנות עובדי ציבור לטיפול האפוטרופוס הכללי".

   

  צוות אפולו 11. השאיר ציוד מאחור (צילום: NASA) (צילום: NASA)
  צוות אפולו 11. השאיר ציוד מאחור(צילום: NASA)

   

  בבית הנשיא ובמשרדי הממשלה לא יודעים היכן נמצאות שלוש האבנים. בשגרירות ארצות הברית בישראל לא הגיבו לפניית ynet.

   

  בעבר הוצגה אחת האבנים במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, אך מהמוזיאון טרם נמסרה תגובה היכן נמצאת אותה אבן היום.   

  האסטרונאוטים במשימות אפולו 11, 12, 14, 15, 16 ו-17 הביאו לכדור מאות קילוגרמים של אבני ירח למטרות מחקר. כאמור, כמה אבנים חולקו על-ידי הנשיא דאז ניקסון למדינות רבות ברחבי העולם. חלק מהאבנים נגנבו, חלק נעלמו וגם חלק נמכרו במכירות פומביות. רוב הסלעים נמצאים כיום בכספת במרכז החלל ג'ונסון שביוסטון. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים