שתף קטע נבחר

במקום לירח: האם "בראשית 2" תשוגר למאדים?

בריאיון לאולפן ynet אמר אחד ממייסדי עמותת SpaceIL, ששיגרה חללית שהתרסקה על אדמת הירח באפריל, כי הועלו מספר הצעות ליעד הבא - במקום הירח - ביניהם כוכב הלכת השכן

האם "בראשית 2" תגיע למאדים? חברי הוועד המנהל של עמותת SpaceIL הודיעו אתמול כי "בראשית 2" לא תשוגר לירח, מפני שמסע לירח אינו מאתגר מספיק. בעמותה אמרו כי הם יחפשו משימה מאתגרת יותר.

 

 

בריאיון לאולפן ynet אמר כפיר דמרי, אחד ממייסדי SpaceIL, מדוע שונה היעד של החללית הישראלית השנייה - למרות שהוכרז כי בתוך שנתיים עד שלוש שנים ישראל תנחית חללית על הירח: "כשמוריס קהאן, היו"ר שלנו, יצא עם ההכרזה - אנחנו עוד לא הבנו בדיוק מה זה אומר. בחודשיים האחרונים אנחנו ניתחנו כמה זמן וכמה כסף ייקח לבצע משימה דומה. וגם מה בעצם האימפקט שאנחנו צופים למשימה כזאת. בסופו של דבר, הוועד המנהל שלנו החליט שאנחנו מסתכלים על המשימה הזאת ואנחנו מסתכלים על המטרה שלנו לעשות דברים גדולים ופורצי דרך, אז אנחנו מבינים שלעשות משימה דומה זה לא מה שהעמותה הייתה רוצה לעשות".

 

בחודש אפריל התרסקה החללית "בראשית" על אדמת הירח, לאחר מסע של יותר מחודש בחלל. דמרי התייחס להישג: "בסופו של דבר הצלחנו לבנות חללית ב-100 מילון דולר, להגיע לירח ולהפוך את ישראל למדינה השביעית ולגוף הפרטי הראשון בהיסטוריה שעושה את זה. החלק היותר משמעותי זה בארץ, להגיע ללמעלה ממיליון תלמידים ולחבר אותם למדע, להנדסה".

 

חדר בקרה יהוד נחיתה חללית בראשית ירח תעשייה אווירית spaceil (צילום: מוטי קמחי)
הדמיה של החללית על רקע הירח(צילום: מוטי קמחי)

 

על היעד של החללית הישראלית השנייה, התייחס דמרי: "אז יש הרבה רעיונות ואנחנו צריכים לנתח אותם. אני אישית חושב שכל האנושות הולכת למאדים, אבל זו לא הצהרה פורמלית של העמותה. אני חושב שיש עוד הרבה מקומות ועוד הרבה משימות ודברים מעניינים שנכון ואפשר לעשות".

 

דמרי הרחיב על האפשרות לשלוח חללית ישראלית למאדים: "הרבה דברים נמצאים על הפרק, גם מאדים. אבל אני באמת לא יודע. אנחנו צריכים לשבת ולעשות עבודה מסודרת כדי להבין אם זו משימה מדעית, אם זו משימה של דוגם הנדסי. אנחנו באמת צריכים להבין בצורה מסודרת מה העיד הבא ומה המשימה ההנדסית".

 

החללית "בראשית" התרסקה ב-11 באפריל כשניסתה לנחות על פני הירח. דקות לאחר תמרון הנחיתה הועברה תמונת סלפי של החללית והירח, אבל אז החלו הקשיים. "אנחנו כרגע עם בעיה באחת מיחידות בקרת הכיוון שלנו שמודדת את כיוון החללית, וכרגע אנחנו בלי תקשורת", עדכנו בחדר הבקרה. "מנוע ראשי אינו דולק. ייתכן שיש לנו בעיה במנוע ראשי. המצב כרגע נראה לא טוב, אנחנו בלי מנוע ראשי. מאבדים גובה. איבדנו הרבה גובה, מצבנו לא ברור"

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
סלפי על רקע הירח
צילום: מוטי קמחי
מומלצים