שתף קטע נבחר

המשנה ליועמ"ש דחתה בקשת זנדברג להפסקת מימון מכינת עלי

בקשתה של יו"ר מרצ נדחתה מכיוון שהתבטאויות המורים במכינה, שעליהן התלוננה זנדברג, "חוסות תחת חופש הביטוי". זילבר הפנתה את זנדברג למשרדי החינוך והביטחון האחראים על המכינות ועל תקצובן

 מסיבת עיתונאים מרצ תל אביב (צילום: יאיר שגיא)
בקשתה נדחתה. תמר זנדברג(צילום: יאיר שגיא)
המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, דחתה היום (ד') את בקשת יו"ר מרצ, ח"כ תמר זנדברג, להפסיק את מימון המכינה הקדם-צבאית "בני דוד" שבעלי - זאת נוכח התבטאויות שנויות במחלוקת של מורים במכינה.

 

המשנה זילבר מציינת במכתב לזנדברג כי הבקשה נסמכת על התבטאויות שלא מן הנמנע כי חלקן, אם לא כולן, מוגנות כחלק מהזכות לחופש הביטוי, "שכידוע חלה גם על ביטויים מקוממים".

 

עוד ציינה זילבר כי בעבר עלו טענות ביחס להתבטאויות מקוממות של הרב יגאל לוינשטיין, ו"הובהר על ידנו כי בנסיבות המסוימות של אותו עניין הם חוסים, ברמה המושגית, תחת ההגנה החוקתית על חופש הביטוי".

דינה זילבר  (צילום: יובל חן)
"חופש הביטוי חל גם על ביטויים מקוממים". דינה זילבר(צילום: יובל חן)
  

זילבר הפנתה את ח"כ זנדברג לגורמים המוסמכים במשרדי החינוך והביטחון, העוסקים בטיפול במכינות הקדם-הצבאיות ועל תקצובן, כדי לבחון את הדברים.

 

זנדברג הציגה בפנייתה ציטוטים שונים שהתפרסמו בתקשורת, שלוקטו לכאורה מתוך הקלטות שיעורים שנאמרו ב"מכינת עלי" . לדעתה, הם משקפים חינוך "לגזענות, מיזוגניה, הומופוביה, ושנאת הזר והאחר" ו ל"חורבן הדמוקרטיה, שלטון החוק וערכי השוויון" .

 

זילבר מציינת כי חלק ניכר מתקציבן של המכינות הקדם צבאיות מגיע מאוצר המדינה. עם זאת ציינה כי "יש לפעול בזהירות יתרה בשקילת כלי משמעותי. זאת, בין היתר, נוכח העובדה שבקשתך נסמכת על התבטאויות שונות שלא מן הנמנע כי חלקן, אם לא כולן, מוגנות כחלק מהזכות לחופש הביטוי שכידוע חלה גם על ביטויים מקוממים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוהד צויגנברג
דינה זילבר
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים