שתף קטע נבחר

היו"ר הנוכחית או הח"כ מהעבר? מרצ בוחרת

כאלף חברי ועידת המפלגה יכריעו אם תמר זנדברג תוביל את מרצ בבחירות - או שתודח ותוחלף ע"י ח"כ לשעבר ניצן הורוביץ, שמבקש להחזיר את ימי שולמית אלוני ויוסי שריד. התוצאות יתפרסמו חצי שעה לאחר סגירת הקלפיות

 

ניצן הורוביץ תמר זנדברג מרצ (צילום: יובל חן, עמית שעל)
יתמודדו על הנהגת המפלגה. זנדברג והורוביץ(צילום: יובל חן, עמית שעל)

כאלף חברי ועידת מרצ יכריעו היום (ה') מי יעמוד בראש המפלגה – היו"ר הנוכחית תמר זנדברג, שתמשיך לקדנציה נוספת, או שזה יהיה חבר הכנסת לשעבר ניצן הורוביץ. הקלפיות ייפתחו ב-12:00 בצהריים וייסגרו ב-22:00. התוצאות צפויות להתפרסם כחצי שעה לאחר מכן.

 

לאחר שבבחירות האחרונות גירדה מרצ את אחוז החסימה והשיגה ארבעה מנדטים בלבד, במפלגה רואים את הבחירות הקרובות כהזדמנות שנייה לתקן ולעשות הכל כדי להגדיל את כוחה של מפלגת השמאל.

 

היו"ר הנוכחית זנדברג מתמקדת בפנייה שלה לבוחרים בשני עקרונות ראשיים: הראשון – העיקרון האידיאולוגי שלפיו מרצ היא מפלגת שמאל וכל ניסיון למרכז אותה יפגע בה. "אנחנו שמאל אידיאולוגי שחותר לשלום, לשוויון ולצדק. זו הזהות שלנו וזה הדבר הנכון אידיאולוגית ופוליטית – ניסיונות להתמרכז ולעמעם את עמדותינו הנחרצות יפגעו בנו בקלפי", נכתב בעלונים של זנדברג.

 

המסר שמנסים להעביר בסביבתה הוא שבעוד שהורוביץ מוביל עמדה של "התמרכזות מסוימת", זנדברג דוגלת בהדגשת מרצ כמפלגת השמאל של ישראל. "הבחירות הקרובות לראשות מרצ ייקבעו אם היא תמשיך להיות שמאל חזק שצועד בראש המחנה או שמרצ תהפוך לעוד מפלגת שמאל-מרכז מגומגמת שתיבלע במפלגות האחרות", הוסבר למצביעים הפוטנציאליים.

 

העיקרון השני, שאותו החלה זנדברג לקדם בבחירות האחרונות, זה השותפות היהודית-ערבית. בבחירות האחרונות קיבלה זנדברג החלטה עקרונית להשקיע משאבים בחברה הערבית בדמות שלטי חוצות וכנסים, מה שהביא למפלגה 40 אלף קולות מהחברה הערבית. כל החומרים שזנדברג מחלקת לקראת הפריימריז כתובים בעברית ובערבית ובין תומכיה ח"כ עיסאווי פריג' וח"כ לשעבר מוסי רז, שביקשו לרוץ לתפקיד היו"ר בשותפות יהודית-ערבית.

 

הורוביץ ינסה לחזור לימי אלוני ושריד

הורוביץ, שהיה חבר כנסת מטעם מרצ בשתי קדנציות, מבקש בראש ובראשונה להחזיר את מרצ לימי שולמית אלוני ויוסי שריד.

 

שולמית אלוני יוסי שריד (צילום: צביקה טישלר, שאול גולן)
שולמית אלוני ויוסי שריד(צילום: צביקה טישלר, שאול גולן)

"בבחירות הקרובות אנחנו צריכים קודם כל להחזיר את השמאלנים הביתה למרצ. בבחירות האחרונות מרצ איבדה 22% מבוחריה בערים הגדולות והבינוניות – הבייס שלנו. ירדנו ב-30% בתל אביב", נכתב בדפי ההסבר של מטה הורוביץ. "בבחירות האחרונות המחנה הפוליטי שלנו כמעט נמחק, עכשיו יש לנו הזדמנות לתקן את זה. אנחנו חייבים להציב מנהיגות במחנה".

 

הח"כ לשעבר מבהיר כי ההחלטה של הבוחרים בפריימריז לראשות המפלגה היא אם מרצ תמשיך להיות "מפלגת נישה" או שתפנה לקהלים רחבים יותר וכך תגדיל את כוחה.

 

בין הנושאים שהורוביץ מתחייב לקדם אם ייבחר לראשות המפלגה הוא מנה שוויון, צדק חברתי, הפרדת דת ומדינה, מאבק בכפייה הדתית וכן גם התייחסות לכיבוש. "צריך להבין. כשאתה שמאל, אי אפשר שלא לדבר על מה שקורה בשטחים, או על עניים, השפלת נשים או גזענות", נכתב בפלאיירים של הורוביץ. "ישראל חופשית ודמוקרטית, מדינה צודקת, שאיננה כובשת ואיננה מנצלת".

 

גם זנדברג וגם הורוביץ תומכים שניהם באפשרות של איחוד עם מפלגות אחרות, מתוך הנחה שזה הדבר הנכון לעשות כדי ליצור גוש חוסם לנתניהו. שניהם מדגישים שזה יתאפשר רק במסגרת שמירה על עקרונותיה של המפלגה.

 

הורוביץ הבהיר כי פניו להתמודדות על תפקיד יו"ר המפלגה בלבד, ואילו זנדברג הודיעה כי אם תפסיד בקרב על ראשות מרצ, עדיין תתמודד על מקום ברשימת המפלגה לכנסת.


פורסם לראשונה 26/06/2019 22:22

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יובל חן, עמית שעל
הורוביץ וזנדברג
צילום: יובל חן, עמית שעל
מומלצים