שתף קטע נבחר

סיגריה או תקלה בחשמל: "נוטרדאם לא הוצתה"

מסקנות רשמיות של התביעה בפריז: אין אינדיקציה להצתה מכוונת, ייתכן שהאש התלקחה בגלל בדל סיגריה שלא כובה או כשל במערכת החשמל

הרשויות בצרפת שחוקרות את השריפה שהשתוללה באפריל בקתדרלת נוטרדאם בפריז הודיעו היום (ד') כי אין להן כרגע שום סיבה להאמין שמישהו הצית את המקום בכוונה. החוקרים עדיין בודקים את האפשרות שהשריפה נגרמה כתוצאה מרשלנות, ולדבריהם ייתכן שתקלה במערכת החשמל או סיגריה בוערת הן שגרמו להרס האתר ההיסטורי.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

שריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: AFP, EPA)
קריסת הצריח במהלך השריפה בנוטרדאם(צילום: AFP, EPA)

שריפה קתדרלה נוטרדאם פריז צרפת (צילום: AFP)
עדי ראייה המומים ליד הכנסייה בזמן האסון(צילום: AFP)

"לעת עתה אין שום אינדיקציה לכך שהסיבה לשריפה פלילית", מסר משרד התובע של פריז רמי הייץ, והוסיף כי שתיים מהסיבות האפשרויות שנבדקות הן כשל במערכת החשמל או סיגריה שלא כובתה כראוי.

 

משרד התובע הודיע כי כעת הוא פותח בחקירה חדשה, הפעם בגין רשלנות והפרה של תקנות בטיחות. לעת עתה אין אדם ספציפי שבו מתמקדת החקירה הזו. היא תנוהל על-ידי שלושה שופטים חוקרים, ולאלה יש סמכות להגיש כתבי אישום.

שריפה בקתדרלת נוטרדאם (צילום: AFP)
חברת הפיגומים: "עישנו, אבל אין מצב שזה בגלל סיגריה"(צילום: AFP)

שריפה בקתדרלת נוטרדאם הבוקר שאחרי (צילום: AP)
5 שנות שיקום. הקתדרלה המפויחת(צילום: AP)

ההודעה שפורסמה היום היא הפעם הראשונה שבה התביעה מפרסמת מסקנות באופן רשמי. עם זאת, גם כעת, יותר מחודשיים אחרי השריפה שפגעה קשות באתר המורשת העולמית, החוקרים עדיין אינם מסוגלים לתת מסקנה קונקרטית באשר לסיבה לשריפה. במסגרת החקירה נערכו כ-100 ראיונות לעדים.

 

באפריל, זמן לא רב אחרי השריפה, הודה דובר של חברת פיגומים שהייתה מעורבת בעבודות שיפוץ במקום כי עובדים בחברה עישנו שם מעת לעת. "אנחנו מצטערים על כך", אמר אז. עם זאת הוא טען: "אין שום מצב שבו בדל סיגריה הוא הסיבה לשריפה בנוטרדאם".

 

מתפללים בקסדות: חוזרים לנוטרדאם אחרי השריפה

שריפה בקתדרלת נוטרדאם הבוקר שאחרי (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

קתדרלה קתדרלת נוטרדאם פריז צרפת מיסה ראשונה מאז ה שריפה (צילום: AP)
כמרים וקסדות. המיסה בתוך נוטרדאם ב-15 ביוני(צילום: AP)

השריפה בנוטרדאם, קתדרלה מהמאה ה-12 ששרדה את המהפכה הצרפתית ושתי מלחמות עולם, עוררה בשבועות שלאחר האסון גל של הודעות ניחומים מרחבי תבל והבטחות לתרומות כדי לסייע בשיקומה. נשיא צרפת עמנואל מקרון קבע לוח זמנים שאפתני להשלמת השיקום – חמש שנים.

 

ב-15 ביוני, חודשיים בדיוק אחרי השריפה, התקיימה בקתדרלה המיסה הראשונה בה מאז שעלתה בלהבות. המשתתפים לקחו בה חלק כשלראשיהם קסדות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, EPA
קריסת הצריח בנוטרדאם בשריפה
צילום: AFP, EPA
מומלצים