שתף קטע נבחר

בגלל מחאה פוליטית: מפעל הפיס מפסיק את מימון הפרס לזוכה בדוקאביב

בעקבות הפגנה למניעת מימון הסרט "לאה צמל, עורכת דין" שזכה בפסטיבל דוקאביב ועוסק בעורכת דין המגינה על פלסטינים, בהם מחבלים מוכרים, מסר מפעל הפיס: "הדירקטוריון החליט להפסיק את מימון הפרס לסרט הזוכה בפסטיבל דוקאביב בעתיד, ויבחן את נושא הזכייה הנוכחית באמצעות ייעוץ משפטי". דוקאביב: "ביטול מתן הפרס פירושו פגיעה ישירה ביוצרים ובחופש הביטוי"

מפעל הפיס החליט היום (ה') לחדול ממימון הסרט הזוכה בפסטיבל דוקאביב בעתיד, לאור מחאה על מימון הסרט שזכה השנה, "לאה צמל, עורכת דין", העוסק בעורכת דין המקדישה את עצמה להגנה על פלסטינים, חלקם מחבלים מוכרים, מול הממסד המשפטי בישראל. בהודעה לתקשורת מטעמם נמסר כי "הדירקטוריון החליט להפסיק את מימון הפרס לסרט הזוכה בפסטיבל דוקאביב בעתיד, ויבחן את נושא הזכייה הנוכחית באמצעות ייעוץ משפטי".

 

מתוך ההפגנה ()
מתוך ההפגנה

 

אתמול הפגינו פעילי ימין וחברי פורום המשפחות השכולות "בוחרים בחיים" מול בית מפעל הפיס במטרה למנוע את התמיכה בסרט, שיצרו רחל לאה ג'ונס ופיליפ בלאיש וזכה כאמור בפרס הראשון בדוקאביב בחודש שעבר. המפגינים קראו: "לא ממנים את מי שפוגע בנו".

 

בתגובה איגודי היוצרים בקולנוע ובטלוויזיה שלחו מכתב תמיכה למפעל הפיס, וקראו לו להמשיך לתמוך בסרט וביצירה הישראלית. "חברה בריאה ודמוקרטית היא כזו שיש בה מתן ביטוי לקולות מגוונים, לעתים סותרים, חברה שבה צדק חלוקתי וחופש ביטוי הם שני צדדים של אותו המטבע, ולא, חלילה אינטרסים מתחרים", נכתב. עוד צוין כי "הפרס של מפעל הפיס מוענק ליצירה תיעודית מצטיינת ולא לעבודה משפטית או פוליטית המתועדת בה". על המכתב חתמו בין השאר הפורום הדוקומנטרי בישראל, איגוד תסריטאי הקולנוע והטלוויזיה ואיגוד הבמאים והבמאיות.

 

ביום ראשון הקרוב, עת יתכנס דירקטריון מפעל הפיס בשעה 14:00, איגודי היוצרים המקומיים קוראים להפגין מול בית מפעל הפיס ולגנות את ההחלטה: "התנהלות הדירקטוריון בפרשת הסרט "לאה צמל – עורכת דין" היא עדות נוספת להלך הרוח שפושה בחברה הישראלית, הלך רוח של סתימת פיות ופגיעה בחופש הביטוי, היצירה והביקורת", נמסר מטעמם.

 

מפסטיבל דוקאביב נמסר: "מתוך הערכה והכרה בחשיבות הרבה שיש למפעל הפיס בתמיכה ביוצרים ובתרבות הישראלית, אנו מבקשים מדירקטוריון מפעל הפיס לחזור בו מהחלטתו. ביטול מתן הפרס פירושו פגיעה ישירה ביוצרים ובחופש הביטוי".

 

מערוץ HOT8, שישדר את הסרט בשבוע הבא, נמסר: "אנחנו עומדים מאחורי הסרט ויוצריו והוא ישודר כמתוכנן בערוץ HOT8, ביום ראשון הקרוב".

 

תגובת פורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות המלווה על ידי תנועת "אם תרצו": "אנו מברכים את מפעל הפיס על החלטתם הנכונה. חבל שהנהלת הארגון לא השכילה למנוע מלכתחילה את הענקת הפרס ליוצרים שמציגים את דמותה של מי אשר מגנה יום יום ושעה ושעה על הרעים שבאויבי ישראל. ביטול של אלפי מינויי פיס הוביל ככל הנראה להחלטה. זהו ניצחון השפיות וההיגיון הבריא. פורום 'בוחרים בחיים' יחד עם תנועת 'אם תרצו' ימשיכו להוות חוד החנית בעמידתם האיתנה נגד כל מי שמבקש לפגוע במדינת ישראל בחיילי צה"ל ובמשפחות השכולות. מחאתו הגדולה של עם ישראל הוכיחה שדם ילדנו אינו הפקר".

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אוסף פרטי
לאה צמל, עורכת דין
צילום: אוסף פרטי
לאתר ההטבות
מומלצים