שתף קטע נבחר

יש הסכם, אין רגיעה: שריפות בעוטף, הושמד "ספר" ממולכד

ישראל הגדילה את מרחב הדיג וחידשה את הזרמת הסולר לעזה, אבל טרור הבלונים נמשך: פרצו שריפות ביער בארי ובשער הנגב, מטען נפץ שהתחזה לספר "לאהוב את סטלה" אותר מחובר לצרור בלונים ענק. המחברת: "מוזר שדווקא בלוני תבערה נשלחים מחוברים לרומן רומנטי"

 

 

מטען נפץ ובלוני תבערה, גם לאחר הסכם הרגיעה: גורם ישראלי אישר כי מרחב הדיג הוגדל והזרמת הסולר לעזה חודשה, כחלק מהבנות שלפיהן חמאס התחייב להפסיק את הפרחת בלוני התבערה ולרסן את ההפגנות השבועיות ליד הגדר. אבל בפועל, גם היום (ו') פרצו לפחות ארבע שריפות בעוטף עזה, על פי החשד בעקבות הפרחת בלוני תבערה. בנוסף, הושמד מטען נפץ בדמות ספר בעברית, שאליו חובר זר ענק של בלונים.

 

ביער בארי פרצה שריפה, שעליה הושגה שליטה תוך זמן קצר. בהמשך פרצה אש בשטחי המרעה של אחד מקיבוצי שער הנגב וגם באזור קיבוץ עלומים, וגם במקרים אלו נבדק חשד לבלון תבערה. לפני כן הושמד מטען נפץ בדמות הספר "לאהוב את סטלה", שחובר לזר בלונים ענק ואותר באזור צאלים שבמועצת אשכול.

 

 

שריפה ביער בארי (צילום: קק
שריפה ביער בארי(צילום: קק"ל )

שריפה ביער בארי (צילום: קק
(צילום: קק"ל )

ממועצת אשכול נמסר: "הבוקר אותר בשטחנו צרור בלונים אשר היה מחובר אליו חפץ חשוד. החפץ המחובר היה ספר עם כיתוב בעברית. מבדיקת אנשי הביטחון הספר היה ממולכד וההנחה היא שהמטרה היתה שהוא יתנתק מהבלונים וייראה כספר בעברית, תמים למראה. לכן, חשוב ביותר - בכל מקרה של זיהוי פריט חשוד כלשהו, גם אם לא מחובר לבלונים, אין לגעת! יש להתרחק ולדוווח לרבש"ץ הישוב במיידית".

 

אורית פטקין, מחברת הספר "לאהוב את סטלה", סיפרה ל-ynet: "לפי התמונה נראה שזה לא עותק אמיתי של הספר, אלא דבר מה שנעטף כדי שייראה כמו ספר. כשראיתי את התמונות שאלתי את עצמי - למה דווקא אני? איך הגיעו אליי? מי יודע, אולי קוראים את הספרים שלי בעזה".

 

"מכל הספרים בעולם מוזר שדווקא בלוני תבערה נשלחים כשהם מחוברים לרומן רומנטי", הוסיפה פטקין. "יש הרבה קוראות לז'אנר הספרים שלי במגזר הערבי בישראל, יכול להיות שזו הסיבה שהם נחשפו דווקא לכריכת הספר הזה".

בלון בלונים תבערה ספר לאהוב את סטלה עוטף עזה צאלים   ()
ה"ספר" הממולכד וזר הבלונים הענק

בלון בלונים תבערה ספר לאהוב את סטלה עוטף עזה צאלים   ()
המטען שהתחזה לספר

כריכה ספר לאהוב את סטלה  ()
הכריכה האמיתית של הרומן הרומנטי

לפני הצהריים, שעות ארוכות אחרי הדיווחים הראשוניים על הסכם הרגיעה, אישר גורם ישראלי כי "בהמשך לפנייה של האו"ם והמצרים, ישראל תאפשר להחזיר את מרחב הדיג ואת העברת הדלקים וזאת לאחר התחייבות שחמאס תפסיק את האלימות נגד ישראל. אם חמאס לא יעמוד בהתחייבות - ישראל תחזיר את הסנקציות".

 

לפי פרטי ההסכם, שנחתם בחסות האו"ם ומצרים, חמאס התחייב להפסיק את הפרחת בלוני התבערה לעבר ישראל ולרסן את ההפגנות השבועיות על הגדר. מנגד, ישראל החלה לאפשר הכנסת סולר לתחנת הכוח בעזה דרך מעבר כרם שלום והגדילה את מרחב הדייג ל-15 מייל ימי. בנוסף ישראל התחייבה לפי הדיווח הסכם להשיב לרצועת עזה 60 סירות דייג עזתיות שהוחרמו על ידי צה"ל.

 

גנץ: "חמאס מכתיב את הדברים לנתניהו"

יו"ר כחול לבן בני גנץ נפגש עם חקלאים בעוטף ואמר: "אני רואה שנתניהו ממלא בהליום את בלוני האש של חמאס. הסכם הפסקת האש שמספרים שחתמו עליו הלילה שוב מוכיח שחמאס הוא שמכתיב את הדברים לנתניהו, וככה לא מייצרים הרתעה. צריך לייצר הרתעה באמצעות תקיפות חזקות. אם אין תגובה אין התרעה ואין רגיעה. מבחינת נתניהו אם הוא בסדר כל השאר שיישרף. לא קביל. לא צריך לקבל את השריפות האלה".

בני גנץ בהצהרה לתקשורת לאחר סיור בשטחים החקלאים בדרום (צילום: הרצל יוסף)
גנץ בעוטף עזה(צילום: הרצל יוסף)

בני גנץ בהצהרה לתקשורת לאחר סיור בשטחים החקלאים בדרום (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

בני גנץ בהצהרה לתקשורת לאחר סיור בשטחים החקלאים בדרום (צילום: הרצל יוסף)
(צילום: הרצל יוסף)

גנץ הוסיף: "אחרי צוק איתן היה שקט מוחלט שבוזבז לחלוטין. צריך ליצור פתרון עם שתי רגליים. העיקרון הראשון הוא שכשכאן אין שקט- בצד השני אין שקט. צריך לתקוף בעוצמה, לבצע סיכולים ממוקדים, לתקוף כל הזמן. אחרי שיש שקט וההרתעה חוזרת, צריך לפתח תקווה גם בצד השני, זה ששם טוב לא עושה רע לנו - להפך".

 

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, שהודיע השבוע על הקמת מפלגה, תקף את ההסכם וצייץ בטוויטר: "אחרי מאות שריפות, שוב מגיעים לעסקה בעייתית שאולי ובקושי שווה ימים אחדים. ‏בהעדר הכרעה על המטרות והדרך, ההרתעה נשחקת, הממשלה הופכת לבת ערובה של החמאס, שברצותו מבעיר את השטח, וברצותו מתעצם. הגיע הזמן למנהיגות עם אומץ לנצח".

 

ראשי מועצות העוטף ושדרות - אופיר ליבשטיין (שער הנגב), אלון דוידי (שדרות) תמיר עידאן (שדות נגב), איתמר רביבו (חוף אשקלון) וגדי ירקוני (אשכול) - העבירו דרישה משותפת בעקבות ההסכם: "שמענו דיווחים על הסדרה שאמורה לכלול הפסקה של כל הפרחות הבלונים, וכבר בבוקר אנו עדים לכמה שריפות ובלונים בשטחי העוטף כולו. כל פעולה, כל הסדר, כל הסכם וכל שיחה צריכה לכלול הפסקה מיידית של כלל השריפות והבלונים. לא נקבל פחות מכך. הממשלה חייבת להבין - השריפות ובלוני הנפץ הם טרור לכל דבר ועלינו להגיב לשריפות כמו שהן: מתקפת טרור על אזרחי מדינת ישראל. אנו דורשים לעצור את הטרור הזה אחת ולתמיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קק"ל
השריפות וה"ספר" הממולכד
צילום: קק"ל
מומלצים