שתף קטע נבחר

מועד פינוי שדה דב מתקרב: המדינה תממן מוניות לחולים מאילת

פרסום ראשון: בעקבות המחאה נתניהו הורה כי מיום שני המדינה תממן לחולים תושבי אילת נסיעות מנתב"ג לבתי החולים במרכז. ההנחיה מרמזת כי נתניהו כבר הכריע למעשה על פינוי שדה דב. בת 32 שמחלימה מסרטן: "זה פתרון חלקי שנראה כמו ניסיון להשתקת המהומה"

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו טרם מסר את החלטתו אם לדחות את פינוי שדה דב - אבל הנחיה שנתן על רקע מחאת תושבי אילת עשויה לרמז כי גם לו ברור שהמהלך בלתי הפיך: ל-ynet נודע כי בעקבות הנחיה שהעביר נתניהו, המדינה תממן לחולים תושבי העיר והסביבה נסיעות במונית מנתב"ג לבתי החולים והמרפאות במרכז. קופות החולים יקבלו תקציב כדי לממן את הנסיעות עבור החולים. המהלך צפוי להיכנס לתוקף כבר ביום שני הקרוב.

 

יום שני הוא המועד לפינוי הסופי של שדה דב, על פי הסכמי הפינוי שעליהם חתומה המדינה. גורמים במשרד הבריאות אישרו ל-ynet את פרטי ההחלטה. המדינה תסבסד, באמצעות קופות החולים, מונית הלוך ושוב לבית החולים או למרפאה לכל מי שיקבל טופס 17 לטיפול רפואי במרכז. הדבר רלוונטי למבוטחי כל קופות החולים הגרים באילת. עם זאת, מימון משרד האוצר למהלך מותנה בכך ששדה דב אכן ייסגר.

שדה דב (צילום: shutterstock)
שדה דב(צילום: shutterstock)

בהפגנה שהתקיימה בשדה דב לפני כשבועיים אמר מנהל בית החולים יוספטל ומחוז אילת, ד"ר אלדר ברקוביץ: "סגירת השדה תהיה אסון עבור המטופלים והרופאים כיוון שזה עורק תחבורה ראשי ומשמעותי בשני הכיוונים. האחד - בהבאת רופאים יומיומית לאילת כדי לתת שירות לתושבי אילת. זה ייפסק ברגע ששדה דב ייסגר, מכיוון שזמן ההגעה יוכפל. השני - מטופלים בראשם חולים אונקולוגיים הטסים על בסיס יומיומי לטיפולים רפואיים במרכז הארץ".

 

לירז מדמון, בת 32 באילת שמחלימה מסרטן, סיפרה ל-ynet: "משמח שמנסים למצוא פתרונות, אבל זה פתרון רק לחלק מהבעיה. גם בתוך נתב"ג יש עיכוב משמעותי בעקבות הבירוקרטיה של הכניסה לשדה והיציאה ממנו. בנתב"ג גם כמות האנשים גדולה יותר כך שהחשיפה של החולים לחיידקים יותר משמעותית. בנוסף, המוניות לא מחכות כשיורדים מהמטוס אלא מחוץ לטרמינל, בשונה ממה שקיים בשדה דב, כך שהפתרון לא עונה לגמרי על הצורך ונשמע כמו ניסיון להשתיק את המהומה".

 

מבית החולים יוספטל נמסר כי "מדובר במחווה הומנית נחמדה אך לא ישימה ולצערנו היא לא תפתור את הבעיה המהותית של המעבר לנתב"ג".

 

אמש פרסם מודיעין טיס ברשות שדות התעופה הנחיות לטייסים וחברות התעופה, שמשמעותן סגירת השדה. בהוראה, שתיכנס לתוקף ב-1 ביולי ב-17:00, נאמר כי כל המידע התעופתי השדה יושהה זמנית. כמו כן, טייסים שבעבר נאלצו לדווח ליחידת הבקרה הצבאית של שדה דב, ידווחו מעתה ליחידת הבקרה הצפונית. 

הפגנה כנגד סגירת שדה דב (צילום: אוהד צויגנברג )
הפגנה נגד סגירת שדה דב(צילום: אוהד צויגנברג )
 

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד יקיים במוצאי השבת התייעצות חירום בלשכתו בבית ההסדתרות בנושא סגירת שדה דב. "זו העת לקבל החלטה אמיצה כדי לשמור על העיר איילת וכדי לסייע לתושביה", אמר בר-דוד. "לא אשב בחיבוק ידיים ואשקול את צעדיי ואת צעדי ההסתדרות".

 

עד יום שני אמנם תיתכן אפשרות למנוע את סגירת השדה, אולם ככל שנוקפות השעות - נראה כי הסיכויים למהלך פוחתים והולכים. שלשום נועד נתניהו לדיון בנושא עם שר התחבורה החדש בצלאל סמוטריץ', נציגי משרד האוצר ורמ"י והיועץ המשפטי לממשלה.

 

סמוטריץ' הציג בפני ראש הממשלה את המתווה לדחיית פינוי השדה עד מציאת פתרונות אופטימליים למען תושבי אילת. גורמי המקצוע הציגו אף הם את הקשיים המשפטיים והתקציביים שיש לדעתם במתווה המוצג. סמוטריץ': "אני מאמין במתווה שהוצג וחושב שיש לו היתכנות להשאיר את נתיב האוויר פתוח. בכל מקרה ובכל החלטה שתתקבל נעמוד לצידם של תושבי אילת ונעשה את המקסימום".

 

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד ארז קמיניץ, הצביע בתחילת השבוע על קשיים באישור אותה הצעת חוק שמקדם סמוטריץ', ואמר כי המדינה תתקשה להתגונן בבית המשפט מפני תביעות ההפרה של בעלי הקרקעות הפרטיות שבהן פועל שדה דב.

 

מורן אזולאי, איתי בלומנטל ואמיר אלון השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים