שתף קטע נבחר

הבן עבר לפנימייה – המזונות הופחתו בשליש

אב גרוש, החולה בסרטן ומגדל ילדה מזוגיות חדשה, ביקש לעדכן את הסכום שהוא משלם לאשתו לשעבר. הסכום הופחת מ-3,000 ש' ל-2,100 ש'

בית המשפט למשפחה בתל אביב קיבל לאחרונה באופן חלקי תביעה שהגיש אב גרוש להפחתת מזונות עקב מעבר של בנו בן ה-11 מבית אמו לפנימייה. השופט שמואל בר יוסף קבע כי המעבר נחשב לשינוי נסיבות מהותי שמצדיק התערבות, אך לא קיבל את בקשת האב להפחתה של מחצית הסכום. לפיכך הסכום הופחת מ-3,000 שקל בחודש ל-2,100 שקל.

 

ההורים נפרדו ב-2016 וחתמו על הסכם גירושים שלפיו סכום המזונות שישלם האב לאם המשמורנית יעמוד על 3,000 שקל. בנוסף הוא התחייב לשאת במלוא התשלומים למסגרות החינוך, לממן לבן חוג ספורט ולשאת בחצי מההוצאות הרפואיות, הוצאות ההלבשה והוצאות עבור שיעורים פרטיים.

 

בשנה שעברה אירע שינוי משמעותי: הילד, שסבל מקשיים רגשיים עד כדי מחשבות אובדניות, עבר להתחנך בפנימייה. מאחר שהשהייה בבית אמו צומצמה לכל סוף שבוע שני, חגים וחופשות, הגיש האב תביעה להפחתת המזונות למחצית הסכום והביר שהפנימייה מממנת כעת חלק משמעותי מצורכי הילד. הוא ביקש להתחשב בכך שנולדה לו ילדה מזוגתו החדשה ובכך שהוא חולה סרטן.

 

האם טענה מנגד כי מאחר שהילד זקוק לתמיכה וטיפול אינטנסיביים היא מרבה לנסוע לפנימייה בתחבורה ציבורית, ומדובר בהוצאה שהתווספה ולא נלקחה בחשבון. לדבריה, הילד עדיין שוהה בביתה זמן לא מבוטל, והיא ממשיכה לרכוש עבורו ביגוד ומזון.

 

השופט בר יוסף קבע כי המעבר של הילד לפנימייה אכן נחשב לשינוי נסיבות מהותי המצדיק התערבות בסכום המזונות. ואולם, יש לקחת בחשבון שההפחתה לא תהיה ניכרת לנוכח מצבו הנפשי של הילד, המצריך את תמיכת אמו והעובדה שהוא עדיין שוהה אצלה שליש מימות השנה.

 

בפסק הדין צוין כי את השינוי יש לחשב בהתאם לכללים שקבע בית המשפט העליון בהלכה שניתנה לפני כשנתיים, כלומר - ביחס להכנסות ההורים.

 

השופט הבהיר כי האם לא הוכיחה את הכנסותיה בראיות, ולא קיבל את טענתה שלפיה היא משתכרת 3,000 שקל ומקבלת עזרה של 1,600 של בחודש מהוריה. היא הודתה כי היא מקבלת שכר במזומן שלא מופקד בבנק ויש לה חיסכון חודשי שכיום עומד על 14 אלף שקל. משכך, השופט אמד את הכנסת האם המשוערת על 5,000 שקל בחודש.

 

אל מול האם, האב משתכר כ-13,500 שקל בחודש והילד כמעט אינו שוהה אצלו. עם זאת, השופט הסכים שיש להתחשב במחלתו ובבתו החדשה.

 

שקלול כל הנתונים האמורים הביא את השופט לקבוע כי סכום המזונות יעודכן ל-2,100 שקל בחודש מיום שהילד עבר לפנימייה. בנוסף יישא האב ב-75% מעלות הפנימייה (כ-200 שקל בחודש) וישתתף במחצית ההוצאות הרפואיות של הבן. יתר ההוצאות ישולמו בהתאם להסכם הגירושים. בתוך כך צוין שאם הילד יעזוב את הפנימייה יוחזרו המזונות לסכום המקורי.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ האב: עו"ד דמיטרי בקסנסקי
  • ב"כ האם: עו"ד דוריש גולשה נצר
  • עו"ד נורית פיש עוסקת בדיני משפחה
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
אסנת רום
עו"ד נורית פיש
אסנת רום
מומלצים