שתף קטע נבחר

לפיד הוא גלגל ההצלה של נתניהו

הרוטציה עם גנץ מקשה על כחול לבן לחדד את מסריה ובעיקר מסייעת לרה"מ למצב אותה כמפלגת שמאל תל אביבית. גם לפיד מבין שנתניהו משתמש בו

 

בנימין נתניהו ויאיר לפיד (צילום: EPA) (צילום: EPA)
בנימין נתניהו ויאיר לפיד(צילום: EPA)

בני גנץ, לפי פרסום בחדשות 12, מנסה לגייס יועץ תקשורת אמריקני בכיר, וזה רעיון טוב משתי סיבות. הראשונה היא שבנימין נתניהו מתנהל על פי העקרונות של הקמפיין האמריקני. הוא למד אותו בעת שהותו בארה"ב בשנות ה-70 וה-80 והביא עמו לארץ את היועץ האמריקני ארתור פינקלשטיין, שליווה אותו במערכות הבחירות לראשות הממשלה. פינקלשטיין הלך מאז לעולמו, אבל נתניהו ממשיך להיצמד לתפישתו, וכדי להיאבק בו צריך להשתמש באותן שיטות.

 

 

הסיבה השנייה היא הקמפיין הלא ממוקד שהפעילה כחול לבן לקראת בחירות אפריל. כל אחת ממרכיבי המפלגה הביאה יועצים משלה, שניהלו בעיקר קרבות בינם לבין עצמם במקום עם היריב. הקמפיין נראה כמו רכבת הרים והאסטרטגיות השתנו חדשות לבקרים. יועץ אמריקני ייצמד למסרים מרכזיים קבועים שיותאמו למטרות שנקבעו. חוץ מזה, באנגלית הדברים נשמעים יותר טוב.

 

בישיבה הראשונה שיקיים היועץ האמריקני עם ראשי כחול לבן והיועצים הישראלים, אם וכאשר יבוא, הוא ינסה לברר מהו המסר המרכזי שלהם. "קמפיין ללא מטרה ברורה, יכול לבלבל - גם אתכם וגם את הקהל שלכם", הוא יצטט את אחד מעקרונותיו. חיוך רחב יתפשט על פני הצוות הישראלי ואחד מהם יכריז: "ישנו יעד אחד ברור: חייבים להחליף את נתניהו!".

 

האמריקני יהנהן בהסכמה ויאמר: "יפה, זה יהיה המסר לקמפיין השלילי שלנו. עבור הקמפיין החיובי יש לכם יופי של מועמד לראשות הממשלה. פגשתי את בני גנץ בארה"ב והוא עשה עלי רושם מצוין. אתם יודעים שברוב מערכות הבחירות לנשיאות אצלנו, המועמד הגבוה יותר ניצח. בכמה הוא יותר גבוה מביבי?".

 

"עשרה סנטימטרים", ישיב יועץ אחד ואז יכחכח בגרונו ויוסיף: "אבל יש רוטציה בין גנץ ללפיד. בני יהיה ראש ממשלה שנתיים וחצי, אם ננצח, ואחר כך יאיר יכהן בתפקיד שנה וחצי". פניו של האמריקני יחווירו: "אני לא מבין. אתם רוצים שאני אשווק שני מועמדים לראשות הממשלה במחיר של אחד? זה יבלבל לי את הקמפיין לגמרי. אני אבקש מהבוחרים להצביע עבור גנץ ואחר כך הם יקבלו מישהו אחר? אין חיה כזו בשיווק פוליטי".

אולי לכחול לבן יהיה קמפיין מבולבל, אבל הרוטציה הזו תאפשר לנתניהו קמפיין ממוקד. לראש הממשלה יש כיום מצוקת מסר גדולה. הוא לא יכול להציג בפני הציבור הישגים כלכליים לאחר שנחשף הגרעון הגדול בתקציב, והקיצוצים הרוחביים במשרדי הממשלה מבשרים שהאזרחים יקבלו פחות שירותים חברתיים.

 

הספין שלו לביטול הבחירות, בטענה שהעם רוצה ממשלת אחדות, היה מגושם ושקוף מדי. במערכת הפוליטית לא התרגשו ממעלליו של הטריקאי והשטיקאי הוותיק. קרה לו הדבר הגרוע ביותר שיכול לקרות לקוסם: ידיו רועדות וגופו מדיף ריח של זיעה קרה.

בני גנץ בהצהרה לתקשורת לאחר סיור בשטחים החקלאים בדרום (צילום: הרצל יוסף)
בני גנץ. תפס אמריקה(צילום: הרצל יוסף)

מה שנשאר לנתניהו הוא קמפיין ההפחדה הקבוע נגד השמאל שמתכוון להשתלט על השלטון עם ערביי ישראל. מקסימיליאן רובספייר, ממנהיגי המהפכה הצרפתית, אמר: "יש רק שתי מפלגות בצרפת – העם ואויבי העם". נתניהו הצליח עד כה להפוך את יריביו הפוליטיים לאויבי העם.

 

טורים נוספים בערוץ הדעות ב-ynet:

 

גם נתיב ההימלטות הזה מכתבי האישום התלויים נגדו הולך ונחסם. אביגדור ליברמן, שהפך ליריב פוליטי מר, זכה מנתניהו לפסק דין רודף כמי שמשתייך למחנה השמאל. זה נשמע אמין בערך כמו לתת לג'ק, מרטש הנשים מלונדון, להוביל קמפיין לקידום תנועת MeToo.

 

נתניהו ינסה להמשיך ולהציג את ראשי כחול לבן כמשתייכים לשלום עכשיו. יש כמובן קושי לוגי להציג שלושה רמטכ"לים לשעבר כאויבי העם. לכן הוא יתמקד שוב ביאיר לפיד שמועמד לראשות הממשלה לפי הסכם הרוטציה. לפיד, למרות ניסיונותיו להציג את עצמו כאיש מרכז, עדיין נתפש בעיני בוחרי הימין כנציג השבט הלבן של צפון תל אביב. הדבר סותר את הצורך של כחול לבן למצב את עצמה כמרכז-ימין, כדי לבדל אותה מן המרכז-שמאל שמנסה להקים אהוד ברק.

 

יש צדק פוליטי רב בדרישתו של לפיד להיות שווה ערך לגנץ. מפלגתו קיימת בכנסת כבר שש שנים ומהווה את הבסיס הפוליטי והארגוני של כחול לבן. גנץ היה פרש בודד בשטח, ללא שום קבוצה מאחוריו, שזוכה עכשיו להוביל מפלגה בזכות פופולריות שיכולה להיות זמנית.

 

אז מדוע לפיד צריך לוותר בכל זאת על הרוטציה? הכרזתו של ליברמן שלפיה ימליץ לנשיא על מי שיקבל את מספר המנדטים הגדול ביותר, להקים את ממשלת האחדות, הופכות את הבחירות בספטמבר לבחירה ישירה לראשות הממשלה. הדמות הבולטת כיום בכחול לבן לתפקיד הזה היא עדיין בני גנץ, אף שנשחק מעט בסקרים. דווקא משום כך חייב הקמפיין להתמקד בו כדי לחזק אותו ולהוביל להסכמה ציבורית רחבה ככל האפשר סביב מועמדותו.

 

הוויתור של לפיד גם ימנע מנתניהו להשתמש בו כגלגל הצלה אחרון כדי להישאר ראש ממשלה. את זה יאמר היועץ האמריקני, אם יגיע, ואת זה מבין גם לפיד.

 

  • ד"ר ברוך לשם הוא מרצה בחוג לפוליטיקה ותקשורת במכללת הדסה, ומחבר הספר: "נתניהו - בית ספר לשיווק פוליטי"

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים