שתף קטע נבחר

ספינת מהגרים עגנה באיטליה, הקפטנית נעצרה

קרולה הצילה 40 מהגרים בלב ים, ובמשך שבועיים חיכתה לאישור כניסה מאיטליה. לפנות בוקר עגנה בדרום המדינה ונעצרה. היא הסבירה שלאור מצב המהגרים לא הייתה לה ברירה. סלביני: "פורעת חוק בספינת פיראטים"

המשטרה באיטליה עצרה היום (שבת) מפקדת של ספינת סיוע שעגנה בדרום המדינה עם 40 מהגרים. הספינה, Sea-Watch 3, שייכת לארגון הצדקה הגרמני Sea-Watch. במשך יותר משבועיים היא הייתה בים עם 40 מהגרים אפריקאים שהצילה בים התיכון, מול חופי לוב. עשרות המהגרים שהיו בספינה קיבלו אישור לרדת ממנה ונלקחו למרכז קליטה באי למפדוזה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

מפקדת הספינה קרולה רקטה, גרמנייה בת 31, המתינה בשבועיים האחרונים במים בינלאומיים לאישור כניסה מאיטליה או מדינה אחרת באיחוד האירופי. השבוע החליטה להפליג לאי למפדוזה – אך כלי שיט של ממשלת איטליה חסמו את דרכה. בשבת לפנות בוקר, אחרי שהתנגשה בסירת מנוע קטנה של משמר החופים האיטלקי, עגנה בנמל תחת נוכחות משטרתית גדולה.

ספינה עם מהגרים עגנה ב איטליה ה קפטנית נעצרה (צילום: רויטרס)
מפקדת הספינה קרולה רקטה(צילום: רויטרס)

ספינה עם מהגרים עגנה ב איטליה ה קפטנית נעצרה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

ספינה עם מהגרים עגנה ב איטליה ה קפטנית נעצרה (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
 

הטלוויזיה האיטלקית תיעדה בשיגור חי את מעצרה של רקטה. היא נכנסה באזיקים לניידת על רקע תשואות וקריאות גנאי של עוברי אורח בנמל. הרשויות באיטליה מסרו שהן עצרו את מפקדת ספינת הסיוע על "התנגדות לספינת מלחמה" – עבירה שהעונש עליה יכול להגיע לעשר שנות מאסר.

 

שר הפנים וסגן ראש ממשלת איטליה, מתאו סלביני, אוסר על ספינות של ארגוני סיוע למהגרים לעגון בחופי איטליה. אחרי מעצרה של רקטה סלביני צייץ בטוויטר: "פורעת החוק נעצרה. השתלטו על ספינת הפיארטים. קנס גדול לארגונים הזרים. כל המהגרים יפוזרו במדינות אירופיות אחרות. המשימה הושלמה".

ספינה עם מהגרים עגנה ב איטליה ה קפטנית נעצרה (צילום: EPA)
ספינת הסיוע Sea Watch 3(צילום: EPA)

ספינה עם מהגרים עגנה ב איטליה ה קפטנית נעצרה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

ספינה עם מהגרים עגנה ב איטליה ה קפטנית נעצרה (צילום: AFP)
(צילום: AFP)
 

סלביני דורש משאר מדינות האיחוד האירופי לשאת בנטל. לאחרונה אמר שהוא יאשר לרקטה לעגון באיטליה רק כשמדינות באיחוד יסכימו לקלוט את המהגרים בספינה שלה. סלביני מתח ביקורת על הולנד, שספינת הסיוע נושאת את דגלה, ואמר שלמרות הדגל היא מסרבת לטפל בנושא.

 

אחרי מעצרה של רקטה אמר סלביני לתקשורת האיטלקית שהוא קיבל הבטחות מחמש מדינות אירופיות לקלוט את המהגרים. הוא לא ציין את שם המדינות. לפי התקשורת מדובר בצרפת, איטליה, פינלנד, לוקסמבורג ופורטוגל.

איטליה מתיאו סלביני הליגה בחירות הפרלמנט האירופי (צילום: רויטרס)
סלביני מרוצה: "המשימה הושלמה"

לפני מעצרה אמרה רקטה שהספינה שלה ניסתה ליצור קשר עם הרשויות באיטליה, הולנד, גרמניה, מלטה, צרפת והנציבות האירופית. ארגון הסיוע הגרמני הסביר שהיא נאלצה לעגון באיטליה לאור מצבם המידרדר של המהגרים שחולצו בלב ים. "אך אחד לא מקשיב. אף אחד לא לוקח אחריות" צייץ ארגון הסיוע בטוויטר. "שוב זה תלוי בנו. הקפטנית והצוות שלה מביאים 40 אנשים לחוף מבטחים".

 

קרולה רקטה, שהפכה לסמל ההתנגדות לסלביני אויב המהגרים, כבר נמצאת תחת חקירה. גורם במשרד החוץ האיטלקי אמר שספינת הסיוע שלה עלולה להיקנס ב-20 אלף אירו על הפרת החוק האיטלקי. אם הקנס לא ישולם הוא יגדל ל-50 אלף אירו. בפסגת ה-G20 ביפן אמר ראש הממשלה האיטלקי ג'וזפה קונטה שיש עילה משפטית להגיש נגדה כתב אישום אך שהדבר תלוי בשופטים.  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים