שתף קטע נבחר

ארדואן מסתבך בלוב: "המורדים תקפו מל"ט טורקי"

טורקיה מסייעת לממשלת לוב במלחמה נגד המורדים של הגנרל חפתר - ומסתבכת: חפתר איים לתקוף ספינות מטורקיה, והיום עצר שישה אזרחים טורקים והודיע על תקיפת מל"ט. אנקרה מאיימת: "תהפכו למטרה לגיטימית"

המורדים בלוב הודיעו הערב (יום א') על תקיפת מל"ט טורקי בבסיס בטריפולי - ההתפתחות האחרונה בהסלמה בין טורקיה לכוחותיו של הגנרל חליפה חפתר. הערב הופסקו הטיסות בשדה התעופה האזרחי היחיד בטריפולי שעדיין פועל. הרשויות אמרו שהסיבה היא תקיפה אווירית.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

עוד קודם דרשה טורקיה מהמורדים לשחרר בהקדם שישה אזרחים שלה, ומאיימת להגיב ביד קשה אם הם לא ישוחררו. ששת הטורקים מוחזקים במזרח לוב בידי הכוחות שנאמנים לגנרל חפתר. הגנרל נלחם בממשלת לוב – בעלת ברית של אנקרה. בהודעת משרד החוץ הטורקי נאמר שכוחותיו של הגנרל חפתר יהפכו ל"מטרה לגיטימית", אם הטורקים העצורים לא ישוחררו.

נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן נואם ב פרלמנט על מותו של העיתונאי ג'מאל חשוקג'י סעודיה (צילום: EPA)
ארדואן. הבטיח שהסיוע ישנה את מאזן הכוחות בלוב(צילום: EPA)

"מעצרם של שישה אזרחים שלנו על ידי כוחות מיליציה לא חוקית שקשורה לחפתר היא פעולה ששקולה לשוד ופיראטיות", מסר משרד החוץ באנקרה. "אנחנו מצפים לשחרורם המיידי. אם לא – הכוחות של חפתר יהפכו למטרה לגיטימית".

 

עוד לפני מעצר הטורקים במזרח לוב הזהירה טורקיה שתגיב בצורה קשה לכל איום של חפתר. כוחותיו של הגנרל איימו לתקוף כלי שיט טורקיים במים הטריטוריאליים של לוב, והודיעו שגם העסקים הטורקיים בלוב בסכנה. שר ההגנה הטורקי, הולוסי אקאר, הזהיר את המורדים הלובים שהם ישלמו "מחיר כבד מאוד" על כל מתקפה נגד האינטרסים הטורקיים.

גנרל חליפה חפתר מנהיג ה מורדים נגד ממשלת לוב (צילום: AFP)
גנרל חליפה חפתר (צילום: AFP)
 

הצבא של חפתר שולט ברוב השטחים במזרח ודרום לוב. הרשויות באזורים שנמצאים בשליטת המורדים ביקשו מאזרחים טורקים לעזוב. בבנגאזי, המעוז של כוחות המורדים, התחילו מסעדות עם שמות טורקיים לבחור בשמות מקומיים. בעלי המסעדות חוששים מפעולות תגמול.

 

באפריל פתח חפתר במתקפה נגד כוחות ממשלת לוב בטריפולי – שמקבלת את הכרתן של טורקיה והקהילה הבינלאומית. הנשיא הטורקי רג'פ טאיפ ארדואן אמר שארצו מספקת נשק ומל"טים לממשלה הלאומית בטריפולי, שאותה מנהיג ראש הממשלה פאיז א-סראג'.

ראש ממשלת לוב פאיז א-סראג'  (צילום: AFP)
ראש ממשלת לוב פאיז א-סראג' (צילום: AFP)
 

ארדואן הכריז שהתמיכה הטורקית תשנה את מאזן הכוחות במלחמה נגד גנרל חפתר, שמקבל סיוע ממצרים ואיחוד האמירויות. חפתר האשים את טורקיה בסיוע למיליציות שפועלות לצד הממשלה שמקבלת את הכרת הקהילה הבינלאומית.

 

הפרלמנט בלוב, שנמצא במזרח המדינה ונאמן לכוחותיו של חפתר ולא לממשלה, אסר על חברי הפרלמנט, מוסדות המדינה והבנקים להיות בקשר עם חברות טורקיות והורה לאסור על ייצוא טורקי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארדואן. הבטיח שהסיוע ישנה את מאזן הכוחות בלוב
צילום: רויטרס
מומלצים