שתף קטע נבחר

ערד: העיר שכל תושביה מחוברים לגז טבעי

רוב הציבור הישראלי עדיין לא הבין איך התגלית של שדות הגז הטבעי בחופי ישראל יכולה להשפיע לו לטובה על הכיס עם גז טבעי שמגיע ישירות לבית ולמפעלי התעשייה במחיר זול יותר ובבטיחות גבוהה יותר - ולא רק דרך המס שמשלמות החברות למדינה. יצאנו לערד כדי לבדוק את העיר הראשונה בישראל שכבר מחוברת כולה לגז הטבעי

בשיתוף נגב גז טבעי

 

 

עבור רובנו צמד המילים "גז טבעי", מעורר אסוציאציות על קידוח תמר בים התיכון מול חופי ישראל, ועדת שישינסקי, אנרגיה ירוקה, ולא באמת ברור כמה נהנים אזרחי ישראל מגילוי הגז באופן ישיר. אך האמת היא שחלק מהגז הזה כבר זורם בצינורות ברחבי ישראל אל מפעלי תעשיה, עסקים ואפילו לקוחות פרטיים. רבים לא יודעים שיש בישראל גם עיר שלמה שמחוברת לגז הטבעי מאז שנות השישים.

 

ערד המדברית מחוברת כולה אל צינורות הגז הטבעי - בעבר משדות גז זוהר שהתגלו בסמוך לים המלח, אך מאז שהשדות התרוקנו, עברו התושבים והעסקים הפועלים בעיר לצרוך גז טבעי משדה תמר שמול חופי ישראל. יצאנו לערד כדי להבין את המשמעות של גז טבעי לכל תושב ומפעל תעשייה. צפו בווידיאו בראש הכתבה.העיר ערד - כבר מחוברת לגז טבעי שנים ארוכות.  (צילום: shutterstock)
העיר ערד - כבר מחוברת לגז טבעי שנים ארוכות. (צילום: shutterstock)

נגב גז טבעי זכתה ברישיון ממשרד התשתיות הלאומיות, האנרגיה והמים בשנת 2009, להקמה, לתחזוקה ולחלוקת גז טבעי באמצעות תשתית צנרת תת קרקעית באזור הנגב לתקופה של 25 שנים. כמותה זכו עוד 5 חברות נוספות לאספקת גז טבעי לפי אזורי חלוקה, צפון, חדרה והעמקים, מרכז, ירושלים וצפון ים המלח ובנגב. מאז שזכתה, נגב גז טבעי הקימה למעלה מ-300 קילומטרים ל צינורות ותשתיות וחיברה מפעלים רבים באיזור הדרום לגז טבעי.

 

תגלית שמשפיעה על הכיס של כולנו

הגז הטבעי זורם בצינור תת ימי ממאגרי הגז בים התיכון אל מתקן הקבלה באשדוד, עובר ניקוי וסינון ומשם אל מתקני חברת ההולכה - נתג”ז (נתיבי הגז הטבעי לישראל). ממתקנים אלו זורם הגז למתקני חברת החלוקה בלחץ נמוך של BAR 16 ולבסוף מגיע הגז אל המפעלים ואל הצרכנים העסקיים והפרטיים.

 

"לרוב הציבור הישראלי, גז טבעי לא אומר הרבה והאזרח הפשוט עדיין לא מבין איך התגלית הנפלאה הזו יכולה להשפיע לו לטובה על הכיס", אומר משה שפיצר, מנכ"ל נגב גז טבעי. "מאז שזכינו ב- 2009 להוביל את הגז הטבעי בנגב, אנחנו פועלים לחיבור מפעלי התעשייה בכל איזור הדרום. כעת, כשמשימה זו נמצאת בשלבי סיום, ממשיכה נגב גז טבעי במאמציה לסייע בפיתוח הנגב, וגם הצרכן הפרטי יכול ליהנות מהתשתית שכבר נמצאת תחת לאדמה".

העיר ערד - כבר מחוברת לגז טבעי שנים ארוכות.  (צילום: אבי חי)
צינורות הגז הטבעי מגיעים לתעשייה הכבדה וגם לתושבים בעיר הסמוכה ערד. (צילום: אבי חי)

לדבריו, ערד היא דוגמא מצויינת לאופן שבו גז טבעי יכול לחולל מהפכה ביכולות של עיר לפתח בתוכה תעשייה מתקדמת, לשפר את איכות החיים של התושבים ואפילו להוריד עבורם את יוקר המחיה. רובם המוחלט של התושבים כיום כבר מחובר לגז טבעי ונהנים גם ממחירים נמוכים יותר, גם מבטיחות גדולה יותר בשימוש בגז, וגם תורמים לסביבה כתוצאה מהשימוש באנרגיה ירוקה. בנוסף בזכות הגז הטבעי נפתחו בעיר לאחרונה מספר מפעלים חדשים שנהנים מהכדאיות הכלכלית שבשימוש בגז טבעי ולעיר ערד נוספו מקומות תעסוקה ומשרות רבות.

 

"הגז הטבעי החזיר את המפעלים לעיר" 

"אחד הדברים הקריטיים והחשובים לעיר זה הנושא של האנרגיה לתעשייה", אומר לנו ראש עיריית ערד, ניסן בן חמו. "כעיר שעברה טלטלה תעסוקתית מאוד גדולה בין השנים 2010 ל-2014 עם אובדן של כמעט 1,400 מקומות עבודה, המשמעות של אנרגיה זולה וזמינה היא קריטית. ובעצם חיבור העיר לגז הטבעי הביא לפה פיזית שלושה מפעלים עתירי אנרגיה ואנחנו עובדים עם מפעלים אחרים להסבה לגז. זאת משמעות קריטית - החזרנו לחיים את איזור התעשייה שלנו מבחינת עלויות אנרגיה".

 

נגב גז טבעי פועלת לחיבור שכונות חדשות בערים נוספות פרט לערד. בימים אלו נבנות באופקים, בבאר שבע, בדימונה ובערים דרומיות נוספות שכונות חדשות בהיקף של אלפי יחידות דיור. שכונות אלו נבנות כבר עם תשתית גז טבעי מוכנה כך שהתושבים החדשים יוכלו להנות מיתרון זה מיד עם כניסתם לביתם החדש ואין ספק שזהו אחד השיקולים של זוגות צעירים שאיכפת להם מהסביבה וגם מעוניינים בגז זול ובטוח יותר בבית.

 

העיר ערד - כבר מחוברת לגז טבעי שנים ארוכות.  (צילום: אבי חי)
העיר ערד. (צילום: אבי חי)

בשיתוף נגב גז טבעי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים