שתף קטע נבחר

עיר העתיד: קריית אונו כדוגמה ומופת להתחדשות עירונית

מה עושים כשאין שטחים לבנייה חדשה, איך מחדשים מרחב אורבני שקיים שנים ומה היתרונות של התחדשות עירונית? העיר קריית אונו עוברת תהליך של צמיחה והתפתחות בזכות חשיבה נכונה לעתיד

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

 

העולם שלנו הולך ומתפתח, האוכלוסייה הולכת וגדלה, אבל השטחים העומדים לרשות האנושות נשארים כמו שהוא מאז ומעולם, הרי כדור הארץ אינו מתרחב לפי כמות האנשים.

 

כשזה מגיע למקומות המגורים, קיימות לא מעט ערים שהגיעו לגבול השימוש בשטחים העומדים לרשותה, כך שאו שיהיה צורך להגדיל את העיר – מה שכמעט ואינו אפשרי, או למצוא פתרונות אחרים, דוגמת התחדשות עירונית.

 

על פי הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית - התחדשות עירונית היא תהליך מחולל צמיחה והתפתחות, שמטרתו להחיות את הרקמה העירונית הוותיקה לצד החדשה. ההתחדשות העירונית מתבצעת בתוך אזורים בנויים, המשמשים בעיקר למגורים, לתעסוקה ולמסחר.

התחדשות עירונית בקריית אונו
התחדשות עירונית בקריית אונו

מה זה אומר? למעשה, זה מצוי במושג עצמו, המרחב האורבני מתחדש, הוא אינו חדש, אינו מתרחב, אלא עובר שינוי של הקיים. קל להסביר את זה כשרואים בניינים ישנים שנבנו לפני כמה עשורים. הבנייה אז התאימה למרחב הקיים בהתאם לכמות האוכלוסייה ולצרכיה. הרי פעם מספרנו היה מועט, ולכן הבנייה הייתה בהתאם, ובהתבסס על ערים, למשל, במקומות בעולם שהיו דומים לישראל בבחינת כמות אוכלוסייה ושטח.

 

כיום, המצב שונה, כאמור, ערים רבות הגיעו ל"קצה השטח" ועליהן למצוא פתרונות למספרים ההולכים וגדלים של אוכלוסייה שאף הופכת מגוונת יותר וצרכיה משתנים.

 

"פרויקטים של התחדשות עירונית באים לחדש מרקמי מגורים ותיקים ובכלל זה לשפר, לשדרג, לחזק ולמגן בנייני מגורים ולשדרג שטחים ציבוריים ותשתיות. הפרויקטים כוללים לרוב הוספת דירות חדשות באזורי מגורים בנויים ותיקים, על ידי חיזוק ועיבוי על גבי מבנים קיימים או על ידי הריסת מבנים ישנים ובניית חדשים במקומם. פרויקטים מסוג זה מקודמים הן ביוזמה ממשלתית והן ביוזמה פרטית" (מתוך אתר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית).

 

התחדשות עירונית מסייעת להתפתחות העיר
התחדשות עירונית מסייעת להתפתחות העיר
 

בשנים האחרונות הפכה קריית אונו לסמל ומודל בתחום ההתחדשות העירונית, עם תכניות מתאר שמעודדות פינוי-בינוי שמעצבות מחדש את העיר, בהתאם לצרכים החדשים של האוכלוסייה והסביבה.

 

"אין מדובר פה בעניין עסקי, כשמדובר בהתחדשות עירונית", מסביר סמי מצלאוי, בעלים של "מצלאוי חברה לבניין בע"מ". "לא מגיע קבלן שבונה, מסיים את העבודה וממשיך הלאה, מדובר בפיתוח של המדינה, בפיתוח של ערים ושכונות עם תכנון נכון ובנייה נכונה, כשהכל מותאם לסביבה ולאוכלוסייה".

 

למעשה, אומר מצלאוי, אין זכות קיום לענף הנדל"ן בישראל, ובכלל לכל החיים בישראל, אם לא תהיה התחדשות עירונית.

 

"קריית אונו היא דוגמה מצוינת להתפתחות נכונה בתחום ההתחדשות העירונית משום שאין בה שטחים פנויים לבניית פרויקטים חדשים, לכן היא צריכה למצוא פתרונות הולמים לעיר שגדלה ולכמות האוכלוסייה שבה.

 

"עיריית קריית אונו חשבה נכון והלכה לתכנית מתאר שכללה תכנון נכון של המרחב האורבני על כל הצרכים החדשים, וכל זאת בהתאם לשטח הקיים.

 

"אם פעם הייתה בנייה של בנייני רכבת, עם כבישים מועטים, הרי שכיום יש צורך להתחשב בתחבורה ציבורית, בכבישים שהתרחבו ונוספו כדי לתת מענה לכמויות הרכבים שהולכת וגדלה, וכמובן לחשוב קדימה על הרכבת הקלה ועוד אפשרויות לנוחות ולטובת התושבים."

 

התחדשות עירונית למען עתיד טוב יותר
התחדשות עירונית למען עתיד טוב יותר
 

הבנייה הנוכחית מביאה עמה כאלף יחידות דיור, כשמקור פונו כ-350 יחידות דיור, ההבדל הוא עצום ומאפשר לא רק מגורים נוחים ופונקציונאליים עבור התושבים, אלא גם מאפשרים כניסה של תושבים חדשים שיוצרים גיוון ומחדשים את המתאר האישי.

 

"מספיק שמאה משפחות חדשות יעברו לבניינים החדשים, וכבר יש לנו קהילה רחבה יותר של משפחות, מה שמוביל לפיתוח המרחב הסביבתי בהתאם, וזה כמובן יביא עמו עוד משפחות ועוד פיתוח הולם", מסביר מצלאוי.

 

בהמשך, ייפתחו גם מרכזים מסחריים מתחת לבנייני המגורים והמרחב האורבני יוכל להציע לדיירים המקום פתרונות קרובים לכל דבר, החל ממרכזי מזון ועד לחנויות ושירותים שיתנו מענה לצרכים נוספים.

 

קריית אונו מתחדשת
קריית אונו מתחדשת
  

החשיבה המקדימה והשטח הנתון ללא אפשרות להתרחב הם בבחינת יתרונות לכל פרויקט כזה, משום שיש תוואי קבוע, יש צרכים שצריך לענות עליהם והבנייה היא חכמה משום שהיא מותאמת לכל. "קריית אונו היא אחת הערים המוצלחות באזור המרכז מבחינת התחדשות עירונית", אומר מצלאוי ומוסיף: "בסופו של דבר המרחבים הללו ישרתו לא רק את תושבי המקום אלא יביאו גם אנשים מבחוץ שירצו לשבת בבתי קפה כאן, לערוך קניות, מה שיעזור לעיר להתפתח ולהתקדם עוד יותר".

 

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קריית אונו מתחדשת
סמי מצלאוי
מומלצים