שתף קטע נבחר

קפריסין הופתעה מהטיל: "חשבנו שמטוס מתרסק"

הקפריסאים ששמעו פיצוצים באמצע הלילה היו בטוחים שמדובר בהתרסקות מטוס או רעידת אדמה. בבוקר הם נדהמו לגלות שטיל נ"מ נורה בטעות מסוריה, בתגובה לתקיפה הישראלית-לכאורה: "אי אפשר להאמין"

קפריסין סוערת בעקבות פיצוץ של טיל שנורה עליה בטעות מסוריה. טיל הנ"מ הרוסי, שלפי הדיווחים נורה בתגובה לתקיפה הישראלית בסוריה, התפוצץ מצפון לבירה ניקוסיה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

הפיצוץ היה בסביבות 01:00. הטיל התרסק במרחק של 20 ק"מ צפון-מזרחית לבירה ניקוסיה בכפר הקטן טשקנט, שנמצא למרגלות רכס הרים בצפון המדינה – בשטח הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין.

 

טיל מ סוריה התפוצץ ב קפריסין (צילום: EPA)
שרידי הטיל הלילה בקפריסין(צילום: EPA)
 

לפי קפריסין הטורקית הטיל התפוצץ באוויר, עוד לפני ההתרסקות, ושרידיו אותרו בכמה מקומות. שריפה גדולה פרצה בעקבות פיצוץ הטיל, אך לא היו נפגעים. כמה תושבים פונו מבתיהם בשעת לילה מאוחרת.

 

את התרסקות הטיל אפשר היה לשמוע ממרחקים. תושבי האזור סיפרו לתקשורת הקפריסאית שהם ראו אור גדול בשמיים, ואז שמעו שלושה פיצוצים חזקים. רבים מהתושבים – שחלקם נאלצו להתפנות מבתיהם בשעת לילה מאוחרת – חששו תחילה שמדובר בהתרסקות מטוס.

טיל מ סוריה התפוצץ ב קפריסין (צילום: AFP)
השריפה שפרצה אחרי פיצוץ הטיל(צילום: AFP)
 

רייצ'ל ג'ילט, תושבת ניקוסיה ששמעה את הפיצוץ, סיפרה: "הייתי בטלפון עם אחי מניו זילנד כששמעתי – והרגשתי – פיצוץ גדול שהרעיד את החלונות. ברחתי מהבית, ואז הכול היה שקט. המחשבה היחידה שלי הייתה שזו רעידת אדמה. כשקמתי בבוקר וגיליתי במה מדובר לא יכולתי להאמין".

 

שר החוץ של קפריסין הטורקית, קודרט אוזרסאי, אמר היום: "הבנו שטיל שנורה מסוריה נפל כאן בטעות, בתגובה למתקפה האינטנסיבית של ישראל אמש". הוא אמר שלפי הבדיקה הראשונית מדובר בשרידי טיל 200-S רוסי. מוסקבה, נזכיר, מסייעת לבשאר אסד במלחמת האזרחים בסוריה – ובמסגרת הסיוע סיפקה לצבא הסורי מערכות הגנה מטילים.

 

טיל מ סוריה התפוצץ ב קפריסין (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 
זירה קפריסין  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

טיל הנ"מ המדובר יכול להגיע לטווח של עד 400 קילומטרים. הוא התרסק במרחק של 50 ק"מ מחופי קפריסין. שר החוץ של קפריסין הטורקית הוסיף: "אנחנו קוראים לסוריה, לישראל ומדינות נוספות באזור להתחשב בביטחון האנושי והחומרי של המדינות השכנות ולנקוט את הצעדים ההכרחיים. אנחנו קוראים לכולם לפעול בצורה שקולה".

 

למרות הקרבה של קפריסין למוקדי הסכסוכים במזרח התיכון, זו הפעם הראשונה שבו היא סובלת מזליגת ירי מסוריה. "זאחת אחת ההשלכות הרעות של המלחמה באזור", אמר מוסטפא אקינג'י, נשיא הרפובליקה הטורקית של צפון קפריסין. לפי הדיווחים ישראל תקפה הלילה מטרות של צבא סוריה בחומס – שרחוקה 310 קילומטרים מניקוסיה. לפי הדיווח של מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם, תשעה לוחמי מיליציות התומכות באסד נהרגו באזור דמשק וחומס - בהם סורים וזרים. עוד שישה אזרחים נהרגו, בהם שלושה ילדים.

 

הפלישה הטורקית לקפריסין ב-1974, אחרי הפיכה בתמיכה יוונית, הותירה את קפריסין מחולקת. הפיצוץ הלילה גרם לדאגה גדולה בשני חלקי האי – הטורקי והיווני. הארגון UniteCyprusNow שקורא לאחד את האי, אמר שמדובר בקריאת השכמה לתושבים: "האשלייה שהפילוג הקבוע באי ישמור עלינו ממשברים התנפצה כשטיל נחת על הראש שלנו הלילה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
השריפה שפרצה בעקבות פיצוץ הטיל
צילום: AFP
מומלצים