שתף קטע נבחר

משלושה ייצא יו"ר: היום - הפריימריז לראשות העבודה

שנתיים אחרי ההפסד לגבאי בסיבוב השני של הפריימריז, ינסה ח"כ עמיר פרץ להפוך שוב ליו"ר המפלגה. חברי הכנסת איציק שמולי וסתיו שפיר, שמתמודדים מולו, ישאפו למנוע מפרץ תמיכה של 40% מהבוחרים - ובכך להקטין את סיכוייו בסיבוב נוסף. בכירים חוששים מאחוזי הצבעה נמוכים

 

שליש סתיו שפיר עמיר פרץ ואיציק שמולי (צילום: אלי סגל , אלכס קולומויסקי, דנה קופל)
שמולי, שפיר ופרץ(צילום: אלי סגל , אלכס קולומויסקי, דנה קופל)

עמיר פרץ או איציק שמולי או סתיו שפיר: כ-65 אלף מתפקדי העבודה יוכלו לבחור היום (יום ג') את היו"ר הבא של המפלגה. 105 הקלפיות ברחבי הארץ ייפתחו בשעה 10:00 בבוקר וייסגרו בשעה 21:00 בערב. ההצבעה הממוחשבת תוביל לפרסום התוצאות כבר הלילה.

 

על מנת לזכות בתפקיד כבר בסיבוב הראשון יצטרך המוביל לקבל לפחות 40% מקולות הבוחרים. אם אף אחד משלושת המועמדים לא יצליח לעמוד ברף הנדרש - ייערך סיבוב שני בין שני המובילים ביום שלישי הבא.

 

 

עמיר פרץ בהצהרה מכיכר רבין בתל אביב (צילום: דנה קופל)
ח"כ פרץ. סיים את הקמפיין באנדרטה לזכר רבין(צילום: דנה קופל)

בכירים בעבודה צופים כי רבים מהמתפקדים יעדיפו לוותר על זכותם לבחור את מחליפו של ח"כ אבי גבאי. "אין התלהבות מהפריימריז האלה ולכן אנחנו חוששים מאחוזי הצבעה נמוכים". בפריימריז הקודמים עמד שיעור ההצבעה על כ-60%.

 

ח"כ פרץ, המועמד המוביל בסקרים, מנהל בליץ כדי להכריע את הבחירות כבר בסיבוב הראשון ובכך לנצל את פיצול הקולות בין שמולי לשפיר. לפי ההערכות, בסיבוב שני יהיה לפרץ קושי גדול יותר לנצח.

 

תסריט מסויט כזה כבר קרה לפרץ בפריימריז הקודמים ביולי 2017: בסיבוב הראשון הוא הגיע למקום הראשון עם 33% מהקולות - יותר ממה שקיבל אז גבאי. ואולם, בסיבוב השני פרץ הפסיד בהפרש זעום בקרב ראש בראש מול גבאי.

נבו שמולי בנו של איציק שמולי ()
נבו, בנו של שמולי, הצטרף לקמפיין

המטרה של חברי הכנסת שמולי ושפיר הפוכה לחלוטין: לגרור את פרץ לסיבוב בחירות שני, מתוך תקווה שקולות המצביעים של המפסיד יעברו אליהם. גם שמולי וגם שפיר טוענים כי לפי הסקרים שבידיהם כל אחד מהם הוא המועמד המוביל אחרי פרץ. לפיכך, השאלה הדרמטית בפריימריז היא האם אחד משלושת המועמדים יצליח לקבל את הרף הנדרש על מנת להכריע את המאבק כבר בסיבוב הראשון.

 

שמולי שוחח היום עם שפיר בטלפון על מנת לנסות למנוע את פיצול הקולות ביניהם, והציע ללכד כוחות במאבק על ראשות המפלגה. ה"דיל" שהציע שמולי לשפיר: השניים יבצעו סקר עומק מקיף במהלך היום כאשר תוצאותיו יקבעו מי ירוץ כמנהיג "מחנה השינוי". שפיר דחתה את ההצעה של שמולי.

 

למרות היריבות וההכפשות, מתברר כי שמולי ושפיר קיימו לפני יומיים פגישה חשאית, ניסו לאחד כוחות ולדבר על שותפות - אולם המשא ומתן ביניהם עלה על שרטון. שמולי הציע לשפיר לפרוש, שפיר הציעה מצדה מנהיגות משותפת, אך הפגישה החשאית לא הולידה כאמור דבר.

סתיו שפיר בוועידת העבודה (צילום: מוטי קמחי)
שפיר. דחתה את ההצעה של שמולי(צילום: מוטי קמחי)

 

שמולי ציין בפני שפיר כי פיצול הקולות ביניהם משחק לידי פרץ ובכך מונע אפשרות לשינוי. "מנתונים שראיתי בימים האחרונים נראה כי הפיצול ביני לבין סתיו שפיר עלול לחסום את האפשרות לשינוי ואני נכון לעשות כל מאמץ כדי להגיע להסכמה", אמר שמולי. לדבריו, סקרים שהזמין ממכון המחקר של מנו גבע ומינה צמח ומכון המחקר הגל החדש עולה כי הקרב בינו לבין לפרץ צמוד מאוד.

 

שפיר אמרה כי התנגדה לכל הצעה של שמולי, מאחר ש"אלפי המתפקדים שהצטרפו למפלגה לתמוך בי לא מעוניינים בדילים, אלא בתקווה חדשה למפלגה", כלשונה. "אם מחר כולם ייצאו מהבית להצביע - אהיה יו"ר מפלגת העבודה. חברי איציק, שמכיר את הנתונים ואת ההובלה שלי בסקרים האמיתיים, נבהל ולכן החליט לייצר ספין. כבר הצעתי לו שותפות מלאה בין שווים אבל הוא סירב לה. ההצעה שלי עדיין על השולחן. בעוד אני מציעה שותפות של ממש - הוא מציע דיל פוליטי שמטרתו לעצור את המרוץ. זו לא שותפות. זו סתם פוליטיקה שלא מעניינת את הציבור".

 

ח"כ פרץ סיים את קמפיין הבחירות שלו יחד עם צעירי העבודה באנדרטה לזכר יצחק רבין בתל אביב. "במערכת הבחירות הקרובה נחדש את דרכו של רבין, ונגיע לקהלים חדשים", אמר פרץ. "העבודה בראשותי תחדש את הברית עם הפריפריה וההתיישבות העובדת. בבחירות הקרובות העבודה בראשותי תוביל ברוח השותפות שיצחק רבין ייסד עם הישראלים בני כל הדתות".

 

דבריו של פרץ ליד האנדרטה לזכרו של רבין נעשתה שעתיים בדיוק לאחר שפורסם כי נכדתו של רבין, נעה בן-ארצי, הצטרפה למפלגתו החדשה של אהוד ברק.


פורסם לראשונה 01/07/2019 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלי סגל , אלכס קולומויסקי, דנה קופל
שמולי, שפיר ופרץ
צילום: אלי סגל , אלכס קולומויסקי, דנה קופל
מומלצים