שתף קטע נבחר

האסטרואיד דמוי הסיגר: "לא חייזרים, אך עדיין תעלומה"

חוקרים שבדקו את האסטרואיד "אומואמואה", דחו את הטענה של חוקרים ישראלים שהוא נשלח על ידי תרבות חייזרית. עם זאת, אמרו החוקרים: "עדיין אין לנו הסברים לגבי העצם"

האסטרואיד "אומואמואה", שנראה כמו מעין סיגר אדמדם, אינו שריד מכלי חלל של תרבות חייזרית, כפי שהעריכו בעבר חוקרים ישראלים. אך למרות זאת, המדענים אומרים כי סלע החלל, שהגיע ממערכת שמש אחרת, עדיין מוגדר כתעלומה.

 

אומואמואה. "אין קשר לחיזרים" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
אומואמואה. "אין קשר לחיזרים"(צילום: AFP)

 

הצורה המוזרה והתנועה שלו הביאו כמה מדענים לתהות אם "אומאמואה" הוא מעין טכנולוגיה זרה שנשלחה לבחון את מערכת השמש שלנו. אך לאחר שבחנו את הנתונים, קבע צוות בינלאומי של חוקרים כי "אין אנו מוצאים ראיות משכנעות להעדיף את ההסבר הזה".

 

"הממצא העיקרי שלנו על המאפיינים של 'אומואמואה' עולים בקנה אחד עם מקור טבעי, וההסבר שמדובר בגוף חייזרי אינו מוצדק", אמר מתיו נייט, אסטרונום מאוניברסיטת מרילנד, שהיה שותף במחקר שהתפרסם הלילה (יום ג') ב-Nature Astronomy. "עדיין אין לנו הסברים לגבי העצם, זה מצריך חקירה נוספת".

 

 

הראשונים לטעון כי ייתכן יש קשר לחייזרים - היו דווקא חוקרים ישראלים העובדים בארצות הברית. בחודש נובמבר פורסם המחקר לפיו הסיגר האדמדם נשלח על ידי "תרבות חייזרית". המחקר של החוקרים הישראלים, פרופ' אבי לייב ושמואל ביאלי, תפס כותרות בעולם מכיוון שהשניים העלו את ההשערה כי ייתכן שמדובר בחייזרים שמחפשים חיים במקום אחר.

 

בראיון לאולפן ynet, שנערך בחודש נובמבר, הסביר ביאלי מה מיוחד באסטרואיד: "הצורה שלו היא מאוד לא שגרתית. היא שום דבר שהכרנו עד היום מאסטרואידים ושביטים במערכת השמש. יש אפשרות שהוא מאוד מוארך וצר, אבל למעשה זו לא האפשרות היחידה; אפשרות נוספת היא שהוא דף נייר, כמו איזשהו פנקייק, משהו מאוד פחוס ורחב, אבל בכל מקרה לא מדובר באיזשהו מבנה סלעי פשוט כמו כדור שאנחנו בדרך כלל רגילים לראות בתוך מערכת השמש שלנו".

הגיע ממערכת שמש אחרת (צילום: youtube) (צילום: youtube)
הגיע ממערכת שמש אחרת(צילום: youtube)

 

העצם אותר בנובמבר 2017 על ידי האסטרונום הקנדי רוברט וריק מהמכון האסטרונומי באוניברסיטת הוואי. הוא הביט בתמונה ובהתחלה סבר חי האובייקט שנראה בה הגיע מתוך מערכת השמש, אבל מבט על אותו אזור בלילה שלפני כן הראה כי לפי כיוון ההתקדמות של האסטרואיד הוא הגיע מחוץ לחלל החיצון, מאזור הכוכב וגה. עם זאת, עקב תנועת הכוכבים וגה לא היה שם כשהאסטרואיד החל את מסעו.

 

שמו של האסטרואיד 1I/2017 U1 או "אומואמוה" – מילה בלשון בני הוואי המתארת סייר או שליח מהעבר הרחוק. הבהירות שלו משתנה מאוד כל העת, ככל הנראה כי הוא מסתובב על צירו כל 7.3 שעות. זו הפעם הראשונה שנראה אסטרואיד שבהירותו משתנה כל כך. אומואמוה מורכב ככל הנראה מסלעים וממתכות, ואין בו מים או קרח.

 

האסטרואיד, שנע במהירות 95 אלף קמ"ש, היה חלק ממערכת שמש אחרת עד שנפלט ממנה ובמשך מאות מיליוני שנים נע למעשה בין כוכבים. "ברור שזה סוג חדש של אובייקט. זה ישפר מאוד את הבנתנו כיצד נוצרה מערכת השמש וכיצד היא התפתחה", אמר וריק ל-CBC" ניוז" לאחר חשיפת התגלית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים