שתף קטע נבחר

מאות בהלווייתו של סלומון טקה. האב פרץ בבכי: "תחזירו את הבן שלי"

האבלים מלווים למנוחות את הצעיר שנורה למוות ע"י שוטר בשכונת קריית חיים בחיפה: "נילחם על כל ילד, מחוץ לבית מחכה מלכודת מוות". ח"כ יברקן: "הצעירים שמוחים וחוסמים את רחובות ישראל נלחמים על החירות שלהם"

 

 

מאות מבני הקהילה האתיופית התכנסו היום (ג') בבית הקהילה ליוצאי אתיופיה בשכונת קריית חיים בחיפה לקראת צאת הלוויתו של סלומון טקה בן ה-18 שנורה שלשום למוות על ידי שוטר. כוחות משטרה ושירותי הצלה נערכים במקום.

 

בני המשפחה הגיעו למקום כשהם ממררים בבכי, ואביו, וורקה טקה, קרא: "תחזירו לי את הבן שלי". האבא צעק "קוראים לצדק" והאבלים השיבו לו בקריאה דומה. "זה לא אנחנו, להרוס ולשרוף ולעשות נזקים", אמר, "באנו בגלל הציונות, זו גם המדינה שלנו. היינו חיילים ושוטרים ואף פעם לא רצחנו בדם קר. אנחנו דורשים שהצדק והחוק ייעשו".

 

הלווייתו של סלמון טקה בתל רגב (צילום: אביהו שפירא)
אביו של סלמון טקה בהלווייה(צילום: אביהו שפירא)

הלווייתו של סלמון טקה בתל רגב (צילום: אביהו שפירא)
(צילום: אביהו שפירא)

אביו של סלמון טקה בכינוס לפני היציאה להלוויית בנו בבית מורשת בקריית חיים (צילום: עידו ארז)
(צילום: עידו ארז)

חבר המשפחה, אסף קובנה, ספד: "וורקה רוצה להיות ההורה האחרון, הוא מבקש להיות ההורה האחרון שיקבור את הבן שלו. אנחנו חיילים טובים, אנחנו אנשים ערכיים. לא באנו לארץ בשביל שירצחו את הילדים שלנו, לא עשינו את הדרך למדינה האהובה הזאת ושילמנו מחירים יקרים כדי שהילדים שלנו ימותו בגיל צעיר ויירצחו לעיני אחיהם, לעיני ילדים.

 

"איזו תקווה יש לילדים האלה שראו את הרצח בדם קר", המשיך קובנה. "איזה חיים יש להם? כמה צלקות הקהילה הזו נושאת? כמה אנשים כבר איבדו את היקרים להם? אני מבקש סליחה מסלומון, לא היינו שם בשביל להגן עליו, הפקרנו אותו ובא שוטר והרג אותו. יכלו לעצור אותו, לכלוא אותו. הם הרי מומחים בזה.

 

"האבא היה מוכן אפילו לשבת בכלא, אבל לא לעמוד מול גופת בנו", אמר קובנה. בהתייחס לשוטר שירה בטקה, קרא"לא לשחרר את הרוצח" והוסיף: "אני הייתי קצין בחיל הים, ויש פה עוד מפקדים מצוינים, אבל הם לא יכולים לקחת נשק ולירות. אין לזה שום הסבר הגיוני".

 

הלווייתו של סלמון טקה בתל רגב (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד)
 

הלווייתו של סלמון טקה בתל רגב (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד)

ח"כ גדי יברקן ספד: "זה יום עצוב שאי אפשר לתאר במילים הייתי שמח להגיד דברים מעוררי תקווה, אבל זה יהיה שקר לציבור ששלח אותי כדי לזרות חול בעיניים. הכול לא בסדר, כלום לא בסדר. אני מקווה מאוד שנמצא את הכוחות כפי שעשינו כל פעם, כשקמנו מן העפר ובנינו עצמנו שוב ושוב. הנערים והצעירים והצעירות שחוסמים את רחובות ישראל - לא רק בוכים על הריגתו של סלומון אלא הם נלחמים על החירות האישית שלהם".

 

ח"כ יזהר שי אמר: "סלומון נפל בקרב, במלחמה שאין צודקת ממנה. זו המלחמה על זכותה של העדה האתיפויות להכרה. בעבר המפואר שלה, בהווה ובעתיד". 

אביו של סלומון טקה בהלוויית בנו בתל רגב (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד)

אביו של סלומון טקה בהלוויית בנו בתל רגב (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד)
 

סלומון טקה ()
סלומון טקה ז"ל

 

 
הח"כ לשעבר אברהם נגוסה ספד לטקה: "סלומון הוא אחד הפרחים שקברנו, שנרצחו על ידי שוטרים במשטרת ישראל. אני שואל שאלה - עד מתי? עד מתי נמשיך לקבור את הפרחים שחלמו להיות קצינים, רופאים, מצטיינים, להגן על מדינתנו היחידה? תפקידם של השוטרים הוא להביא את מי שמפר את החוק למשטרה, ולא ולא לקחת את החוק בידיים כמו שלצערי קורה פה.
 
"בניגוד לחוק, יורים בניגוד לנהלי פתיחה באש. לא ייתכן ששוטרים או חיילים שירו בניגוד לנהלים יישבו בכלא מול המחבלים - והשוטר שרצח בדם קר את סלומון ישתחרר למעצר בית. אני לא יכול להבין את מערכת המשפט בנקודה הזו. האמון מול המשטרה במשבר, ועכשיו גם האמון מול מערכת המשפט במשבר. אני קורא לבדיקה יסודית בתוך מערכת האכיפה, הבנים שלנו הם הבנים של כל החברה הישראלית".
  

 הפגנת האתיופים בחיפה נגד המשטרה (צילום: רענן בן צור)
הפגנה בקריית חיים בעקבות מותו של טקה(צילום: רענן בן צור)

הפגנת האתיופים בכביש 4, ראשון לציון (צילום:  איה מינסקי)
הפגנה בראשון לציון(צילום: איה מינסקי)
הפגנת האתיופים נגד המשטרה וחסימת כבישים בנתניבות (צילום: ראובן סגרון, TPS)
הפגנה וחסימות כבישים בנתיבות(צילום: ראובן סגרון, TPS)

הפגנת האתיופים מול ביתו של גלעד ארדן בקריית אונו (צילום:  אונו news)
הפגנה מול ביתו של השר ארדן בקריית אונו(צילום: אונו news)

 הפגנת האתיופים בחיפה נגד המשטרה (צילום: גיל נחושתן)
הפגנה בחיפה(צילום: גיל נחושתן)

הפגנת האתיופים בבאר שבע נגד המשטרה ()
הפגנה בבאר שבע

מפגינים אתיופים הפגנה ירי סלומון טקה מפרץ חיפה ירי שוטר (צילום: עידו ארז)
מחאה גם בחיפה(צילום: עידו ארז)

הוריו של סלומון טקה צועדים בראש ההפגנה בעקבות ירי השוטר בבנם, מול תחנת המשטרה בשד/ ההסתדרות בחיפה (צילום: דורון גולן)
הוריו של טקה צועדים בראש ההפגנה בחיפה(צילום: דורון גולן)

הנציג המשטרתי בהלווייה הוא שוטר ממוצא אתיופי שאחראי על הקשר עם הקהילה במשטרת זבולון. רב הקהילה משה ברוך אמר לאחר ההתכנסות: "הכאב עצום, אי אפשר להכיל אותו. אין לנו במה לנחם אתכם". יו"ר מרצ ניצן הורביץ נכח במקום, וכן מנכ"ל בית החולים רמב"ם שבו מועסקת האם.

 

האירוע התרחש סמוך למועדון "נירים", שבו מועסקים צעירים בני העדה האתיופית תחת מרכז הנוער "בית יציב". שניים מהנערים סיפרו כי התקרבו לעברם שני שוטרים אשר שאלו אותם אם ביצעו שוד. לדברי הנערים, הם החלו להימלט מתוך בהלה. אחד מהם סיפר כי שמע לפתע קול ירי וראה כי חברו נורה. "השוטר כיוון את האקדח אליי אבל אני התכופפתי וזה פגע בחבר שלי", סיפר הנער. הצעיר שנורה התמוטט על הרצפה.

 

מותו של טקה הצית מחדש את זעמה של העדה האתיופית, שכואבת אובדן נוסף. בעוד השוטר שביצע את הירי טען שפעל מתוך הגנה עצמית, בקהילה טענו לניגון חוזר מצידה של המשטרה על רקע גזעני. סמי ברוקה מדריך הנוער של סלומון, סיפר בראיון ל- ynet על צעיר חדור מוטיבציה ששאף לשרת ביחידה קרבית, אך עם זאת החזיק בתיקים במשטרה שבגללם קיבל פטור משירות צבאי.

 

מאות מבני העדה האתיופית הפגינו אמש והלילה (בין שני לשלישי) ברחבי הארץ כחלק ממחאה נרחבת על הריגתו של טקה. בין היתר, כביש החוף נחסם במחלף קיסריה בשני הכיוונים בעקבות הפגנה, עשרות התאספו מחוץ לביתו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן בקריית אונו, ומפגינים יידו נפצים ואבנים על תחנת משטרת זבולון בקריית חיים - כאשר שוטרים הגיבו ברימוני הלם. שלושה מפגינים ושלושה שוטרים נפצעו. בקריית אתא חסמו מאות מפגינים את צומת ההסתדרות במשך שעות ארוכות, ובמקביל נערכו הפגנות בבאר שבע, ראשון לציון, אשדוד, רחובות, אשקלון ונתיבות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
הלווייתו של סלומון טקה
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים