שתף קטע נבחר

גננת וסייעות בראשל"צ נעצרו: "הכניסו ילדים למקלט חשוך כעונש"

גננת ושלוש סייעות נעצרו לאחר שהילדים התלוננו על אלימות ושיטת ענישה אכזרית במיוחד - מי שהתנהג "לא יפה" הוכנס למקלט חשוך והושאר שם. אחת האימהות סיפרה בזעזוע: "נכנסתי לחדר וביקשתי מהסייעת להדליק את האור, מולי ראיתי פעוט יושב ובוכה"

אלימות נגד ילדים בגן (צילום: shutterstock)
"הילדים הוכנסו למקלט חשוך כעונש". (אילוסטרציה)(צילום: shutterstock)

המשטרה עצרה בשבוע שעבר גננת ושלוש סייעות בגן פרטי בראשון לציון בחשד לאלימות כנגד ילדי הגן - פעוטות עד גיל 3. בין היתר עלה החשד כי בתור עונש בחרו הגננת והסייעות להכניס את הילדים למקלט לחשוך ולהשאירם שם. הגננת והסייעות נשלחו למעצר בית למשך חמישה ימים והורחקו מהגן למשך 15 ימים.

 

ל-ynet הגיעו בימים האחרונים עדויות של הורים שהתלוננו נגד הצוות ושופכים אור, לכאורה, על מה שהתרחש בין כותלי הגן, המקום שאמור להוות מבצר בטוח לילדיהם, והפך בין רגע למקום אליו הם חוששים ואף לא מוכנים לשלוח אותם.

 

אחת האימהות שיתפה כי בעקבות הגשת התלונה בתה בת השלוש נפגשה השבוע עם חוקרת ילדים. "החוקרת אמרה לנו שהילדה סיפרה לה איך הסייעת בעטה בה ואיך סייעת אחרת צבטה אותה. היא סיפרה שהיו מכניסים אותה לחדר חושך, שהיא בכתה שם ושלא היה לה כיף. היא אמרה לחוקרת 'אבל את לא תספרי לה שאמרתי? כי היא תכעס עליי'".

 

הפעוטה נכנסה לגן המדובר בשנת 2017 בהיותה בת שנתיים. "מדובר בגן שלא מאפשר להורים להיכנס פנימה, אנחנו מגיעים לשער שם הצוות לוקח את הילדים וכך גם באיסוף. בשלב מסוים התחילו לצוף לי שאלות למה לא מוכנים שניכנס לגן? למה הורים לא יכולים לדבר עם הצוות?". לפני ארבעה חודשים הייתה זו הפעם הראשונה שמפיה של בתה נשמעה תלונה על כך שהסייעת הבכירה נהגה בה באלימות. "היא אמרה לאמא שלי שלא היה לה כיף בגן כי הסייעת צבטה אותה. אמא שלי ניסתה לומר לה שזה לא יכול להיות כי הסייעת לא מרביצה והיא התעקשה. היא חזרה על זה כמה פעמים באותו שבוע, העליתי זאת באוזניי אותה סייעת והיא הכחישה. לאחר שהתלוננתי היה ככל הנראה שינוי בהתנהגות של הסייעות כי פתאום הבת שלי התחילה לספר שהיא מחבקת ומנשקת אותה".

 

עו
עו"ד דוד פאל

עו"ד אילן שדי ( ) ( )
עו"ד אילן שדי( )

כחודש לאחר מכן חזרה הילדה להשמיע שוב תלונות על כך שהסייעת נוהגת בה באלימות. "בשלב הזה ניגשתי לגננת, היא הכחישה ואני מצדי דרשתי שאותה סייעת לא תבוא במגע עם הבת שלי". בשבוע שעבר הגיע הקש ששבר את גב הגמל לאחר שבשיחה בין שתי אימהות עלה החשד שצוות הגן שולח את הילדים לעונש בחדר חשוך. "החלטתי לברר את זה עם הבת שלי ובאחר צהריים אחד שאלתי אותה אם כועסים עליה כשהיא משתוללת בגן, היא ענתה שכן כששאלתי אם מענישים אותה היא שוב ענתה בחיוב וכששאלתי איך היא אמרה לי 'בחדר חושך'. היא הוסיפה שהיא בוכה ורק אז אחת הסייעות מוציאה אותה משם. מבחינתי באותו רגע כבר לא היה יותר מקום לספק". יממה לאחר מכן, עת הגיעה לאסוף את בתה שאלה אותה האם אם ברצונה להראות לה את החדר המדובר, הילדה השיבה בחיוב ולקחה אותה לשם. "ביציאה הגננת קלטה אותי, היא הייתה בהלם, היה לה פרצוף של 'נתפסתי".

 

אמא לילדה אחרת בגן נתקלה במראה פחות נעים כשבתה לקחה אותה למקלט ששימש את הגננות לענישה: "היא הובילה אותי למקלט, היה שם חושך, ביקשתי מהסייעת להדליק את האור כמה פעמים והיא סירבה, בסופו של דבר הגננת הדליקה את האור, הסתכלתי למטה ופתאום ראיתי מולי תינוק יושב על טרמפולינה לא קשור, אדום, מלא נזלת, ככל הנראה אחרי שבכה. לצידו היה מזרן עם סדין. שאלתי את הגננת מה הוא עושה פה והיא אמרה שאמא שלו ביקשה שאשים אותו בחושך. בהמשך פניתי לאותה אם והיא הכחישה בתוקף שזה מה שביקשה מהגננת".

 

אמא אחרת, שבנה היה בגן בשנת 2016 והוציאה אותו משם אחרי שנה בלבד שמעה על הגשת התלונות וסיפרה כי גם בנה סבל, לכאורה, מאלימות. "הוא סיפר לי על החדר חושך והגננת ביטלה אותי מיד. הוא סיפר בין היתר שמשכו באוזניו, חזר עם סימנים כחולים בגוף, באחד הימים גיליתי שגזרו לו את השיער בגן, למרות שאני מעולם לא סיפרתי אותו. הגננת הכחישה ואני הוצאתי אותו משם מייד. רק עכשיו אזרתי אומץ להגיש תלונה במשטרה".

 

עו"ד דוד פאל, שמייצג את הורי התינוק שנמצא בחדר החשוך ועתיד לייצג הורים נוספים לילדים בגן אמר ל-ynet: "מה שקרה שם, לכאורה, זה פשוט שערורייתי, אנחנו מחזקים את ידי המשטרה שתמשיך במאמציה ותגיע לחקר האמת. הלקוחה שלי בהלם ומבולבלת ממה שהתגלה בפניה, אנחנו נמצה את כל הליכים המשפטיים האפשריים כדי שהצוות יישא באחריות".

 

עו"ד אילן שדי שמייצג את אחת הסייעות מסר בתגובה: "הסייעת אותה אני מייצג, שלא נעצרה, שיתפה פעולה עם החוקרים באופן מלא ומסרה את גרסתה לאירועים. מרשתי היא אשה תמת לב, אשת מקצוע מסורה ואוהבת. בטוחני כי גם הרשויות ישתכנעו כי שמה השתרבב לפרשה שלא בצדק והתיק נגדה ייסגר".

 

עו"ד ארז שלן שמייצג את הגננת מסר: "מרשתי, מכחישה את המיוחס לה. מדובר בגננת העוסקת בתחום כ- 20 שנה, אשר חינכה כמה דורות של ילדים ולא דבק בה רבב, כפי שלטענתנו גם כעת לא דבק בה כל רבב. אנו סמוכים ובטוחים שבסופו של יום ובהתבסס על מסכת הראיות שנמצאות בתיק יוכח שמרשתי חפה מכל אשמה". 

 

מהמשטרה נמסר בתגובה כי החקירה נמשכת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים