שתף קטע נבחר

עוברים דירה? מתי ישתלם לקחת את המזגן

רכשתם מזגן לדירה השכורה וכעת אתם עוזבים את הדירה? באילו מקרים ישתלם לקחת אותו אתכם ומה חשוב לוודא בעת ההתקנה בדירה החדשה? אתר "המקצוענים" עם המדריך לרגל עונת מעברי הדירות

שוכרי דירות רבים מתלבטים מה לעשות עם המזגן שרכשו והתקינו בדירה השכורה על חשבונם. כמובן שהמצב האידיאלי הוא למכור את המזגן לבעל הנכס או לדיירים הנכנסים אחריהם. אך מה עושים במצב שהם אינם מסכימים לרכוש אותו? האם משתלם לפרק ולמכור אותו לאחרים או להתקין אותו בדירה החדשה?

 

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
(צילום: shutterstock)

 

הדבר תלוי בסוג המזגן, במשך השימוש בו ובתשתית שמחכה לכם בדירה החדשה אליה אתם עוברים. מה חשוב לדעת? לרגל עונת מעברי הדירות הכנו עבורכם מדריך שיעזור לכם לקבל החלטה מושכלת.

 

"ישנם שלושה שיקולים שיש לקחת בחשבון כשמתלבטים אם להעביר מזגן ממקום למקום", אומר יגאל עמר, סמנכ"ל חטיבת השירות בתדיראן. "השיקול הראשון הוא שיקול כלכלי של עלויות פירוק, הובלה והתקנה. העברת מזגן היא למעשה התקנתו מחדש, הכרוכה בעלויות התקנה הזהות לאלו של התקנת מזגן חדש. השיקול השני הוא איכות המוצר, שעלולה להיפגע במהלך ההובלה או כתוצאה מחיבור לא נכון של המתקין. השיקול השלישי הוא התאמת המזגן הקיים בחלל הנוכחי לחלל אליו אנו מתכוונים להעביר אותו. לא כל מזגן יתאים לכל חלל, וחשוב לברר מהיכן להיכן נרצה להעביר אותו".

 

מזגן קטן במיוחד או מערכת מיזוג מיני-מרכזית לא ישתלם להעביר (צילוםף shutterstock) (צילוםף shutterstock)
מזגן קטן במיוחד או מערכת מיזוג מיני-מרכזית לא ישתלם להעביר(צילוםף shutterstock)

איזה מזגנים לא ישתלם להעביר?

"מזגן עילי קטן במיוחד (של 1 או ורבע כוח סוס), לא כלכלי להעביר ומוטב לנסות למכור אותו לבעל הנכס או לדיירים הבאים שעוברים להתגורר במבנה", אומר עמר. "זאת, משום שעלויות הפירוק, ההובלה וההתקנה יעלו יותר מהמזגן עצמו. כמו כן, פעמים רבות יהיה צורך בתיקונים בקיר הקיים לאחר פירוק המזגן (סגירת חורים, תיקוני טיח וצביעה) שגם הם כרוכים בעלויות נוספות".

 

"פירוק הובלה והתקנה יכולים לעלות החל מ-1,000 שקל עבור מזגן קטן יחסית: 600-800 שקל עבור התקנת מזגן עילי של עד 1.5 כוח סוס, והיתר עבור פירוק והובלה", אומרים במוקד השירות של אתר "המקצוענים". "כמו כן, במערכת מיזוג מיני-מרכזית גם ההעברה לא משתלמת, שכן עלות הפירוק, ההובלה וההרכבה יעלו כ-500 שקל עבור פירוק, 500 שקל עבור הובלה ו-4,300-4,500 שקל עבור הרכבה של היחידה במבנה החדש. למחיר זה, פעמים רבות יש להוסיף עלות של צנרת חדשה, צינורות שרשוריים ותעלות – רכיבים שהיו במערכת הישנה אך אינם מתאימים בהכרח לתשתית המבנה החדש".

 

ומה לגבי מזגני חלון או מזגנים רצפתיים?

"מזגני חלון ומזגנים רצפתיים כלל אין טעם להעביר, בלי קשר לכמה כוח סוס הם", אומר משה לבקוביץ' (לבקו), מהנדס חטיבת אוויר ואקלים באלקטרה. "מדובר במזגנים שהפסיקו לייצר ולשווק לפני כ-15 שנה, כלומר הם מאוד ישנים, מרעישים ובזבזניים מבחינת עלויות צריכת חשמל".

 

      (צילום: shutterstock)
העברת מזגן מצריכה בהתקנה מחדש, ולרוב כלכלית במזגנים עיליים חדשים של 2.5 כוח סוס ומעלה(צילום: shutterstock)

איזה מזגנים כלכלי יותר להעביר?

עמר: "החל ממזגן עילי של 1.5 כוח סוס מתחיל להיות משתלם להעביר אותו. בפועל, מניסיון שלנו, רוב האנשים מעבירים מזגנים של 2.5 עד 3.5 כוח סוס".

 

"אני באופן אישי ממליץ להעביר רק מזגן של 2.5 כוח סוס, ורק במידה שהוא לא בשימוש מעל 3 שנים", אומר חיים ששון מחיים מיזוג אוויר באתר "המקצוענים". "כיום, באקלים הישראלי, מרבית המזגנים ממילא מחזיקים מעמד 4-5 שנים, ואז ברגע שיותר מרכיב אחד מתקלקל, התיקון כבר הופך ללא כלכלי. במקרה כזה, העברת מזגן ישן יחסית, במקרה הטוב תאפשר דחייה של קניית מזגן חדש בלא יותר משנה-שנתיים. לגבי העברת מערכת מיני מרכזי הרי שהיא כלל לא משתלמת ומוטב להימנע מכך".

 

ויש גם פתרון ביניים: אם אינכם מעוניינים להשקיע כסף בהתקנה של מזגן משומש, ובעל הנכס או הדיירים לא מסכימים לרכוש מכם את המזגן שקניתם, תוכלו לפרק אותו ולמכור אותו על פי השווי שלו ביום הפירוק.

 

עוד כתבות בנושא:

כך תכינו את המזגן לקיץ  

התקנת המזגן, תחזוקה וטיפים לקירור יעיל  

תקלות במזגן שאפשר לפתור לבד

 

  (צילום: shutterstock)
האם ניתן להתקין את המזגן על הקירות החיצוניים של הבניין אליו אתם עוברים? (צילום: shutterstock)

מה עוד צריך לקחת בחשבון כשמעבירים מזגן?

"עניין מיקומו בדירה החדשה הוא בהחלט שיקול נוסף", אומר לבקוביץ'. "יש לבדוק האם יש גישה נוחה להתקנת המזגן, האם הוא מותקן מתחת לחלון, מעל לגג ומה אורך הצנרת שתידרש. "בבניינים רבים אסור לתלות את היחידה החיצונית על הקירות החיצוניים של הבניין (לא בחזית ולא בעורף הבניין). במקרה כזה, יהיה צורך בסלילת צנרת מהחדר אל מסתור הכביסה. פעמים רבות גם במסתור הכביסה אין די מקום להתקנת היחידה החיצונית ואז הדיירים בהחלט נמצאים בבעיה".

 

גם אורך הצנרת הנדרשת להתקנה הוא דבר שצריך לבדוק לפני שמחליטים לפרק את המזגן ולהעבירו. עמר: "בבתים שבהם לא ניתן למקם את היחידה החיצונית של המזגן בקירות החיצוניים של הבניין, יש צורך בצנרת ארוכה יחסית. לחלק מהמזגנים ניתן להתקין צנרת באורך מקסימלי של 15 מטר, ויש מזגנים שניתן להתקין בהם אורך צנרת של 30 מטר, וזה בהחלט שיקול משמעותי, וחשוב לברר אותו לפני כן, כדי שלא ייווצר מצב שנפרק מזגן שכלל לא נוכל להתקין במבנה אליו אנו עוברים".  

 

אם בכל זאת החלטתם להעביר מזגן מיני-מרכזי חדש יחסית לביתכם החדש, אל תשכחו לבדוק את גובה היחידה הפנימית. "היחידה הפנימית ממוקמת בתקרה, ולעתים יש צורך בשינוי של גובה התקרה", מסביר לבקוביץ'. "לא תמיד כלכלי להיכנס לשיפוץ שכולל הנמכות תקרה, ולכן חשוב לבדוק מה גובה היחידה הפנימית של מערכת המיזוג המיני-מרכזי, והאם היא מתאימה לתשתית של הבית שאליו עוברים".

 

החלטתם להעביר מזגן? מה חשוב לוודא בשלב ההתקנה

"בעת העברת מזגן אחד הדברים החשובים ביותר הוא שהמתקין לוודא שהמתקין מבצע 'כינוס גז': פעולה שבה אוספים את כל הגז שבצנרת אל היחידה החיצוני שם, אוגרים אותו וסוגרים היטב את הברזים", מסביר לבקוביץ'. "כשמתקינים את המזגן במקום החדש יש לוודא שמתבצע ואקום ושטיפה של הצנרת ביחידה הפנימית. פעמים רבות מתקינים לא מבצעים את פעולת כינוס הגז ויצירת הוואקום בצנרת. ואז, בהיעדר ואקום, נותרת לחות בצנרת אשר הורסת את המדחס".

 

צריכים טכנאי מזגנים? לחצו כאן

  

ynet הוא שותף באתר "המקצוענים" 

פורסם לראשונה 04/07/2019 12:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים