שתף קטע נבחר

נפגעי המהומות: "זו לא מחאה, זה טרור"

נטע שנקלעה לפקק באזור ראשל"צ ספגה אבן בראשה, רקפת שהייתה בדרכה לגדרה הותקפה על ידי רעולי פנים שרדפו אחר רכבה. מחאת בני העדה האתיופית שיתקה צירים מרכזיים ואלפי אזרחים סבלו: "השוטרים הפעילו כוח מתון, הפרובוקציה הייתה של המפגינים"

נטע שפיר שנפצעה במהלך הפגנות יוצאי העדה האתיופית ()
"השוטרים הפגינו מסירות מרשימה". נטע שפיר
 

בין 50 ל-60 אלף בני אדם עמדו אתמול (ג') בפקקי הענק שנוצרו ברחבי הארץ בשל מחאת בני העדה האתיופית על הירי בצעיר סלומון טקה. לצד הבעת הזדהות עם המפגינים נשמעה ביקורת נוקבת על האופן שבו התנהלו ההפגנות, שלוו באלימות קשה ובוונדליזם. אזרחים תמימים נפגעו פיזית וטענו כי מדובר ב"טרור" לכל דבר.

 

נטע שפיר שהייתה תקועה במלכודת הפקקים בגשר ראשל"צ, נפצעה מאבן שהושלכה על ידי אחד מהמפגינים וסיפרה על רגעי האימה ל-ynet: " עמדנו במשך שבע שעות בפקק בגלל ההפגנה. בשלב מסוים יצאתי מהרכב, הסתובבתי, דיברתי עם אנשים, וצילמתי את המתרחש כשלפתע הגיעו שוטרים והתחילו לפזר את ההפגנה. המפגינים מיד התחילו להגיב באלימות, השוטרים הפעילו כוח ותוך שניות התלקחה שם תגרה ומהומה שכללה מכות וידויי ואבנים. תוך כדי בריחה, אבן שהושלכה על ידי אחד המפגינים פגעה ישירות במצח שלי והתחלתי לדמם".

 

 
כלה שהתחילה ללכת אחרי שנטשה את רכב החתונה בעקבות ההפגנות של יוצאי אתיופיה (צילום: עדי סומך)
כלה צועדת אחרי שנטשה את רכב החתונה בעקבות ההפגנות של יוצאי אתיופיה(צילום: עדי סומך)
 
נטע שפיר שנפצעה במהלך הפגנות יוצאי העדה האתיופית ()
נטע שפיר שנפצעה במהלך המהומות

שפיר ציינה את מסירותם של השוטרים שהיו במקום: "אחד השוטרים ניגש אליי והזמין אמבולנס, אבל הוא לא הצליח להגיע למקום בגלל הפקק. הוא הציע להסיע אותי לתחנת המשטרה, תוך שהוא מדגיש לעליו לחזור למקום על מנת לסייע ליתר חברי הצוות שלו. זה היה מדהים בתור אזרחית לראות את המסירות והמחוייבות של השוטרים. האשימו אותם כל כך הרבה באלימות וזה ממש לא נכון. הם נתנו למפגינים המון זמן להביע את מחאתם והפעילו כוח מתון וממוקד. הפרובוקציה הייתה מצידם של המפגינים בלבד".

 

נדב בורנס נחרד לקבל הודעה מאמו רקפת שהותקפה על ידי מפגינים באזור גדרה: "היא שלחה לי הודעת וואטסאפ, שבה כתבה כי הותקפה באבנים וביריקות בעת שעמדה עם רכבה בצומת. הזדעזתי ופשוט התביישתי שכך נהגו באמא שלי".

מחלקת את האוכל מהקייטרינג לנהגים התקועים (צילום: אורנה בן חיים)
קייטרינג בדרכים(צילום: אורנה בן חיים)

מחלקת את האוכל מהקייטרינג לנהגים התקועים (צילום: אורנה בן חיים)
(צילום: אורנה בן חיים)

זוג הורים שאיחרו לחתונה של בנם  (צילום: רענן בן צור)
פחדו שלא יגיעו לחתונת בנם. שרה ויוסי קירש(צילום: רענן בן צור)
 

 

 
 
תקועי הפקק מזמינים שליח בנתניה בעקבות ההפגנות (צילום: יאיר שגיא)
אוכלים פיצה באמצע הפקק(צילום: יאיר שגיא)
 

האם, רקפת, הגיעה לתחנת המשטרה והגישה תלונה. בשיחה עם ynet סיפרה על הסיטואציה הקשה שבה הייתה נתונה: "ישבתי במשך שש שעות בפקק בין נתניה לגדרה. ראיתי רכבים עם תינוקות וילדים קטנים בוכים. בכניסה לגדרה כעשרה רעולי פנים עצרו אותי ואת הרכב הסמוך אליי. הם הוציאו את הנהג והחלו להכות אותו נמרצות. צעקתי שיעזבו אותו וניסיתי לדבר אל ליבם, אבל הם הפנו את זעמם גם אליי, הם זרקו אבנים והכו ברכב תוך שהם יורקים ומגדפים. הסתובבתי ונסעתי משם במהירות בזמן שחמישה מהם רודפים אחרי. הנהג שחטף מכות נמלט מהמקום והם גנבו את רכבו. הרגשתי במערב הפרוע, זו מחאה? זה טרור".

 

גם קרן זייתון המתגוררת בקיבוץ יקום, סמוך לכביש 2, ציינה את הכאוס ששרר במקום: "אנשים פשוט השאירו את הרכבים בכביש ועזבו רגלית. ניסינו לסייע לחולים, לארגן תרופות לחולי סוכרת. אני מכירה משפחה שאירחה אצלה בבית ילדים קטנים שהוריהם נתקעו במשך שעות בפקק. זה פשוט בלתי מתקבל על הדעת שיחסמו צירים מרכזיים בכזאת קלות ולמשך שעות ארוכות".

 

שרה ויוסי קירש מנתניה היו אמורים לחגוג אתמול את אחד הימים המאושרים בחייהם – חתונת בנם. לרוע מזלם, בדרכם לשפיים מצאו עצמם בפקק ענק בעקבות חסימת מחלף פולג בכביש החוף. הם המתינו במשך כשעתיים עד שבסיוע המשטרה, הצליחו לשכנע את המפגינים לאפשר להם להמשיך בדרכם.

 

חלק מהנהגים שנתקעו בפקק באזור ראשל"צ "זכו" לקבל משלוח מזון לא צפוי עד לחלון הרכב. אליה ממסעדת "שבזי" בראש העין היתה בדרכה לאירוע בראשל"צ שבו הפעילה המסעדה שירות קייטרינג. כשהבינה שלא תגיע ליעדה, החליטה לנסות ולשפר את מצב רוחם של הנהגים המותשים והרעבים, וחילקה ביניהם את האוכל. "החלטתי לעשות משהו מועיל. אנשים שמחו וממש פירגנו, בסופו של דבר כולנו אחים", אמרה.

 

היו כאלה שמצאו פיתרון יצירתי להעברת הזמן ואירגנו משחק פוקר מאולתר באמצע הכביש. בסרטון שהופץ בפייסבוק נראים אנשים יושבים מסביב לשולחן במרכז הפקק ומנהלים משחק בזמן שהם מוקפים במכוניות.

 

אביבית צנטי ורעות לזר השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נטע שפיר שנפצע במחאת העדה האתיופית
מומלצים