שתף קטע נבחר

מחקר גילה: הפלשתים הגיעו מאירופה

לפני שלוש שנים אותר באשקלון בית קברות פלשתי. בדיקות DNA שנערכו לשלדים קבעו כי גוליית, דלילה וחבריהם הגיעו לאזור לפני יותר מ-3,000 שנה, ואישרו למעשה את הנאמר בתנ"ך - הפלשתים הגיעו מהים

 

 

עשרות שנים מנסים החוקרים להבין מהיכן הגיעו הפלשתים לפלשת - אזור לכיש וחבל עזה. בדיקות DNA חדשות מעניקות תשובה מרתקת - שמאשרת למעשה את הכתוב בתנ"ך. לפי חוקרים ישראלים, גוליית, דלילה וחבריהם הגיעו למזרח התיכון מדרום יבשת אירופה, לפני יותר מ-3,000 שנה.

 

במאמר שפורסם היום (ד') כתבו החוקרים כי הממצאים הגנטיים שעליהם התבססו הגיעו משלדים שאותרו על ידי ארכיאולוגים בישראל לפני שלוש שנים. אלו כוללים עצמות של תינוקות שנקברו מתחת לבתי פלשתים.

אתר החפירות (צילום: רויטרס)
אחד השלדים שנמצאו בחפירות באשקלון(צילום: רויטרס)

אתר החפירות (צילום: רויטרס)
אתר החפירות(צילום: רויטרס)

עד כה היו כמה תיאוריות בנוגע למוצאם של הפלשתים. לפי אחת ההערכות אבות אבותיהם היגרו מאזור הים האגאי שבדרום אירופה, אחרת קבעה שהגיעו מצפון הלבנט ואילו חוקרים אחרים טענו כי הם בכלל שבט מקומי.

 

"המחקר שלנו הראה לראשונה שהפלשתים היגרו לאזור במאה ה-12 לפני הספירה", אמר דניאל מאסטר, פרופסור לארכיאולוגיה במכללת וויטון האמריקנית וראש משלחת החופרים באשקלון, שם נמצא לפני שלוש שנים אותו בית קברות פלשתי.

 

"קהילת מהגרים שאתגרה את האזור כולו"

"ההערכה הזו לא מתבססת על סגנונות קדרות דומים או על בחינת טקסטים, אלא היא נובעת מבדיקת ה-DNA של האנשים עצמם", אמר מאסטר. "אנחנו יכולים לראות באשקלון DNA חדש שהגיע מקהילת מהגרים שאתגרה את האזור כולו".

אתר החפירות (צילום: רויטרס)
בית הקברות הפלשתי אותר לפני שלוש שנים(צילום: רויטרס)

אתר החפירות (צילום: AP)
(צילום: AP)

הצוות מאשקלון שלח יותר מ-100 דגימות של שלדים למכון מקס פלאנק לחקר ההיסטוריה האנושית בגרמניה. DNA אותר אצל 10 בני אדם שונים, בעיקר בעצמות האוזן הפנימית, שנשמרו אלפי שנים.

 

הממצאים, שפורסמו במגזין Science Advances, מראים שלושה שלבים – לפני ההגירה, ההגירה ודילול המאגר הגנטי באוכלוסייה המקומית 200 שנים לאחר מכן. מיכל פלדמן ממכון מקס פלאנק אמרה כי המודל הגנטי מראה אמנם שהמוצא הוא דרום אירופה, אך יש מגבלות מסוימות לבדיקות DNA מלפני 3,000 שנה.

 

מכרתים או ממערב טורקיה?

"אבות אבותיהם של הפלישתים הגיעו לפי בדיקות ה-DNA לאשקלון מדרום אירופה בין סוף עידן הברונזה לתחילת עידן הברזל", אמרה פלדמן. "היינו יכולים לומר הרבה יותר אם היו לנו נתונים נוספים, כמו למשל להצביע במדויק על המקום שממנו היגרו".

 

בדיקות ה-DNA מאשרות למעשה את הטענה התנ"כית כי הפלשתים היו מהגרים חדשים בארץ ישראל והגיעו דרך הים. מקורות תנ"כיים מצביעים על האי כרתים כמוצאם של הפלשתים.

גולגולת פלשתית שנמצאה באשקלון (צילום: AFP) (צילום: AFP)
גולגולת פלשתית שנמצאה באשקלון(צילום: AFP)

 (צילום: AP) (צילום: AP)
(צילום: AP)

 (צילום: רועי עידן ) (צילום: רועי עידן )
(צילום: רועי עידן )

מחקרים קודמים, שהתבססו בין היתר על השמות הפלשתיים גלית ואכמש, קישרו את הפלשתים לאוכלוסייה הקדם-יוונית של אסיה הקטנה - אזור במערב טורקיה. סברה זו קיבלה חיזוק מהעובדה שהפלשתים החזיקו במשך זמן רב במונופול על יצירת כלי ברזל, אומנות שהיתה ידועה באנטוליה דורות רבים לפני שנפוצה בשאר המזרח התיכון. לפי מקורות מצריים, הפלשתים פלשו לחוף מצרים בסביבות 1190 לפנה"ס, נהדפו ועלו צפונה, להתיישב במישור החוף של ארץ ישראל.

 

160 שלדים בבית הקברות הפלשתי

בבית הקברות הפלשתי באשקלון, שתוארך למאות ה-11 עד המאה השמינית לפני הספירה, גילו החופרים יותר מ-160 שלדים. על חלק מהשלדים נמצאו תכשיטים וכלי נשק, אך רוב הנקברים נמצאו ללא חפצים אישיים. ממצאים מרתקים נוספים שהתגלו הם בקבוקונים עם בושם שהונחו ליד הגולגולות, ונועדו ככל הנראה לטשטש את ריח הגופה.

 

הפלשתים מתוארים בתנ"ך כאחד האויבים החזקים של בני ישראל. שרידים לנוכחותם התגלו בחפירות ארכיאולוגיות באשקלון, אשדוד, עקרון, גת ועזה, ואותם שרידים חשפו תרבות שונה ונבדלת מהתרבות הכנענית והעברית באותה תקופה.

 

ומה עלה בגורלם של הפלשתים? בשנת 604 לפני הספירה השמיד נבוכדנצר מלך בבל את ערי הפלשתים והגלה את יושביהן למסופוטמיה, ובכך תם פרק הפלשתים בארץ ישראל

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
החפירות באשקלון
צילום: רויטרס
מומלצים