שתף קטע נבחר

פרשת טלגראס: ראש הרשת יוסגר מאוקראינה

בית משפט באוקראינה קבע כי עמוס דב סילבר, החשוד שעמד בראש רשת הסמים, יוסגר לישראל. התובע הכללי בקייב: "סילבר מבוקש בגין ניהול ארגון פשע שהיה אחראי על מעורבות של קטינים בשימוש בסמים מסוכנים"

 

מייסד טלגראס עמוס דב סילבר סמים ()
עמוס דב סילבר

בית המשפט באוקראינה דחה את הערעור של עמוס דב סילבר - ראש רשת הסמים טלגראס שנעצר במרץ באוקראינה - והתיר להסגירו לישראל. מועד ההסגרה יתואם בין רשויות החוק של שתי המדינות.

 

אחרי מעצרו הגיש סילבר ערר על בקשת ישראל להסגירו. משרד התובע הכללי של קייב פתח אז בחקירת התלונה מול הרשויות בארץ. לסילבר יש גם אזרחות אמריקנית.

 

בהודעת התובע הכללי של קייב מהיום צוין כי סילבר מבוקש על ידי רשויות החקירה בישראל בחשד שניהל ארגון פשע בעל עוצמה שהיה אחראי על הפצה מסיבית של חומרים נרקוטיים על ידי שליחים תוך שימוש ברשתות החברתיות, מעורבות של קטינים בשימוש בסמים מסוכנים והשתתפות של גורמים פליליים אחרים שבוצעו על ידי ארגוני פשיעה.

 

ההסגרה אושרה על ידי התובע הכללי של העיר והובאה לאישור בית המשפט המחוזי. אחרי בחינת טענות הצדדים, בית המשפט קיבל את עמדת התובע ודחה את הדרישה של סילבר לבטל את הסגרתו ולשחררו בערבות.

 

משטרת ישראל טענה שרשת טלגראס הורחבה למדינות דרום אמריקה, צפון אמריקה, האיחוד האירופי, המזרח התיכון, אסיה ואפריקה וכי קהל הצרכנים של הרשת מוערך במאות אלפי משתמשים.

 

במשטרה טענו עוד כי ניתן היה לרכוש בטלגראס קנביס, אקסטזי, קוקאין והרואין באתר, ואולם נציגי טלגראס טענו שלא מכרו שום דבר מלבד מריחואנה.

 

סילבר מהכלא האוקראיני: "אין לי אוכל"

במהלך שהייתו במעצר גולל סילבר במכתב קצר לסנגוריו את חווייתו בכלא האוקראיני: "בדרך למטרה הם (המשטרה) הנחו את האוקראינים לא להיות אנושיים עד לרמה שהמפקד שהעביר אותי ביזה את התפילין שבדיוק הנחתי", כתב אז סילבר. "אני מקווה שאוכל לצאת מהתא הזה מהר. אין לי אוכל, וגם בתא הקודם שבו שהיתי זכיתי רק ללחם ותה. אני לא מסוגל עוד לאכול לחם".

מכתב של מייסד טלגראס עמוד דב סילבר עצור אוקראינה ()
המכתב של סילבר מהכלא באוקראינה

שעות ספורות לפני ששוטרים מקומיים פשטו על חדר המלון שלו בקייב, אמר סילבר בריאיון ל"ידיעות אחרונות": "המשטרה לא יכולה לעשות לנו כלום, ייקח לה שנים להפיל את הדבר הזה. אם את חושבת שהמשטרה יכולה לחסל לי את הטלגראס, את טועה".

 

בחודש מרץ השנה פשטו חוקרי להב 433 של המשטרה על בתי 42 חשודים בעבירות של סחר בסמים ברשת. ראש הרשת סילבר נעצר אז כאמור במקביל באוקראינה.

 

חודש לאחר מכן הגישה מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה כתבי אישום נגד 27 בני אדם בפרשה. כתבי האישום מייחסים למעורבים, כל אחד לפי חלקו, עבירות של תיווך לסחר בסמים מסוכנים, סחר בסמים מסוכנים, הדחת קטין לסמים מסוכנים, הלבנת הון ועוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים