שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  פיתוח ישראלי: חומר אנטי-בקטריאלי שניתן לשלב בסתימות

  חוקרים באוניברסיטת תל אביב פיתחו ננו מבנים אנטי- בקטריאליים אשר ניתן לשלבם בחומרים לשחזור שיניים ועשויים לצמצם או למנוע דלקת ועששת

  חוקרים באוניברסיטת תל אביב פיתחו ננו-מבנים אנטי-בקטריאליים שניתן לשלבם בחומרים לשחזור שיניים (סתימות): החומר המשולב עשוי לצמצם ואף למנוע תופעות של דלקת ועששת חוזרת, הגורמות לצורך בטיפולי שורש ובעקירות שיניים והוא מעורר עניין רב בקרב מומחים לרפואת שיניים.

   

  המאמר בנושא פורסם על ידי החוקרים ביוני 2019 בכתב העת המדעי ACS Applied Materials and Interfaces, מכתבי העת המובילים בתחומי הכימיה והנדסת החומרים.

   

  קיראו עוד על בריאות השן

   

  חוקרים באוניברסיטת תל אביב, בהובלת ד"ר ליהי אדלר-אברמוביץ מבית הספר לרפואת שיניים ומהמרכז לננוטכנולוגיה, בשיתוף עם לי שניידר ופרופ' אהוד גזית מהמחלקה למיקרוביולוגיה מולקולרית וביוטכנולוגיה, פיתחו חומר שעשוי לשפר משמעותית את איכותן של הסתימות.

   

  שותפים נוספים למחקר הינם פרופ' רפי פילו, פרופ' תמי ברוש וד"ר רחל שריג.

     

  עשוי לצמצם ואף למנוע דלקת ועששת חוזרת- חומרים ננו מבניים (צילום: shutterskock) (צילום: shutterskock)
  עשוי לצמצם ואף למנוע דלקת ועששת חוזרת- חומרים ננו מבניים(צילום: shutterskock)

  לאחר השילוב: ללא חיידקים מחוללי עששת

   "רבים מאיתנו זוכרים היטב, ואף נושאים בפינו, את האמלגם – אותה תערובת כסופה שבה נהגו רופאי השיניים למלא ולשחזר שיניים לאחר שקדחו והסירו את החלקים הפגועים," אומרת שניידר.

   

  "כיום מקובל יותר להשתמש במה שמכונה 'סתימות לבנות', העשויות מחומר מרוכב שהוא אסתטי יותר, אך יש לו גם חיסרון משמעותי: האמלגם הכיל בין היתר כסף, שהוא חומר אנטי-בקטריאלי, ואילו לחומרים הנפוצים כיום אין תכונה כזאת.

   

  "המשמעות היא שחיידקים מחוללי עששת יכולים להתיישב שוב בשן בקלות יחסית, וכך גדל הצורך בטיפולים חוזרים, שאף עלולים להחמיר לכלל טיפול שורש או עקירת השן. אנחנו ביקשנו לשפר את החומרים החדשים על ידי הוספת ננו-מבנים בעלי פעילות אנטי-בקטריאלית".

   

  לצורך זה פיתחו החוקרים ננו-מבנים העשויים מאבני בניין פשוטות יחסית שמתלכדות יחדיו בתהליך בסיסי של הרכבה עצמית. כל אחת מאבני הבניין עשויה מחומצת אמינו בודדת, שאליה מתווספים שני חלקים – חלק המעודד הרכבה עצמית וחלק המכיל פלואור, חומר אנטי-בקטריאלי שמצוי בין היתר במשחות שיניים.

   

  הננו-מבנים שנוצרו היו גמישים וחזקים, וניסוי במעבדה הראה שהם יעילים כנגד חיידקים, ובפרט נגד סטרפטוקוקוס מוטנס, שהוא מחולל העששת העיקרי בשיניים של בני אדם.

   

   

   (צילום: לי שניידר)
  3. דגם של שן שעברה שחזור עם הקומפוסיט המקורי (שמאל) ועם הקומפוסיט המשופר המכיל את הננו מבנים האנטיבקטריאליים (ימין)

   

  "בשלב הבא עברנו לטכנולוגיות של הנדסת חומרים, ושילבנו את החומר שפיתחנו בחומר המרוכב הנפוץ, המשמש לשחזור שיניים במרפאות רבות," אומרת ד"ר אדלר-אברמוביץ. "תהליך השילוב היה יעיל ופשוט יחסית בשל גמישותם של הננו-מבנים, ובסופו של דבר התקבל חומר מרוכב חדש, העונה על דרישות רופאי השיניים: חומר חזק בעל צבע לבן ואסתטי, המשלב תכונות מכאניות ואופטיות איכותיות עם יכולת חשובה ביותר להשמיד חיידקים".

   

  "המחקר שלנו שילב תחומי מדע רבים ושונים – ביוטכנולוגיה, ננוטכנולוגיה, ביופיזיקה, מיקרוביולוגיה והנדסת חומרים," מסכמת גב' שניידר. "בנוסף, הוא מהווה דוגמה לאופן שבו תכונות בממדים הננומטריים יכולות להשפיע על הנדסת חומרים בממדים גדולים יותר.

   

  "החומר האנטי-בקטריאלי שפיתחנו לשחזור שיניים מעורר עניין רב בקרב מדענים ורופאי שיניים כאחד, ואנו מאמינים כי לשיטה שלנו יש פוטנציאל משמעותי גם לשימושים נוספים. כיום אנחנו עובדות על שילוב של ננו-מבנים נוגדי חיידקים בבדים, כדי ליצור בדים אנטי-בקטריאליים לשימוש בבתי חולים ובחבישות. בהמשך ייתכן שננו-מבנים כאלה ישולבו גם בשתלים המוחדרים לגוף, על מנת למנוע דלקות בסביבת השתל".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: shutterstock
  פיתוח ישראלי יסייע להפחתת דלקת ועששת
  צילום: shutterstock
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים