שתף קטע נבחר

המדינה לבג"ץ: אפשרו את פיתוח היישוב עלי שבבנימין

המדינה הודיעה לבג"ץ כי לטענתה יש להסיר את החסמים להליך אישור תוכנית בניין עיר של היישוב עלי שבבנימין. המהלך נתקע בעקבות עתירות של ראשי כפרים פלסטיניים בטענה שלתוכנית הוכנסו אדמות פרטיות. כעת ההחלטה בידי השופטים

המדינה הודיעה אתמול (ה') לבג"ץ כי לטענתה יש להסיר את החסמים המשפטיים ולהתחיל באישור תוכנית בניין עיר (תב"ע) של היישוב עלי שבבנימין. כאלף משפחות מתגוררות בעלי, שנבנה לפי תב"ע שעד כה לא אושרה. אם בג"ץ יאמץ את עמדת המדינה, עלי יהיה היישוב הראשון ביהודה ושומרון עם תוכנית בנייה מאושרת. המהלך יסייע לקדם תוכנית בנייה ביישוב ולשפר את תשתיות החשמל, המים והתקשורת.

ישוב עלי ברקע הרי הנימין (צילום: דניאל ואך )
עלי. בג"ץ יכירע אם הליך אישור התב"ע ייצא לפועל(צילום: דניאל ואך )

מאז הקמתו נבנה היישוב עלי עם תוכנית בניין עיר שמעולם לא אושרה, בין היתר בכלל כמה עתירות שהוגשו במהלך השנים לבג"ץ. העתירה העיקרית עוסקת בתוקפו של הקו הכחול. ב-1999 עסק צוות "הקו הכחול" בסימון הקרקעות ביהודה ושומרון. בעלי גרע הסימון חלק מהשטח והוסיף חלק אחר של כ-200 דונם.

 

לאחר השינוי עתרו ראשי כפרים פלסטיניים באזור, יחד עם ארגון יש דין, נגד הוספת השטח ליישוב. לטענתם, השטח המדובר כולל קרקעות שעובדו על ידם בעבר והן אדמות פלסטיניות פרטיות.

 

בחמש השנים האחרונות נתקע המהלך לאישור התב"ע בעקבות הדיונים בבג"ץ. כעת השיבה המדינה לבית המשפט: "אנו סבורים שבנקודת הזמן הנוכחית, לאחר שטענות העותרים נבחנו בהליך מקיף וניתנה החלטה מנומקת של ראש המנהל האזרחי ביחס לכלל הטענות, ממילא השתנתה נקודת האיזון ואין עוד הצדקה להקפאת התוכנית".

 

בתשובת המדינה, שנכתבה עוד בתקופת היועץ הקודם של שר הביטחון לענייני התיישבות קובי אלירז, עולה כי התב"ע המדוברת עוסקת במרכז היישוב עלי, וכוללת כ-650 יחידות דיור מתוך האלף הקיימות כיום. בנוסף, התקבלו חלק מטענות העותרים הפלסטינים בנוגע לשטח שנוסף על ידי צוות קו כחול.

 

ההחלטה כעת נמצאת בידי בג"ץ, שלא ברור עדיין מתי יכריע בנושא. אם השופטים יאמצו את עמדת המדינה, ניתן יהיה להתניע מחדש את הליך אישור התב"ע, שכפוף לאישור הדרג המדיני.

 

יו"ר היישוב עלי, אריאל אלמליח, אמר: "אנו קוראים לבג"ץ להפסיק לתת יד לעיכובים המשפטיים שנכפים עליו ולקבל לאלתר את תשובת המדינה, שהיא ברורה וחד משמעית, לתת תוקף לתב"ע של עלי. היישב ידוע כבר שנים כאחד מהסמנים המובילים של התרומה והנתינה למדינה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים