שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חשש מחיילים עצורים: הסיבות למכתב של אלוף הרצי הלוי
  מפקד פיקוד הדרום שלח לקציניו מכתב תמיכה במחאת יוצאי אתיופיה כי רצה למנוע את מראות הלוחמים שיצאו לחופשת השבת במעצר ובבתי חולים. חלק מהמפקדים נענו לבקשתו ושוחחו עם חיילים טרם צאתם הביתה

  הרצי הלוי (צילום: יריב כץ, AFP)
  רצה למנוע את מעצרם של החיילים. הלוי(צילום: יריב כץ, AFP)

  בצה"ל נזהרו במהלך השבוע להביע דעה על מחאת יוצאי אתיופיה, שפרצה בעקבות הירי שגרם למותו של סלומון טקה בקריית חיים. מכתבו הפנימי של מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, שנחשף אמש (יום ה') ב-ynet, גרר הרמת גבות בצבא לאור האומץ שלו לתמוך במחאה, למרות הניסיונות של גורמים שונים לצבוע אותה בגוונים פוליטיים.

   

  הלוי בחר לשגר את המכתב החריג למפקדי החטיבות והגדודים מאחר שהבין שמרבית המפגינים בני העדה הם בני נוער וצעירים, בגילו של טקה המנוח. בזמן שאלה הפגינו, חלקם באלימות, אלפי חיילים בני העדה האתיופית, רבים מהם לוחמים, נשארו ביחידות הסגורות בצבא. עם יציאתם הביתה, ועם קום המשפחה מהשבעה, עלולות המחאות להתחדש, והלוי רוצה למנוע מצב שבו חיילים ימצאו עצמם במתקני המעצר המשטרתיים, בדיונים בבתי המשפט או לחילופין - בבתי החולים.

  מכתב מפקד פיקוד דרום הרצי הלוי מחאה אתיופים ()
  האיגרת שנשלחה למפקדים


  מחאת יוצאי אתיופיה בצומת עזריאלי בתל אביב (צילום: דנה קופל)
  מחאת יוצאי אתיופיה(צילום: דנה קופל)

   (צילום: AFP)
  (צילום: AFP)

   (צילום: רויטרס)
  (צילום: רויטרס)

  הפגנת יוצאי אתיופיה בעזריאלי (צילום: שאול גולן)
  (צילום: שאול גולן)

  לכן דרש מהמפקדים לכנס את החיילים בני העדה האתיופית לפני צאתם הביתה, ולהסביר להם כי "המחאה לגיטימית, מובנת והכרחית, אך אסור לה להיות אלימה". הלוי ביקש מהמפקדים שחייליהם יבטיחו שיפגינו ויביעו את תסכולם המוצדק, אך לא ינקטו באלימות וישפיעו על חבריהם.

   

  ככל הידוע, האלוף הלוי כתב את מכתבו על דעת על עצמו, מאחר שהוא היה אמור להיות פנים צה"לי, ולא פומבי. מבדיקת ynet עולה כי בחלק מהגדודים ששייכים לפיקוד הדרום נענו לקריאת האלוף, וניהלו שיחות תמיכה ועידוד עם חיילים בני העדה האתיופית, לפני צאתם הביתה.

   

  הלוי ביקש מהמפקדים במכתבו "לאסוף את בני העדה שבגדודו וביחידתו", שכן "אלה ימים רגישים". הוא ביקש מהמפקדים: "אמרו להם שאנו חושבים שאסור היה להגיע לתוצאה כזו, הצביעו להם על כך שאנו מאמינים שנהיה טובים יותר בקבלתם אלינו בעתיד, בכך אנו מאמינים ונפעל שכך יהיה. דברו אתם על כך שהמחאה היא לגיטימית, מובנת ואף הכרחית, אך אסור לה להיות אלימה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: יריב כץ, AFP
  אלוף הרצי הלוי ומחאת יוצאי אתיופיה
  צילום: יריב כץ, AFP
  מומלצים