שתף קטע נבחר

יאיר נתניהו נגד מחאת יוצאי אתיופיה: "מתודלקת בכסף גרמני"

בנו של ראש הממשלה טען כי ההפגנות במחאה על הריגתו של סלומון טקה "מתודלקות על ידי הקרן החדשה בכסף גרמני" - ועורר זעם ברשתות החברתיות. אחד ממובילי המחאה בתגובה: "אולי תתקשה להבין בתוך הבועה שאתה חי בה, המאבק שלנו קיומי"

יאיר נתניהו והפגנת האתיופים (צילום: יריב כץ, שאול גולן)
יאיר נתניהו והפגנת יוצאי אתיופיה(צילום: יריב כץ, שאול גולן)

יאיר נתניהו, בנו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, חולל בסוף השבוע סערה ציבורית כאשר טען כי כל מחאת יוצאי אתיופיה "מתודלקת על ידי הקרן החדשה וארגון 'עומדים ביחד' בכסף גרמני". בציוץ בחשבון הטוויטר שלו הוסיף נתניהו הבן: "מעניין מה היה קורה אם ממשלת ישראל הייתה מממנת ארגונים גרמניים ששורפים רכבי משטרה, חוסמים כבישים ונוהגים באלימות ברחובות ברלין".

 

נתניהו הבן הוסיף ציוץ נוסף שאותו הפנה למשרד החוץ הגרמני, ובו כתב: "איך הייתם מגיבים אם מפלגת הליכוד הייתה מתחילה לממן ארגונים אזרחיים בגרמניה שיגרמו למהומות, הצתת ניידות משטרה וחסימת כבישים בברלין?".

 

תגובתו של יאיר נתניהו עוררה זעם ברשתות החברתיות. אבי יאלו, מראשי מחאת יוצאי אתיופיה, הגיב לציוץ וכתב: "לא, יאיר, כל מה שקרה השבוע מתודלק על ידי הגזענות והדיכוי שהקהילה שלי עוברת במשך שנים רבות. אתה יכול להמשיך להפיץ שקרים וכזבים על קרן חדשה וכסף גרמני, אבל גם אתה יודע שאין לזה שום אחיזה במציאות. המאבק שלנו, אולי תתקשה להבין בתוך הבועה שאתה חי בה, הוא מאבק קיומי לחיות בשוויון ובביטחון".

הפגנת העדה האתיופית בירושלים (צילום: AFP)
הפגנת יוצאי אתיופיה, השבוע(צילום: AFP)

הציוץ של יאיר נתניהו ()
הציוץ של יאיר נתניהו

יצחק טיים, ממארגני המחאה, השיב ליאיר נתניהו: "יאיר נתניהו, אני יצחק טיים, בן 37, צבר ישראלי. הייתי בין מארגני המחאה, הלוואי שהיה לנו מימון להפגנות, כי אם היה היינו מוחים שבוע שלם. אנחנו עושים כרגע תיקון לכלל החברה, ולמען הבית".

 

גם חברת הכנסת פנינה תמנו שטה (כחול לבן) התרעמה על דבריו של נתניהו והגיבה לציוץ שלו: "דמגוג מפונק שלעולם לא יבין את החלש. שב בשקט, אל תעשה פוליטיקה שקרית בגרוש על גב הקהילה שיצאה מדם ליבה וכאבה היום יומי".

 

נתניהו הבן גם התקוטט בטוויטר עם יריב אופנהיימר, מראשי שלום עכשיו, שכתב לו בציניות: "הם (הקרן החדשה וכסף גרמני) גם אחראים לגירעון, להסכם עם החמאס ולהתחממות הגלובלית". יאיר נתניהו השיב: "מה שבטוח זה שהם אחראים למשכורת שלך".

 

אלון לי גרין, מנהל ארצי של תנועת "עומדים ביחד", השיב ליאיר נתניהו על האשמותיו: "יאיר, איפה אתה במחאת המוצדקת נגד האלימות המשטרתית וההרג של סלומון טקה? איפה היית במחאה נגד ההרג של יהודה ביאדגה? קל לשבת במזגן ולהיות בריון רשת. הרבה יותר קשה להפגין למען צדק ונגד שלטון אטום שפוגע באזרחים שלו".

 

חבר הכנסת גדי יברקן (כחול לבן), יוצא העדה האתיופית, תקף את יאיר נתניהו בציוץ: "בניגוד אליך ילד שמנת, אותם צעירים ברחובות תרמו למדינת ישראל פי אלף בזמן שאתה חי על חשבון הציבור. בעצם לא ציפיתי ממך להבין מה זו אפליה והדרה כאחד שגדל בבית חרושת לאפליה והדרה. צא ולמד על ערכים, כבוד, ציונות ואהבת המולדת מיוצאי אתיופיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יריב כץ, שאול גולן
יאיר נתניהו וההפגנות
צילום: יריב כץ, שאול גולן
מומלצים