שתף קטע נבחר

14 שנה אחרי ההתנתקות: כפר אולימפי על חורבות נצרים?

חמאס, שעסוק בעיקר בטרור, מציג תוכנית מפתיעה על שרידי היישוב נצרים מתוכנן כפר אולימפי עם אצטדיון כדורגל, בריכה ושלל מתקני ספורט. תושבים ברצועה, שרעבים ללחם, מגיבים בתסכול ולגלוג: "שידאגו לנו קודם לפרנסה ולחשמל"

פנטזיות באוויר, או פרויקט שבסופו של דבר יקום ויפתיע גם את גדולי הפסימיסטים? בעוד עזה קורסת תחת העוני, הצפיפות והמצוקה מתכנן חמאס להקים בשטח הרצועה לא פחות מאשר כפר אולימפי חדיש ומשוכלל.

 

הכפר אמור לקום על חורבות היישוב נצרים, שפונה בהתנתקות. היום המקום נטוש, ולעיתים משמש כשטח אימונים של הזרוע הצבאית של חמאס.

 

הדמיה של הכפר האולימפי ()
הדמיה של הכפר האולימפי

הכפר אמור להתפרס על שטח של 180 דונם ולכלול אצטדיון כדורגל בסטנדרטים בינלאומיים עם 25 אלף מושבים, בריכת שחייה אולימפית, אולם רב־תכליתי לענפי ספורט שונים ומתקני אימונים. הכפר יקום בשלבים. האצטדיון יהיה הראשון בתור, והקמתו מתוכננת להסתיים בתוך כחמש שנים.

 

בשלב זה נראה כי מדובר במגדלים באוויר, שכן להקמת הפרויקט השאפתני אין בינתיים אפילו שקל אחד. בחמאס מאמינים שיצליחו לגייס מימון בינלאומי, שכן מדובר בפרויקט אזרחי שמטרתו להיטיב עם הציבור בעזה וברצועה.

 

הוגה התוכנית הוא עבד א-סלאם הנייה, בנו של מנהיג חמאס איסמעיל הנייה. הבן הוא חובב ספורט נלהב, ובעבר היה יו"ר ההתאחדות לכדורגל. "גם מסע של אלף מייל מתחיל בתוכנית", אומר הנייה הצעיר, כשהוא מתבסס על האמרה המפורסמת של הפילוסוף הסיני לאו דזה - גם מסע של אלף מייל מתחיל בצעד אחד. "בעזרת אללה החלום הזה יתגשם".  

 

על הצד הטכני אחראית הפקולטה להנדסה של האוניברסיטה האיסלאמית בעזה, בשיתוף עם אגודת הספורט הגדולה בעיר - אמוואג' - שבראשה עומד הנייה הבן. בראש התוכנית עומדת המועצה העליונה לספורט.

 

התוכנית הבומבסטית נרקמת בעוד עזה והרצועה עדיין לא הצליחו לשקם את נזקי מבצע צוק איתן, ובעוד חמאס ממשיך בטרור נגד ישראל הכולל שיגור רקטות ובלוני תבערה. אזרחים מתוסכלים ברצועה הגיבו בלגלוג ובתסכול לתוכנית ואמרו: "במקום לפנטז על אולימפיאדות, אולי כדאי שהנהגת חמאס תדאג לנו קודם כל לפרנסה, למזון, לחשמל, לביוב מסודר ולחיים נורמליים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים