שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חייל סולק מחדר אוכל בגלל מעדן ש"נראה חלבי"
  חייל טבעוני המשרת באחד מבסיסי צאלים ביקש ממשגיח הכשרות את תוספת החלבון שמגיעה לו. המשגיח הביא לו מעדני סויה בחזקת פרווה - אך דרש שיאכל בחוץ "מחשש למראית עין". צה"ל: "לא התלונן למפקד"

   

   

  מעדן סויה טבעוני פרווה צה
  מעדני הסויה של צה"ל

  משגיח כשרות צבאי וטבח שאחראי על חדר האוכל באחד מבסיסי צאלים שבדרום, ביקשו מחייל צה"ל שמשרת במקום להמשיך את ארוחתו מחוץ לחדר האוכל ולא לצד חבריו ליחידה. הסיבה: מעדן סויה ש"נראה חלבי".

   

  המקרה התרחש ביום חמישי בערב, כאשר בחדר האוכל של הבסיס הוגשה ארוחת בשרית. לפי גרסת החייל, כפי שסיפר למשפחתו, החייל ביקש ממשגיח הכשרות את תוספת החלבון שמגיעה לו בשל היותו טבעוני, והאחרון הלך איתו למקרר הייעודי והביא לו מעדנים ומוצרים על בסיס סויה.


  כאשר החל לאכול מהם, המשגיח והטבח האחראי ניגשו אליו וביקשו ממנו להמשיך את הארוחה מחוץ לחדר האוכל, חרף העובדה שהתוספת נמצאת בחזקת פרווה. החייל הסכים לבקשתם ויצא בבושת פנים מחדר האוכל.

   

  לחייל הטבעוני, שמשרת בתפקיד הדרכתי במקום, לא הייתה שום טענה למענה המזון שהוא וחבריו הטבעונים ליחידה מקבלים בכלל ובפרט באותה ארוחה, אלא לסוגיית האיסור לאכול מוצרי סויה בארוחה בשרית. "קיבלתי מענה טוב כטבעוני. ביקשתי מוצרי סויה שאני זכאי לקבל במרבית ארוחות הערב שהן חלביות", תיאר החייל בפני מקורביו.

   

  מעדן סויה טבעוני פרווה צה
  רק נראה חלבי

  עוד אמר כי "המפקד לא היה לידי. המשגיח והטבח ביקשו שאצא מכיוון שלפי הוראות הרבנות, למראית עין זה נראה כמו ערבוב של בשר וחלב וזה אסור. הופתעתי מכך מאוד ובעודי בתדהמה מעצם קיומה של ההוראה, יצאתי החוצה כפי שביקשו ממני. חשתי אי נעימות במהלך האירוע ונפגעתי מכך, בעיקר כי זה קרה ליד חבריי".

   

  יש לציין כי בצה"ל כן מערבבים בבישול מוצרי יסוד שהם בחזקת פרווה עם מוצרים בשריים, דוגמת אורז, ולא רק בהגשה, נפרדת ככל שתהיה, של ארוחות בחדרי האוכל, כפי שהיה במקרה זה.

   

  בצה"ל טוענים כי מפקדו של החייל כן היה נוכח בארוחת הערב האמורה, אך החייל בחר שלא לפנות אליו בנושא. מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "במקרה המדובר, החייל הטבעוני הגיע לארוחת ערב בשרית וקיבל מנה מותאמת. בסיום הארוחה ניגש למשגיח הכשרות וביקש לקבל תחליפים למוצרי חלב. החייל קיבל את המוצרים.

   

  "מכיוון שמדובר בארוחה בשרית ועל מנת למנוע בלבול הנראה כערבוב בשר וחלב, ביקש המשגיח שהחייל יצרך את המוצרים שקיבל מחוץ לחדר האוכל. החייל קיבל את הבקשה ולא העלה טענות למפקדו הישיר שנכח בסיטואציה". גורמים צבאיים הוסיפו כי "בבסיס האמור ישנם ארבעה חיילים טבעוניים אשר מקבלים מענה מותאם באופן מלא ורציף. כחלק מהמענה מקבלים בכל ארוחה מנות מותאמות להם".

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים