שתף קטע נבחר

ייבא כמויות של "סם אונס" – ולא יישב בכלא

בן 45 הזמין לארץ משלוחים של בקבוקי GBL ו-KETAMINE שהגיעו מסין. אבל בגלל נסיבות חייו הקשות, החליט ביהמ"ש להסתפק במאסר על תנאי בלבד

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר לאחרונה תשעה חודשי עבודות שירות בלבד על בן 45 שייבא לישראל כמויות גדולות של סמים, בהם MDMA וכן GBL, הידוע כ"סם אונס". השופט יוסי טופף סבר כי בין חומרת המעשים לבין נסיבות חייו הקשות של הנאשם, ורצונו לפתוח פרק חדש בחייו, יש לעודד אותו להמשיך בנתיב השיקומי.

 

בשנה שעברה הודה הנאשם והורשע בייבוא סמים מסוכנים, החזקת סם מסוכן שלא לשימוש עצמי, וקשירת קשר לפשע ייבוא סם מסוכן. על פי כתב האישום הוא שיתף פעולה עם אדם שנמצא בסין וזהותו אינה ידועה, ויחד ייבאו כמה משלוחים של בקבוקי MDMA ו-GBL, וכן KETAMINE, במשקל כולל של כ-18 ליטר.

 

את שלושת המשלוחים הראשונים הוא אסף מחנות בתל אביב, אולם שני משלוחים נוספים נאספו על ידי המשטרה. אישום נוסף עסק בשתי הזדמנויות שבהן הוא מכר מנות של GBL, פעם תמורת 650 שקל ופעם תמורת 450 שקל.

 

ההגנה ביקשה להימנע ממאסר לנוכח נסיבות חיים ומצב נפשי קשה של הנאשם, וטענה כי הוא מוכן להירתם לכל טיפול. שירות המבחן גם הוא המליץ להשית עליו מאסר שירוצה בעבודות שירות. הנאשם עצמו מירר בבכי בבית המשפט ואמר כי בתחילה הסם רומם את רוחו לאחר שנים של רגשי נחיתות ומינף את מעמדו בקרב חבריו מהקהילה הגאה, עד שהסכים ל"עסקה מהשטן" עם אותו ספק בסין.

 

שישה עדים העידו מטעמו, ובהם פסיכולוג, פסיכיאטר, עורך דין שמכיר אותו וכן אימו. כולם התייחסו לנסיבות חייו הקשות ולכך שמאז ילדותו הוא סובל מדיכאון ומחרדות, וכיום נמצא במצוקה לנוכח העונש הצפוי לו. אבל המדינה ביקשה להטיל עליו שתי שנות מאסר בשל חומרת המעשים, התכנון הכרוך בהם, כמות הסמים והצורך בהגנה על הציבור.

 

לצד העובדה שמדובר בעבירה שנמצאת "ברף הגבוה" של עבירות הסמים, השופט טופף שוכנע כי הנאשם סיפק אותם והשתמש בהם בנסיבות חברתיות בלבד, על מנת להעלות את קרנו בעיני חבריו, ולא לשם בצע כסף.

 

לאחר ששמע את שורת העדים ועיין בתסקירי שירות המבחן הוא התרשם כי "אירועי כתב האישום אינם מאפיינים את אורחות חייו של הנאשם, בהינתן שעד לפני כשנתיים, עת מלאו לנאשם 43, השימוש בסמים היה זר לו. נהיר כי הנאשם הפנים את חומרת מעשיו והכיר בטעויותיו, לקח אחריות מלאה על המעשים והפגין חרטה כנה".

 

פסק הדין התייחס לרקע משפחתי של הנאשם, שלא פורט מטעמי צנעת הפרט, ונכתב כי הוא "מתמודד כל חייו עם בעיות רפואיות, תחושות דיכאון, רגשי נחיתות, ניכור חברתי, בדידות ומחשבות אבדניות". לכן, יש להתחשב בכך שהוא החל בהליך שיקומי בתחום הרגשי והנפשי.

 

"בנסיבות אלו, דומה ששליחתו של הנאשם למאסר מאחורי סורג ובריח לא תשרת כל תכלית משמעותית, שאינה ניתנת להשגה באמצעות רכיבי ענישה אחרים", כתב השופט וקבע שבנוסף לתשעת חודשי מאסר שירוצו בעבודות שירות, גזר על הנאשם מאסר על תנאי וקנס בסך 24 אלף שקל.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ המאשימה: עו"ד אריאל שור
  • ב"כ הנאשם: עו"ד אלון ארז
  • עו"ד אלעד אלימלך עוסק בפלילי
  • הכותב לא ייצג בתיק
  • הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
אמיר דיאב
עו"ד אלעד אלימלך
אמיר דיאב
מומלצים