שתף קטע נבחר

שוק הנדל"ן דורש התמקצעות

תחום הבנייה בכלל וההתחדשות העירונית בפרט, הוא אחד הקריטיים למדינת ישראל, שצומחת מבחינת אוכלוסייה באופן מהיר וסובלת מצפיפות עירונית ויוקר דיור מבהילים. הצורך בהכשרת אנשים מיומנים ומקצוענים היא אחת המשימות הדחופות ביותר

בשיתוף מרכז הנדל"ן

 

 

מעת לעת מבטיחים לנו שבועת הנדל"ן עוד מעט מתפוצצת, שהמחירים ירדו והענף ייקלע לסטגנציה תקופתית. כך כבר שנים אבל זה לא קורה. להיפך.

 

גידול האוכלוסייה המהיר בישראל, מהמהירים והגדולים בעולם המערבי, מחייב את המדינה להמשיך להתפתח מבחינה נדל"נית ולהדביק את ההיצע לביקוש, באופן נגיש ובו בזמן לחשוב על נדל"ן כעל בנייה, אלא הרבה מעבר לזה. מדובר בתהליך שמצריך חשיבה קדימה, של הבנה של פני השטח, לא רק פיזית, אלא גם מבחינת איכות הסביבה - כמו בנייה ירוקה, הטכנולוגיות המתקדמות שמאפשרות בתים חכמים, חיסכון בחשמל, סביבה נושמת, וגם התפתחות קהילתית שתורמת לסביבה החברתית בה גדלים הילדים ומשפחותיהם.

 

התחדשות עירונית ()
מתחדשים

בכל ענף משקי מתקיים לאורך השנים תהליך התמקצעות. נדמה שענף הנדל"ן, למרות הפופולריות הגדולה שלו, נשאר עד לאחרונה שוק של יזמים שהם גם קבלנים ועוד הרבה דברים אחרים, אבל לא עוד.

 

ענף הבנייה הולך ומבסס את עצמו כפרופסיה, כמקצוע, כענף שיש בו יותר מאדריכל וקבלן, בנאי וטייח, שיש בו התמקצעות מחויבת מציאות למה שיעמוד שם עשרות שנים ויותר.

 

יותר מכך, משימה לאומית כמעט עומדת בפני ישראל, לשינוי פני הערים הצפופות על ידי חידוש פניהן והפיכת בתיהן הישנים לבתים חדשים וגדולים יותר ובכך להציע גידול באוכלוסיית הערים ושיפור פניהן, בהתחשב בכל המדדים הסביבתיים וגם בעתיד של כולנו. התחדשות עירונית, קוראים לזה.

 

התחדשות עירונית - חייבים לחשוב קדימה
התחדשות עירונית - חייבים לחשוב קדימה
 

בין פרויקטים של פינוי – בינוי, למאות יחידות דיור, תכניות תמ"א, מחיר למשתכן, דיור בר השגה ופרויקטים סבוכים מבחינה הנדסית, דרך עסקאות ענק של כסף גדול באמת, התבססו בישראל כמה תכניות אקדמאיות ללימודי נדל"ן, עם אוריינטציה עסקית דומיננטית והבנה של השוק המורכב, ברמה הלאומית. לטובת אלה מתבססות תכניות אקדמאיות מקצועיות לתואר ראשון ולתואר שני.

 

הדרך היחידה לייצר אפשרויות נוספות למגורים במרכז היא דרך מיזמים של התחדשות עירונית. אם לא נאיץ תהליכים של התחדשות עירונית, אנחנו עומדים בפני קטסטרופה", אומרת ד"ר אורה בלום מנהלת מכון אאורה למשפט, יזמות חברתית והתחדשות עירונית במרכז הבינתחומי הרצליה. "בתכניות האקדמאיות האלה, לא מדברים רק על בינוי, אלא על התהליך, הדיירים, הנושא הסביבתי ועוד".

 

תחום הנדל"ן הוא לא רק בניית בניינים

באופן אבסורדי כמעט, את שוק הנדל"ן, התחום שמגלגל הכי הרבה כסף בארץ, מתפעלים גורמים רבים – חלקם מקצוענים ורבי ניסיון, חלקם הרבה פחות. הצורך במקומות מגורים בהול במיוחד' אבל עד עתה כמעט כל אחד יכול לבנות וליזום פרויקטים.

 

לבצע הערכה מקדימה והכנה מלאה לפני הבנייה
לבצע הערכה מקדימה והכנה מלאה לפני הבנייה
 

האם אנחנו באמת יודעים עד כמה יזמים אלה מוכשרים לעניין ומכירים את התחום?

 

"במדינת ישראל שהיא קטנה בשטחה וצפופה מאד, בה מספר התושבים יגדל ביותר מפי 2 תוך קרוב ל-30 שנה, חשוב לחשוב כבר עכשיו איך ישולבו סביבות המגורים עם תרבות, ספורט, חינוך, תעסוקה ועוד.

 

"שילוב של תחום המחקר עם התחום האקדמי והפרקטי הם הכרחיים וחשוב לתת כבר בשלב ההתמקצעות אפשרויות ליזום, לחשוב, לתכנן ולהגיע עד שלב הביצוע", אומר אפי שטנצלר, יו"ר מכון אאורה.

 

 

בנייה לדורות: לא רק נדל"ן אלא גם שינוי חברתי

"התחדשות עירונית היא בראש ובראשונה פיתוח אזרחי וחברתי. עולם המשפט, הוא בעל תפקיד מרכזי בבנייה של אמון, בבנייה של שיתופי פעולה בין בני אדם, כדי לקדם את הרווחה החברתית שלהם ואת הרווחה הכלכלית שלהם", אומר פרופ' אמנון להבי, דיקן בית ספר הארי רדזינר למשפטים במרכז הבינתחומי הרצליה.

 

גם יעקב אטרקצ'י, מנכ"ל אאורה, רואה בתחום זה אלמנט קריטי. "התחדשות עירונית זה פרויקט כלכלי, אבל גם פרויקט חברתי, בעיקר בגוש דן, בו יש מחסור גדול בדירות", הוא אומר ומוסיף שעבור הסטודנטים תחום ההתחדשות העירונית חשוב מאד: "בין אם אתה עורך דין, רואה חשבון או איש מחשבים, כל נושא הנדל"ן חשוב להמשך הקריירה, במידה ותיגע בתחום הנדל"ן בכלל וההתחדשות העירונית בפרט".

 

לא רק בונים בניינים, בונים את הסביבה מחדש
לא רק בונים בניינים, בונים את הסביבה מחדש
  

 

בשיתוף מרכז הנדל"ן 

 

 

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
להכין את התכנית לפני הבנייה
מומלצים