שתף קטע נבחר

משפחת טקה עלתה לקברו של סלומון: "נמשיך במחאות בלי אלימות"

עם סיום השבעה, עלתה משפחתו של הצעיר שנורה למוות בקריית חיים לקברו בבית העלמין תל רגב. חבר של בני המשפחה שליווה אותם: "איבדנו תקווה מחקירת מח"ש, הכתובת על הקיר". הוא הוסיף כי המחאות יימשכו, אך בלי אלימות בהתאם לבקשת אביו של סלומון

 

בני משפחתו של סלומון טקה, שנורה למוות בידי קצין משטרה בקריית חיים, קמו מהשבעה ועלו לקברו בבית העלמין תל רגב. אסף גובנה, חבר של בני המשפחה שליווה אותם, אמר כי "ההורים באו להגיד לבן שהם אוהבים אותו וימשיכו איתו לאורך כל הדרך. למרות הכאב הגדול, המוות שלו איחד רבבות".

 

לדבריו, המשפחה איבדה תקווה מחקירת מח"ש: "כמו שהכתובת הייתה על הקיר, גם מה שעשו לילד הזה זה עוול שעל הקיר. עשו לו שיימינג, ביישו אותו". הוא הוסיף כי בהתאם לבקשת האב, המחאות יימשכו - אך "בלי אלימות, בדרכי שלום".

 

משפחתו של סלומון טקה בבית העלמין תל רגב (צילום: גיל נחושתן)
משפחתו של סלומון טקה בבית העלמין תל רגב(צילום: גיל נחושתן)

משפחתו של סלומון טקה בבית העלמין תל רגב (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

משפחתו של סלומון טקה בבית העלמין תל רגב (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

משפחתו של סלומון טקה בבית העלמין תל רגב (צילום: גיל נחושתן)
(צילום: גיל נחושתן)

בבית העלמין נשמעו זעקות שבר של בני משפחת הצעיר המנוח. כמה מקרוביו צעקו: "למה לרצוח בן אדם?". האב וורקה אמר: "איבדתי בן יקר שלא עשה כלום על אף הדברים שנאמרים ועל אף שאנשים מנצלים את זה לרעה. אני תולה תקווה בשופטי ישראל ואת האחריות עליהם שיעשו צדק. אני שילמתי מחיר יקר, הקהילה שילמה מחיר יקר. התקווה היחידה שלי ושל כולנו היא שהעונשים יהיו אמיתיים, שימצו את הדין, שירתיעו את השוטרים ושתיעצר הפגיעה בנפש.

 

"לא ייתכן שיהרגו ויפגעו בחיי אנשים ואנחנו נשמע התבטאויות של אנשים 'כמה השוטר הזה צריך לצאת הכי נקי שאפשר'. אני קורא למקבלי ההחלטות לעשות שינוי יסודי ולהילחם בגזענות ובשיטור היתר ולהפסיק להרוג את הילדים שלנו.

 

"אני מקווה שזה יהיה האובדן האחרון. אנחנו נושאים צלקת לכל החיים. אני מבקש שהשופט שידון בתיק הזה שיעשה צדק ויראה כאילו חלילה בנו נהרג, ורק ככה הצדק יצא לאור. לא בגלל צבע העור או איך שהוא נראה צריך לשלם מחיר כזה יקר".

 

האב אמר עוד: "אני מבקש, הקבר טרי ועדיין ממשיכים לפגוע בילד. הכדורים מחפשים את הילדים שלנו, הם יירו לכיוון הרצפה אבל הכדורים ימצאו את הילד, הם ימשיכו לירות ולפגוע בנו. די לפגיעה ולדיכוי ולגזענות. אני מבקש שזה יהיה הפרח האחרון שנקבור. שיהיה דין ומשפט צדק".

סלומון טקה ()
סלומון טקה

חבר המשפחה גובנה אמר: "קשה להאמין איך עבר שבוע וסלומון לא איתנו, איך הוא לא פה. הבכי של ההורים יימשך עוד הרבה זמן. הזעקה הכי גדולה זה שאם הוא שומע - הם פה בשבילו, עבורו, הם יזכרו אותו לעד.

 

"אני רוצה להגיד לך סלומון אח שלי, אתה לא מבין כמה אהבה ואחדות השארת פה. כמה לבבות הצלחת להוציא, כמה אנשים חיברת וכמה בדרך הזו רואים את האבא והאימא נקרעים, אבל הם מאמינים בדרך שחינכו אותך, בדרך של שלום, לא לאלימות, להתאבל בשקט. עבר שבוע, תדע שאנחנו אוהבים אותך, הצלחת לחבר רבבות של אנשים. תהא נשמתך צרורה בצרור החיים".

 

גובנה פנה לראש הממשלה בנימין נתניהו וקרא לו לרסן את בנו יאיר, בעקבות טענת הבן שלפיה כל מחאת יוצאי אתיופיה "מתודלקת על ידי הקרן החדשה וארגון 'עומדים ביחד' בכסף גרמני". לדברי גובנה, "הוא פגע בכל העדה. אני קורא לראש הממשלה להתערב במשבר בצורה אמיתית. בפגישה האחרונה דיברו על אותם דברים שדיברו בפגישות שלפני כן. שום דבר לא השתנה".

אורה טסמה בת דודה של סלומון טקה לפני הפגישה בין עורכי הדין שמייצגים את המשפחה לבין מח
"חשוב לנו שיהיה משפט צדק". בת הדודה טסמה במשרדי מח"ש(צילום: אוהד צויגנברג )

במקביל, אורה טסמה, בת דודתו של טקה, הגיעה הבוקר למשרדי המחלקה לחקירות שוטרים בירושלים עם עורכי הדין של המשפחה. "חשוב היה לי לבוא ולראות מה קורה עם ההליך כי כרגע לא עדכנו את המשפחה ולנו חשוב שיהיה משפט צדק", אמרה טסמה לפני הפגישה.

 

היא הוסיפה: "המשפחה לא תקבל מצב אם הוא (קצין המשטרה שירה למוות בטקה. י"פ) לא ילך לכלא, ונצא לרחובות. היה פה רצח, לא הריגה, ואנחנו נצא לרחובות אם צריך. לא נשתוק ונילחם בחוק".

 

בפגישה עם ראש מח"ש קרן בר מנחם משתתפים עורכי הדין של המשפחה - איציק דסה, רינה איילין גורליק ופרופ' אריאל בנדור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל נחושתן
בני משפחת טקה על קברו של סלומון
צילום: גיל נחושתן
מומלצים