שתף קטע נבחר

גננת שכחה תינוקת ברכב – ונגרם לה נזק מוחי

ב-2004 אובחנה בת 10 חודשים עם דלקת אנצפיליטיס לאחר שהושארה כשעתיים וחצי במכונית. הילדה וההורים יפוצו בכ-1.3 מיליון שקל

הותר לפרסום: בית משפט השלום בירושלים קבע כי בעלת גן ילדים התרשלה כששכחה פעוטה כבת 10 חודשים במכונית ביום קיצי למשך כשעתיים וחצי – מחדל שהוביל לכך שכיום היא סובלת מפיגור שכלי. השופטת שושנה ליבוביץ קבעה שסכום הפיצויים לילדה ולהוריה יעמוד על כ-1.3 מיליון שקל, ויחולק בין הגננת, ארגון גני הילדים וחברת הביטוח "הפניקס".

 

המקרה התרחש ביוני 2004: כשלוש שעות לאחר שהגננת הסיעה את הילדה לגן, היא הובהלה על ידה למיון ואובחנה עם דלקת המוח (אנצפיליטיס). בבית החולים טענה הגננת כי הביאה את הילדה משום ש"גלגלה עיניים" מתוך שינה ולאחר מכן הפסיקה להגיב. באותו שלב הורי הילדה היו בטוחים שהגננת הצילה את חייה.

 

הסדקים החלו כחודש לאחר מכן, כשהגיעה למשטרה הודעה אנונימית שדיווחה כי הילדה נשכחה בהסעה. הגננת ושלוש המטפלות ששהו אותו היום בגן הכחישו את הדברים במשטרה ובכך נסגר העניין. אולם כעבור שלושה חודשים התוודו שתי מטפלות בפני האם שלא אמרו אמת, וכי הגננת אכן שכחה את הילדה ברכב. בתה של אחת המטפלות, שהייתה בגן באותו היום, אישרה זאת, והן פנו יחד למשטרה אך התיק הפלילי נסגר מחוסר ראיות.

 

לפיכך הגישו ההורים תביעה נזיקית נגד ארגון גני הילדים, הגננת וחברת הביטוח של הגן, וכאמור כפי שהותר כעת לפרסום - בשנה שעברה היא התקבלה. מאחר שהמומחה הרפואי לא יכול היה להגיע למסקנה חד משמעית לגבי הסיבה שגרמה לנזק הנוירולוגי החמור שממנו סובלת הילדה - כיום כבת 15 – ביססה השופטת את ההחלטה על גרסת המטפלות שהתוודו בפני האם, שהייתה בעיניה אמינה ומהימנה יותר מגרסאותיהן ההפכפכות והסותרות של הגננת ואחת המטפלות שהעידה לטובתה.

 

כך למשל, בעוד שבגרסה אחת ציינה הגננת שנעזרה במטפלת בתינוקייה, בגרסה אחרת טענה כי פעלה לבד לחלוטין, מה שלא הגיוני בהתחשב במצב שבו הייתה הילדה ובחלל הקטן של התינוקייה.

 

באשר למטפלת, השופטת התקשתה לקבל את עדותה התומכת נוכח סתירה מהותית שהתגלתה בה: במשטרה הצהירה בתוקף שלא ראתה את הגננת מוציאה את הילדה מהרכב, ולעומת זאת בעדותה במשפט כ-12 שנים לאחר האירוע היא זכרה לפתע היטב כי הגננת הוציאה את הילדה מהרכב.

 

נקבע כי אף שהמטפלות שחשפו לבסוף את המקרה שיקרו בחקירתן הראשונה במשטרה, היא מעדיפה את גרסתן, בין היתר משום שהאמינה כי הדבר רבץ על מצפונן, מה גם שהווידוי חשף אותן להסתבכות פלילית בעדות שקר. גרסה שאף התחזקה קמעה לנוכח אותה שיחה אנונימית שהגיעה למשטרה זמן קצר אחרי האירוע.

 

"הגננת התרשלה בכך ששכחה להוציא את הקטינה מרכב ההסעות", קבעה השופטת והוסיפה וכי רשלנותה גרמה לנזק בשווי כולל של 1,343,000 שקל (אובדן כושר השתכרות, כאב וסבל, הוצאות רפואיות ותמיכה).

 

את הפיצוי ישלמו ארגון גני הילדים, הגננת וחברת הביטוח (עד גבול הכיסוי הביטוחי בסך 264 אלף שקל). עם זאת, 90 אלף שקל מהסכום הוקפאו עד לבירור זכאותה של הילדה לקצבת נכות מהביטוח הלאומי. לאחר מכן יתווסף לפיצוי הסופי שכר טרחת עו"ד של 23.4% מהסכום.

 

  • לקריאת פסק הדין המלא – לחצו כאן
  • הכתבה בשיתוף אתר המשפט הישראלי פסקדין
  • ב"כ התובעים: עו"ד חנוך רובין, עו"ד אנג'ל גולדנברג
  • ב"כ ארגון גני הילדים והגננת: עו"ד אורית סער
  • ב"כ חברת הביטוח: עו"ד שחר נוביק
  • עו"ד ריול עדיקה עוסקת בנזיקין
  • הכותבת לא ייצגה בתיק
  • ynet הוא שותף באתר פסקדין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אור דנין
עו"ד ריול עדיקה
צילום: אור דנין
מומלצים