שתף קטע נבחר

רוסיה נגד מנחה גאורגי שלעג לאמא של פוטין

המתיחות בקווקז: שבועיים אחרי המהומות של מתנגדי רוסיה בטביליסי נשא מנחה טלוויזיה מונולוג נגד הנשיא הרוסי. הוא קרא לו "כובש" ולרוסים "עבדים": "אה, אמא שלך מתה, כמה חבל". לקינוח הביע רצון לעשות את צרכיו על הקבר של פוטין. גינויים חריפים ממוסקבה ומגאורגיה עצמה

רוסיה גינתה היום (ב') מונולוג גדוש קללות ועלבונות שנשא מנחה בערוץ טלוויזיה גאורגי נגד הנשיא הרוסי ולדימיר פוטין, וכינתה אותו פרובוקציה מבישה ובלתי מתקבלת על הדעת שהאחראים לה הם כוחות פוליטיים רדיקליים המבקשים לפגוע ביחסים בין המדינות.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

רוסיה גאורגיה מנחה טלוויזיה גאורגי גבוניה (מתוך יוטיוב)
גבוניה משמיע את הדברים הקשים נגד פוטין(מתוך יוטיוב)
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין דיון מהומות גאורגיה (צילום: EPA)
נשיא רוסיה. "בלתי מתקבל על הדעת"(צילום: EPA)

הפגנות בגאורגיה (צילום רויטרס)
המהומות בטביליסי בחודש שעבר. "גיס חמישי"(צילום רויטרס)

הדברים הבוטים הושמעו אתמול בתוכנית בערוץ "רוסטבי 2", ערוץ הטלוויזיה המסחרי הגדול ביותר בגאורגיה: המנחה גאורגי גבוניה דיבר ברוסית ובמשך קרוב לדקה השתמש בשפה בוטה ביותר כדי לתקוף אישית את פוטין ואת הוריו המתים של הנשיא הרוסי.

 

גבוניה כינה את פוטין "כובש" ואמר שהוא וה"עבדים" שלו צריכים לצאת מגאורגיה – כשכוונתו לכוחות הצבא הרוסיים החונים בשני החבלים הבדלניים אבחזיה ודרום אוסטיה ששוכנים בגאורגיה ושרוסיה תומכת בבדלנים בהם.

מפה גאורגיה רוסיה דרום אוסטיה אבחזיה ארמניה טורקיה הים השחור ()
החבלים הבדלניים על המפה
 

גאורגיה מהומות בגלל ביקור חבר פרלמנט מ רוסיה טביליסי (צילום: EPA)
עשרות נפצעו. ההתנגשויות ליד הפרלמנט הגאורגי(צילום: EPA)

גאורגיה מהומות בגלל ביקור חבר פרלמנט מ רוסיה טביליסי (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

אחרי שתקף את פוטין הוסיף גבוניה בנימה סרקסטית: "אה, אמא שלך מתה, כמה חבל". לקינוח הביע תקווה שיזכה לעשות את צרכיו על הקבר של פוטין.

 

דובר הקרמלין דמיטרי פסקוב אמר היום שדבריו של גבוניה אינם ראויים לעם הגאורגי וכי הם מראים שהרשויות בגאורגיה – רפובליקה סובייטית לשעבר – אינן רוצות מספיק להילחם בכוחות הפוליטיים הקיצוניים.

 

משרד החוץ של רוסיה מסר כי הדברים של המנחה הגאורגי הם "דוגמה ברורה שמראה לאן רגשות אנטי-רוסיים קנאיים מובילים". "אנחנו רואים בזה עוד פרובוקציה גלויה מצד כוחות גאורגיים רדיקליים שנועדה לערער את היחסים בין רוסיה לגאורגיה", מסר משרד החוץ במוסקבה.

גאורגיה מהומות בגלל ביקור חבר פרלמנט מ רוסיה טביליסי (צילום: רויטרס)
שורפים את תמונת פוטין בהפגנה בטביליסי בסוף יוני(צילום: רויטרס)

הפגנות בגאורגיה (צילום רויטרס)
(צילום רויטרס)

גבוניה ספג גינויים גם בגאורגיה עצמה. ראש הממשלה ממוקה בחטדזה אמר כי דבריו הם איום חמור על הביטחון, ומשרד החוץ הגאורגי מסר כי הם נועדו לערער את המצב.

 

איסור הטיסות נכנס לתוקף

גאורגיה הקטנה שבדרום הקווקז, נזכיר, היא בעלת בריתה של ארה"ב, ובשנת 2008 ניהלה מלחמה קצרה וקטלנית נגד רוסיה – שבה הפסידה טביליסי. מאז המלחמה ההיא שתי המדינות אינן מקיימות קשרים דיפלומטיים רשמיים, ורוסיה הכירה בעצמאותם של החבלים אבחזיה ודרום אוסטיה.

 

סוגיית ההשפעה הרוסית בגאורגיה נותרה עניין פוליטי רגיש, והאופוזיציה הגאורגית מאשימה את מפלגת השלטון "החלום הגאורגי" שהיא כנועה מדי ביחסה למוסקבה. לפני שבועיים חלה החרפה דרמטית ביחסים, כאשר אלפי מפגינים גאורגים ניסו לפרוץ לבניין הפרלמנט בטביליסי במחאה על ביקורה של משלחת רוסית, ביקור שבמהלכו ניתנה לחבר פרלמנט רוסי הזכות לשאת דברים ברוסית ממושבו של יו"ר הפרלמנט הגאורגי.

נשיאת גאורגיה סלומה זורבישווילי מהומות מחאה נגד רוסיה (צילום: EPA)
הנשיאה זורבישווילי. האשימה נאמנים למוסקבה(צילום: EPA)

רוסיה גאורגיה תיירים רוסים ב טביליסי (צילום: AP)
יותר ממיליון בשנה. תיירים רוסים בטביליסי(צילום: AP)

נשיאת גאורגיה, סלומה זורבישווילי, האשימה אז את מוסקבה במהומות שהתפתחו ושבהן נפצעו עשרות מפגינים ועיתונאים. זורבישווילי טענה אז כי "גיס חמישי" הנאמן למוסקבה הוא שעורר את המהומה.

 

בימים שלאחר מכן הודיע הקרמלין על השעיית הטיסות של מטוסי נוסעים בין שתי המדינות – צעד שמאיים לפגוע בענף התיירות של גאורגיה. יותר ממיליון רוסים מבקרים במדינה מדי שנה. איסור הטיסות הזה נכנס לתוקף היום. רוסיה גם הידקה את הבקרה על ייבוא יין גאורגי, צעד שיכול אף הוא להזיק לגאורגים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מתוך יוטיוב
גבוניה משתלח בפוטין בטלוויזיה
מתוך יוטיוב
מומלצים