שתף קטע נבחר

קרקוב: בית הכנסת נעול - השר לשירותי דת דורש מפולין להתערב

כשבוע וחצי לאחר החלטת ראשי הקהילה בקרקוב לנעול את בית הכנסת הגדול והפעיל ביותר בעיר, מנסים לראשונה גורמי ממשל ישראלים רשמיים להביא לפתרון המשבר: השר לשירותי דת פנה למקבילתו בפולין, בבקשה: "להורות על פתיחת בית הכנסת ולאפשר קיום תפילות באופן סדיר בכל ימות השבוע"

 

 

הסכסוך בבית הכנסת העתיק בקרקוב מגיע לדרגים הגבוהים ביותר: השר לשירותי דת, יצחק וקנין, פנה למקבילתו הפולנית, השרה אלזביטה ווייטק, בבקשה להתערב במחלוקת הפנימית של קהילה היהודית ברובע קז'ימייז', לדאוג לפתיחתו של "אייזק שול" ולחדש את התפילות והפעילויות הסדירות בו.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות >> 

 

הרב אליעזר גור אריה מחוץ לבית הכנסת (צילום: שלומי שקד)
הרב אליעזר גור אריה מחוץ לבית הכנסת(צילום: שלומי שקד)

 

כשבוע וחצי לאחר החלטת ראשי הקהילה בקרקוב לנעול את בית הכנסת הגדול והפעיל ביותר בעיר, מנסים לראשונה גורמי ממשל ישראלים רשמיים להביא לפתרון המשבר – לכל הפחות באופן זמני. במכתב ששיגר וקנין לווייטק, לבקשת ארגון מרכז רבני אירופה, הוא קרא לה "להורות על פתיחת בית הכנסת הנ"ל ולאפשר קיום תפילות באופן סדיר בכל ימות השבוע כפי שהיה עד כה - עד להכרעת בית המשפט בסכסוך הכספי בין הנידונים".

 

עוד בנושא בערוץ היהדות :

 

"נדהמתי לשמוע כי בתקופה האחרונה הפך בית הכנסת הנדון למושא מחלוקת פנימית בין ראשי הקהילה היהודית לבין הרה"ג (הרב הגאון) אליעזר גור אריה הי"ו (ה' ישמרהו ויחייהו), אשר מוסר נפשו למען היהדות בכלל ולמען יהודי קרקוב בפרט", כתב השר לשירותי דת, "ועוד יותר נדהמתי מהעובדה כי עד לבירור מחלוקת זו בערכאות המתאימות נסגר בית הכנסת על מנעול ובריח, וליהודי קרקוב לא ניתנת האפשרות הבסיסית ביותר... לשאת תפילה בבית הכנסת".

 

הרב הראשי: "אין רשאים למנוע כניסה לבית כנסת"

"הראשון לציון" והרב הראשי לישראל, יצחק יוסף, התבטא אף הוא בנושא, ובמכתב לרב מנחם מרגולין והרב אריה גולדברג, מראשי מרכז רבני אירופה, טען: "אין ולא יכולה להיות שום הצדקה להפרעה לשגרת התפילות בבתי הכנסת בכל מקום שהם". לדבריו, "במקום שיש חילוקי דעות ייקבעו על פי דין תורה בפני בית דין רבני שידון בזה... ובינתיים בכל מקרה אין רשאים למנוע כניסה לבית כנסת"

 

  ()
הפקידו בריונים על שערי בית הכנסת

 

"יש להצר על כך שבית הכנסת הופך להיות חלק ממאבק ונמנעת הכניסה למתפללים", הוסיף הרב הראשי, וקרא לכל מי שבידו לסייע למנוע את סגירת המבנה – "ויפה שעה אחת קודם". הוא שיבח את הרב המקומי, אליעזר גור אריה, על "פעולותיו הברוכות למען הקהילה היהודית בקרקוב בפרט ובפולין בכלל", ובירך אותו שימשיך לקדש שם שמים ברבים ו"לקרב רחוקים תוך הגדלת תורה והאדרתה".

 

במרכז רבני אירופה אמרו כי ימשיכו לפעול בכל דרך להביא לפתיחת בית הכנסת הסגור, ולאפשר את קיום החיים היהודים בקרקוב תחת הנהגתו של הרב גור אריה. הרבנים הבהירו כי "כל דיון ומחלוקת אחת דינם להידון בפני בית דין צדק רבני כנהוג בקרב יהודי כל הקהילות מקדמת דנא".

 

הקהילה המקומית מונה כ-700 יהודים, ומי שמפעיל את בית הכנסת הוא שליח חב"ד בקרקוב זה כבר למעלה מעשור, הרב אליעזר גור אריה. מאז שנת 2008 הוא שוכר מהקהילה את המבנה של "אייזק שול". לאחרונה נתגלע סכסוך חריף בינו לבין מנהיג הקהילה היהודית, יעקובוביץ', על גובה השכירות. בקהילת המתפללים טוענים כי האחרון ביקש להגדיל את דמי השכירות באחוזים רבים, במטרה לגרום לרב וקהילתו לעזוב את המקום, כך לטענתם.

 

במכתב שיצא מטעם הנהלת הקהילה היהודית נכתב כי לבית הכנסת אייזק השייך לקהילה אין חוזה שכירות מחייב עם אף אחד. "נודע לנו שבמתחם בית הכנסת הרשום כבניין לשימור, נעשו דברים שמאיימים על בטיחותו ועלולים לגרום לו נזק", טענו. "כבעלים של בית הכנסת מחובתנו לשמור את המבנה ברמה הנאותה".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים