שתף קטע נבחר

חצי שנת מאסר לחייל שצילם חיילות מתקלחות

החייל צילם בשלושה מקרים שונים את החיילות, הציג את הסרטונים לחבריו ואף הזמין אותם להצטרף אליו. אחת החיילות סיפרה בתצהיר על הטלטלה שחוותה. בצעד חריג הורו השופטים על השמדת הטלפון של החייל

בית הדין הצבאי ביפו גזר לאחרונה חצי שנת מאסר בפועל על חייל צה"ל בשירות חובה, שהורשע בשלושה מקרים שבהם צילם חיילות ששירתו עימו באותו בסיס בדרום, כשהן מתקלחות – ללא ידיעתן. החייל גם הורשע בכך שהציג את הסרטונים ממכשירו הנייד לחבריו לבסיס.

 

בסך הכול הורשע החייל בשבעה סעיפי אישום, בהם פגיעה בפרטיות, מעשים מגונים, הטרדה מינית והתנכלות. המקרים קרו לפני כשנתיים, אך בשל רצונו של החייל לנהל משפט הוכחות ולכפור באישומים נחתמה הפרשה בחודש האחרון.

הצצה מציץ מציצנות הטרדה מינית (צילום: shutterstock)
אילוסטרציה(צילום: shutterstock)

לפי כתב האישום שהוגש נגדו, החייל נעמד על כיסא כדי לצלם דרך החלון של חדר המקלחת את החיילות בעודן מתקלחות. הוא אף הודיע לחבריו שהוא מתכוון להמשיך לצלם חיילות מתקלחות, אך הפסיק לאחר שמעשיו התגלו ומיהר למחוק את הסרטונים שצילם. העונש נחשב לחמור ביחס למקרה דומה בצה"ל, שהסתיים בתקופת מאסר של כמה שבועות.

 

התביעה הצבאית טענה כי מעשי החייל מגלמים "פגיעה חריפה בזכויותיהן של נפגעות עבירה, בכבודן וביטחונן האישי ובערכי המשמעת והשילוב הראוי". מנגד טען החשוד באמצעות סנגורו שמעשיו אינם בחזקת מעשה מגונה, שכן לא כללו כלל מגע או פגיעה פיזית בחיילות שצולמו עירומות. עוד טען החייל להגנתו שהסרטונים היו קצרים והוצגו לחבריו לזמן קצר מאוד ובאופן חלקי.

 

"מעשי תיעוד אדם ברשות היחיד במערומיו, ללא ידיעתו, ושיתוף הממצאים עם אחרים, מערערים את המרקם החברתי ואת ההתייחסות לכל אדם, ללא שיוך מגדרי, בכבוד", קבע הרכב השופטים בראשות סגן-אלוף מיכל שחר. "מעשי הנאשם פוגעים בתדמית הצבאית, באמון משפחות החיילים במסגרת הצבאית ובכוחם לערער ולפגוע בתפקוד חיילי וחיילות צה"ל".

 

עוד קבעו השופטים כי "הוא חזר על מעשיו שלוש פעמים, ומפעם לפעם אף שיפר את זווית הראייה כדי לספק את צרכיו המיניים וכדי לבסס את מעמדו החברתי. בפני חבריו הוא ביזה את החיילות בשיחות הוואטסאפ שניהל על אודות הסרטונים והזמין את חבריו להצטרף אליו".

 

חיילת: "מפוחדת, שבורה וכעוסה"

בתצהיר שהגישה לבית הדין אחת החיילות שצולמו היא אמרה כי האירוע גרם לטלטלה בחייה, ומאז היא לא מתקלחת בבסיס ומתקשה להסתובב בבסיס. עוד כתבה לשופטים כי היא נעזרת בליווי פסיכולוגי ומתקשה לתת אמון בגברים בגלל התנהגות החייל המורשע: "נאלצתי לעזוב את הבסיס ואת החטיבה שאהבתי, לא הגשמתי את חלומי להשלים קורס קצינות והגעתי ליחידה חדשה בעל כורחי כשאני מפוחדת, שבורה וכעוסה. חודשי השירות האחרונים שלי לוו בטעם מר ובקשיים". תצהירים דומים, שכללו תחושות פחד משחזור הסרטונים המחוקים שמא יתגלו נוספים, הוגשו גם על-ידי יתר החיילות שצולמו עירומות.

 

השופטים ציינו עוד כי גם כלפי העובדת הסוציאלית שהגיעה לבחון את רמת מסוכנותו, ככלי שעשוי להקל בעונשו, הפגין החייל יחס שלילי שהתבטא ב"קשיים בוויסות העצמי הכללי והמיני, בנטייה לאימפולסיביות ודחפים מיניים לצד בדידות רגשית וחברתית".

 

השופטים אף מתחו ביקורת על החייל שבדברו האחרון לבית הדין נמנע מלהפגין אמפתיה כלפי החיילות, ואף הדגיש את המחיר האישי ששילם בשל ההליך נגדו, על רקע חתונתו המתקרבת. עוד נגזרו לחובת הנאשם, שכבר השתחרר מצה"ל במהלך משפטו, פיצויים בסך כ-8,000 שקלים שיחולקו בין החיילות שצילם במקלחת. עוד הוחלט בגזר הדין להשמיד את הטלפון הנייד של הנאשם שבו צילם את החיילות, כעונש וכדי למנוע שחזור עתידי של הסרטונים, שנמחקו בשנית לאחר חקירת מצ"ח.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים