שתף קטע נבחר

עיריית רמת גן אישרה להפעיל מערך הסעות בשבתות

לפי החלטת מועצת העיר, שני קווי אוטובוס יפעלו בצירי תנועה מרכזיים למוקדי הבילוי בתל אביב, והתוכנית תצא לפועל כבר בשבוע הבא. המהלך עורר ביקורת חריפה מצד הציבור החרדי, וראשי יהדות התורה איימו כי יפעלו לסכלו: "מהלך מחפיר ומביש של ראש עיר שמחפש כותרות"

 

 

בישיבה סוערת שקיימה הערב (יום ג') מועצת העיר רמת גן, אושרה הצעה להפעיל מערך הסעות לאזורי הבילוי בתל אביב וחופי הים בשבתות. ההחלטה הובילה לביקורת קשה מצד החרדים. 

 

התוכנית כוללת שני קווי אוטובוס, אחד מקריית קריניצי במזרח העיר והשני בחניון הפארק הלאומי, שינועו בצירי תנועה מרכזיים ויאספו תושבים בתחנות האוטובוס הקיימות. בעירייה הדגישו כי האוטובוסים לא ייכנסו לשכונות בכדי לא לפגוע בצביון השבת.

 

15 חברי מועצת העיר הצביעו בעד ושישה התנגדו. עלות הפעלת האוטובוסים, שיתחילו לפעול כבר בשבוע הבא ועד ה- 19 בספטמבר, יעלו לעירייה כ- 210 אלף שקלים.

 

רבנים מהעיר הוזמנו לשאת דברים, אך למרות דבריהם, החליטו במועצה לאשר את המהלך. ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, הסביר לחברי המועצה כי אינו מוטרד מההחלטה ששוב מעמידה אותו באור שלילי מול הציבור הדתי: "אני לא מוטרד. זאת האחריות שלי וזה על הכתפיים שלי. אני צריך להסתכל לציבור בעיניים, עכשיו כולם יעשו רעש ויבלבלו את המוח, אבל המבחנים הם בקרקע ובמה שאנשים בסוף ירגישו. אני מסתובב בציבור הדתי ובבתי כנסת ואף אחד מהאנשים שאני פוגש לא מסכים עם ההחלטה היום, אבל הם אומרים לי שמה שקורה בשבעת החודשים האחרונים ברמת גן מעולם לא היה טוב יותר".

כרמל שאמה הכהן ראש עיר רמת גן  ()
ראש העיר רמת גן כרמל שאמה הכהן
 

פתיחת מטה הבחירות של
"החלטה מחפירה". יעקב ליצמן(צילום: תומי הרפז)
 

ראשי יהדות התורה, סגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה הרב משה גפני, מתחו ביקורת חריפה על ההחלטה ואמרו כי יפעלו למנוע אותה: "נפל דבר בישראל. לבושתנו ולחרפתנו ביצעה עיריית רמת גן מהלך מחפיר ומביש לאישור היסעי תחבורה ציבורית בימי שבת וחג, תוך התעלמות מרגשותיהם של רבבות תושבי העיר שומרי מצוות ומסורת ישראל. מדובר בחציית קו אדום של ראש עירהפועל ממניעים אנוכיים וחיפוש כותרות, ובכך מכתים את העיר רמת גן בהרס ערכי הדת וקדושת יום השבת. צעד בוטה מעין זה יגרור מחיר פוליטי כבד נגד כרמל שאמה הכהן.

  

"'יהדות התורה' מביעה מחאה גדולה נגד ההחלטה המבישה. הסיעה לא תעבור על כך לסדר היום ותפעל בשיתוף אנשי חוק ומשפטנים על מנת למנוע את יישום ההחלטה לפגוע בשבת קודש ובסטטוס קוו".

 

הרב יוסף ניסן שהגיע לשאת דברים בפני חברי המועצה אמר כי "כשבאנו לארץ ישראל בשנות החמישים היה תוהו ובוהו. בני משפחתי התגייסו לצבא, חלק התגייסו עם נכות, כדי לשמור על השבת וכדי לאפשר לנו לחיות. האם הם נלחמו כדי לאפשר חילול שבת? אנחנו בזים לחיילים הדתיים ואלו שנפטרו ואלו שמתו לקדש את השבת ולאפשר מדינה יהודית בישראל. אנחנו לא באוגנדה, כל זכות הקיום שלנו היאבגלל ספר הספרים. אנחנו קיבלנו את ארץ ישראל, ירצו הערבים או לא, ובסוף נפרק את עם ישראל וכל אחד יחזור למולדת שלו".

 

מ"מ ראש העיר ליעד אילני התייחס לטענות על פגיעה בציבור הדתי על ידי ראש העיר ואמר: "ראש העיר לא דיבר על חומה נגד דתיים, אלה על חומה נגד השתלטות מבני ברק. יש הבדל משמעותי, כי רמת גן היא עיר חילונית שחי בה ציבור מסורתי ודתי גדול".

 

חבר האופוזיציה אביהוא בן משה אמר לאחר ההחלטה כי "מרמת גן יוצאת היום הבשורה שעירייה יכולה להפעיל תחבורה ציבורית בשבת, בלי שיתוף הציבור, בלי הידברות עם ראשי הציבור הדתי והמסורתי. זאת תעודת עניות לראש העירייה ולעיר. גלגלי האוטובוס דורסים היום את הערכים הדתיים והמסורתיים עליהם גדלנו ברמת גן. לצערי כבר ביום שישי הקרוב תפעל תחבורה ציבורית בחסות עיריית רמת גן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ראש העיר רמת גן כרמל שאמה הכהן
מומלצים