שתף קטע נבחר

43 שנים אחרי: אזכרה ליוני נתניהו

בני משפחת נתניהו, חברים ופקודים הגיעו לבית העלמין בהר הרצל לאזכרה ליוני נתניהו שנהרג במבצע שחרור החטופים באנטבה

כ 200 איש השתתפו אחר הצהריים (יום ג') באזכרה ליוני נתניהו במלאות 43 שנה לנפילתו במבצע אנטבה. האזכרה נערכה בבית העלמין הצבאי בהר הרצל בירושלים בהשתתפות ראש הממשלה בנימין נתניהו ומשפחתו, שרים, חברי כנסת, חבריו של יוני ליחידה ונציגי המשפחות שנחטפו ושוחררו במבצע.

אזכרה יוני נתניהו  (צילום: חיים צח /לע
בני הזוג נתניהו באזכרה ליוני ז"ל(צילום: חיים צח /לע"מ)

אזכרה יוני נתניהו  (צילום: חיים צח /לע
מניחים זרים על קברו בהר הרצל(צילום: חיים צח /לע"מ)

אזכרה יוני נתניהו  (צילום: חיים צח /לע
הספד וקדיש על קברו של יוני נתניהו(צילום: חיים צח /לע"מ)

הרב אליעזר איגרא מגדוד 71 שהיה פקוד של יוני ספד לו: "הבוקר לפני 43 שנה, כשהמדינה כולה במתח נוראי בעקבות חטיפת מטוס הנוסעים לאנטבה, היינו אז זוג צעיר, אני מתעורר בדירתי הקטנה והצנועה בישיבת כרם ביבנה עם משמע הידיעה המרעישה - החטופים שוחררו, לכוחותינו הרוג אחד. איני יודע וגם עכשיו אני רועד כשאני אומר את זה, חשתי בדבר, אבל אמרתי לאשתי: 'רוחמה, רק לא יוני'. הוספתי עוד משפט שמאוד התלבטתי אם לומר עכשיו, אבל אומר אותו לכבודו של יוני, אמרתי לרוחמה: 'אם זה יוני, כל המבצע לא שווה'".

 

"הדברים הללו נחרטו בלבי לעד. כמובן שאני מתחרט עליהם, לא רק כי הכרתי את חלקם של הניצולים וחלקם נהיו קרובי משפחתי. המשפט בא לבטא את גודל ההערכה הטמונה בלבי ומחשבותיי על מפקדי יוני. תחושתי שמדובר במפקד יחיד ומיוחד, אין לו תחליף, אבל מהר מאוד הבנתי שהייתי שותף לאירוע היסטורי בקנה מידה של עם ישראל לדורותיו. מיהונתן בן שאול עד יהונתן לא קם כיהונתן. נפילתו בקרב של יהונתן בגלבוע הייתה ונשארה אבן בלתי נשכחת בבניין העם היהודי ומורשת הקרב שלו כאשר חייו הפרטיים של האדם הופכים לבעלי משמעות נצחית בבניין האומה".

 

צביקה גלעד, חבר מהיחידה ספד: "יוני שמור בלבי כאדם חכם, משכיל מאוד, אמיץ, הוגן, ידיד. למדתי ממנו המון בנושאים שהם לא רק צבאיים".

 

יונתן (יוני) נתניהו, בנה הבכור של משפחת נתניהו ומפקד סיירת מטכ"ל, נולד בשנת 1946 ונהרג במבצע שחרור החטופים באנטבה ("מבצע יונתן") בשנת 1976. במהלך הפריצה לטרמינל שבו שהו החטופים נורה בחזהו וזמן קצר לאחר מכן נפטר. במהלך שירותו בסיירת מטכ"ל הפך יוני לדמות מוכרת בצמרת מערכת הביטחון הישראלית באותו זמן. משפחת נתניהו כתבה כמה ספרים לזכרו, הנודע בהם הוא "מכתבי יוני" שבו הוצגו חלק ממכתביו לבני משפחתו וקרוביו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח /לע"מ
האזכרה ליוני נתניהו
צילום: חיים צח /לע"מ
מומלצים