שתף קטע נבחר

איל ברקוביץ': "בא לי להקיא מהכדורגל הישראלי, הכל מסחרה וקומבינות"

על המגרש הוא היה קוסם, אבל בשטח הניהול היו לו רק אכזבות והעימות האחרון בראשל"צ הביא אותו למסקנה: "אני מתייאש מהכדורגל הישראלי, לא פותח את העונה הבאה, הפועל ראשל"צ הולכת לפירוק". ראש העירייה קינסטליך: "האיומים על אי פתיחת העונה יהוו הפרת חוזה"

איל ברקוביץ' (צילום: עוז מועלם)
איל ברקוביץ'. "במקום שמקללים לא בא לי להיות"(צילום: עוז מועלם)

 

לאיל ברקוביץ' נמאס, לדבריו, מהניהול בכדורגל הישראלי. הבעלים של הפועל ראשל"צ מהליגה הלאומית החליט להפסיק לאלתר את הפעילות במועדון והוא אינו מתכוון לרשום אותו לפתיחת עונת המשחקים הקרובה – זאת לאחר שהעירייה טירפדה את המכירה שלו לדורון אוסידון.

 

ברקוביץ' הודיע למאמן עופר טסלפפה ולאנשי מחלקת הנוער שלא יגיעו יותר לאימונים, והוא יורה: "אני עוזב סופית את הפועל ראשל"צ. אני לא מגיע למשחקים של הקבוצה שלי כבר כמה שנים בגלל שאני לא יכול לסבול את הקללות. זה אמנם רק 20 אוהדים עם פה מטונף, אבל הם קיללו גם כשהקבוצה הייתה במרחק של נקודה מעליית ליגה".

 

הפועל ראשון לציון, הפועל רמת השרון (צילום: ראובן שוורץ)
"השאיר את הקבוצה בליגה". ניר ברקוביץ'(צילום: ראובן שוורץ)

 

למה הם עושים את זה?

"הם טוענים שמימנתי את כל המשפחה שלי – וזה שטויות. מתוך 90 משכורות במועדון, רק שתיים הלכו למשפחה שלי. אחד זה אבא שלי, שהיה אחראי על הכספים כדי שלא יגנבו אותי, והשני זה היה אח שלי שאימן ורק הצליח שם. השנה הוא הציל את הקבוצה מירידה. במקום שמקללים לא בא לי להיות. בגלל הקללות, החלטתי להוציא את הקבוצה למכירה, כלומר להעביר את העמותה לידיים אחרות".

 

ולאן זה התגלגל?

"לעמותה יש חובות של מיליון שקל וחצי שאני צריך לשלם, ואין לי בעיה עם זה. החובות נוצרו כי העירייה לקחה לי את המתנ"סים, שזה הרווח הכי גדול. ביום בהיר אחד, ראש העירייה דאז דב צור ומחזיק תיק הספורט איתן שלום החליטו לקחת לנו את זה בניגוד לחוזה. התנאי היחידי שלא עמדתי בו בחוזה הוא שלא הגעתי למגרשים. הייתי צריך להביא מדי עונה הון עצמי של 850 אלף שקל, אבל בפועל הבאתי כל שנה 1.2 מיליון שקל ויש לי מסמכים שיוכיחו את זה".

 

ולא הצלחת למכור את המועדון.

"כשרז קינסטליך נכנס למערכת הבחירות, הוא ביקש ממני שאתמוך בו. השבתי בחיוב והוא הבטיח בלי קשר שיגדיל את התקציב כדי שהקבוצה תעלה לליגת העל. הוא נבחר ולא עמד באף מילה, היה לו קשה מול העירייה ומועצת העיר, אז אמרתי לו שאין בעיה ואני מוציא את הקבוצה למכירה. הוא ניסה מיליון אנשים, הציע את הקבוצה לאלי טביב, לערן זהבי, למשה סיני, לאבי נימני ועוד – ואז הבאתי לו את אוסידון".

 

שער מוסף הספורט של ידיעות אחרונות, היום ()
שער מוסף הספורט של ידיעות אחרונות, היום

 

חתמת כבר על העברת הבעלות.

"נכון, ואז התברר לעירייה שכנראה אוסידון עושה שיתוף פעולה עם בני־יהודה, אבל קינסטליך לא היה מוכן שזו תהיה קבוצת בת. כל עוד אין פתרון אחר, אין ברירה. אולי ראשל"צ העיר הרביעית בגודלה בארץ, אבל הכדורגל לא מעניין אותה, במשחק העלייה מכרתי 40 כרטיסים בקושי. וזו הרי לא ממש קבוצת בת, אוסידון חתום על החוזה ואף שחקן מבני־יהודה לא עבר. קינסטליך נפגש איתם, לחץ ידיים ואמר 'תתקדם' – ולכן חתמתי עם אוסידון על חוזה. פתאום הם גילו שזו יעני קבוצת בת והעירייה לא מוכנה לכך. בלילה קינסטליך אמר לי שהוא לא מוכן לעסקה, ובבוקר אחרי איתן שלום אמר שהוא מוכן בתנאי שהנוער ינוהל על ידי העירייה".

 

אז לאן זה הולך?

"קינסטליך אמר לי שיש שתי אפשרויות: או שישווה את המחיר ויחזיר את הקבוצה לעירייה, או שייקח את מחלקת הנוער וישאיר את קבוצת הבוגרים לאוסידון ויעלה את התקציב שלה. הרי רוב ההכנסות, 3.5 מיליון שקל, מגיעות מהנוער ויש שם גם 70 משרות. כאן הכל התפוצץ סופית".

 

בסוף החודש הבא נפתחת הליגה.

"ואני לא פותח את העונה הבאה, ראשל"צ הולכת לפירוק. בעירייה אולי לא מבינים שבשבוע הבא יש ישיבת בקרה, אז מי הולך? המועדון שלי כרגע ואני לא הולך, כי אני לא שם יותר ערבויות".

 

עופר טסלפפה (צילום: אורן אהרוני)
עופר טסלפפה. קיבל הודעה לא להגיע(צילום: אורן אהרוני)

 

כסף מתחת לשולחן

מה הלקח שלך מהסיפור הזה?

"שחייבים לפרק את הקבוצות שמנוהלות ונתמכות על ידי עיריות. הכל שוק, מסחרה, קומבינות. אם הייתי נותן מה שצריך, הכל היה נפתר בתוך שנייה. לא יכול להיות שמחזיק תיק הספורט עושה בית ספר לראש העיר, כי הוא רוצה לנקום בי אחרי שצור העביר לי את הקבוצה בלי ידיעתו. בעירייה טוענים שאני חייב להם חצי מיליון שקל וזה שקר. הם צריכים בכל שנה להוריד מתקציב התמיכות שלי 125 אלף שקל".

 

גם כשניהלת את נשר, זה לא ממש נגמר טוב.

"בנשר היה לי חוזה לעשר שנים, ואז אחרי שבע שנים ראו שהמועדון מצליח ולכן העירייה ניסתה להשתלט לי עליו. הגעתי בשבת אחת, פתאום ראיתי טרקטור על המגרש, פניתי למנהל המגרש שיזיז אותו ואמר לי שאבדו לו המפתחות. אחר כך סגרו לי שערים, עשו לי נזק לרכב וזרקו לי תולעים שלא נוכל להתאמן. עדיף שיהיו קבוצות חצי מקצועניות ולא כאלה עם תמיכות עירוניות, שרק קבוצות גדולות ועשירות יישארו. תראה מה קורה בליגות הנמוכות".

 

מה קורה שם?

"אין בקרת תקציבים אז הכל שחור, מעבירים משכורות מתחת לשולחן ואחר כך שחקנים מחפשים את הכסף. ויש כמובן את המכירות מהליגה הלאומית ומטה, ככה אי-אפשר לנהל כדורגל. הייתי ארבע שנים בלאומית וראיתי במו עיניי אנשים שמנסים למכור משחקים ולא עושים עם זה כלום למרות שכולם יודעים. לשחקנים מהקבוצה שלי הציעו בעבר לעשות דברים".

 

איל ברקוביץ' (צילום: ראובן שוורץ)
ברקוביץ' בימיו כשחקן. "אהיה כדורגלן תמיד"(צילום: ראובן שוורץ)

 

איך אתה רואה את עתידך בכדורגל הישראלי?

"כדורגל זה אהבת חיי, נולדתי ואמות כדורגלן, אבל תכלס אני מתייאש מהכדורגל הישראלי. בכל פעם מחדש אני מגלה דברים שגורמים לי להקיא מהכדורגל הזה. היום אני במקום אחר, יש לי תוכנית טלוויזיה, אבל בכל שנה הניגון חוזר. קבוצות מתפרקות, עיריות מתערבות. הכל פה שוק אחד גדול".

 

אולי האופי הישיר שלך לא מתאים לניהול בכדורגל הישראלי?

"כנראה שזה נכון. באתי לעשות משהו, לא הצליח לי, אז אני קם והולך. יש לי את הפרנסה שלי, עשיתי מספיק כסף בעבר מכדורגל, לא צריך מעיריית ראשל"צ כלום. ראיתי מה קרה במועדונים עירוניים, את הגחמות שהיו במכבי נתניה, או כשהגעתי להיות מנהל מקצועי בהפועל ת"א ולא נתנו לי לקבל החלטות. לא יודע אם ארצה להיות שוב בעלים בכדורגל הישראלי, בא לי להקיא מזה. נראה לך הגיוני שראשל"צ תרד לליגה ג' בגלל מחזיק תיק הספורט בעירייה? הכל בגלל פוליטיקה".

 

מכבי חיפה חוגגת (צילום: עוז מועלם)
שחר חוגג ביציע. "הבין שעוקצים אותו"(צילום: עוז מועלם)

 

יעקב שחר והעקיצות

מה קרה שלא הפכת למנהל המקצועי של מחלקת הנוער במכבי חיפה?

"ביקשתי מיענקל'ה שחר שני דברים: להשוות את השכר שלי ברדיו כי אני צריך לעזוב אותו, ושאני אקבע מי יהיו המנהלים והמאמנים. הוא אמר לי שזה יקר, אבל אחרי כמה שבועות הוא נתן למנהל המקצועי הספרדי בדיוק אותו השכר. לגבי הדבר השני, הוא השיב לי: 'זה לא הולך אצלנו ככה, כל דבר עובר דרכי'. לחצתי לו את היד ואמרתי 'לא בשבילי, תודה רבה'".

 

איך אתה רואה את מה שקורה הקיץ במכבי חיפה?

"אני ויענקל'ה בקשר טוב עכשיו. הוא הבין שעקצו אותו בשנים האחרונות ולא מוכן להיעקץ שוב, לכן עשה סוף לדברים המטורפים. אני יודע שטואטחה למשל ביקש חוזה ארוך טווח של 700-800 אלף דולר לעונה. ברור שחיפה לא יתמודדו גם העונה על האליפות".

 

רז קינסטליך ()
ראש העירייה קינסטליך. "עיריית ראשל"צ כיבדה את החוזה עם ברקוביץ'"

 

קינסטליך: "הדאגה שלי רק לתושבי ראשל"צ"

ראש עיריית ראשל"צ, רז קינסטליך, מסר בתגובה: "עיריית ראשל"צ כיבדה את סעיפי החוזה עם ברקוביץ' באופן מוחלט, ולכן חובה גם עליו לעמוד בהם. האיומים מהימים האחרונים, לפיהם לא ירשום את מועדון הכדורגל של הפועל ראשל"צ, יהוו הפרת חוזה בוטה עם השלכות משפטיות ברורות, מה עוד שהעירייה מציבה ערבויות. הדאגה שלי היא רק לתושבי ראשל"צ ולכן סירבתי בתוקף כי המועדון יהפוך

לקבוצת בת. לגבי הטענה שהובטחה לו הגדלה בתקציב בתמורה לתמיכה בי במרוץ לראשות העירייה, הוא הצהיר כי הוא בכלל בוחר לתמוך בדב צור כחובה למי שהביא אותו".

 

מחזיק תיק הספורט, איתן שלום: "חרטנו על דגלנו להגן על הציבור שלנו מפני אנשים שבאים לעשוק ולעשות נזק, אני לא מחזיק אף אחד בביצים ועושה את עבודתי. פתחתי בתי ספר לכדורגל אחרי שברקוביץ' העלה מחירים, למרות שאסור היה לו. חוגי הכדורגל של העירייה היו במחירים נמוכים יותר, ציוד ומאמנים הרבה יותר טובים, ולכן בתוך שנה הגיעו רק לחוגים שלנו. נפגשתי עם נציגי הרוכשים והצעתי שבשילוב החברה העירונית נרים את המועדון שהתרסק טוטאלית בעידן ברקוביץ', מעולם לא אמרתי שהם לא יהיו חלק מהעניין. עצוב שברקוביץ' ירק לבאר ממנה שתה, הוא אדם קטן תרתי משמע".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עוז מועלם
איל ברקוביץ'
צילום: עוז מועלם
מומלצים