שתף קטע נבחר

גבי אשכנזי: "החרדים לא בכיס של אף אחד, גם לא ליברמן"

הרמטכ"ל לשעבר, מבכירי כחול לבן, הבהיר באולפן ynet כי מבחינתו החרדים הם שותפים עתידיים לממשלה: "אנחנו יודעים להביא אותם, לנתניהו אין גוש". הוא אמר כי הרוטציה עם לפיד בעינה עומדת, טען כי אין צורך להעלות מסים והתייחס למצב בעזה: "לא נגיב על בלונים ואש בתשלום בקאש"

 

 

 

עומד מאחורי הרוטציה, מאמין שמפלגתו תוכל להקים ממשלה ובטוח שגם החרדים וגם ליברמן "לא נמצאים בכיס של נתניהו". ח"כ גבי אשכנזי, מספר 4 ברשימת כחול לבן לכנסת הקודמת ואחד ממוביליה גם בבחירות הקרובות, אמר בריאיון לאולפן ynet כי בתקופה האחרונה "התברר שלביבי אין גוש. אנחנו נוכל לשבת גם עם החרדים, לא רק עם ליברמן". על מפלגתו החדשה של יריבו הוותיק אהוד ברק, "ישראל דמוקרטית", אמר אשכנזי: "אנחנו מברכים כל אחד שנכנס לפוליטיקה, בטח אהוד ברק, לפוליטיקה הישראלית עדיף חיבורים. פיצולים ובזבוז של כוחות זה רע, אסור שהופעה של מפלגות נוספות תגביר את הפיצול". צפו בריאיון עם הרמטכ"ל לשעבר אשכנזי.

 

בתחילת הריאיון ענה אשכנזי לטענות נגד הקמפיין של מפלגתו: "אנחנו לא מנומנמים, הקוקפיט כרגיל, הכול רכילות פוליטית. אתמול הייתי כל היום בצפון. חזרתי עם אנרגיות, פגשתי אנשים אמיתיים עם בעיות אמיתיות. אנחנו עם הרוטציה - בני מוביל, כולנו אחריו מאוחדים. גיבשנו את הקמפיין. העניין הזה שיאיר לא בקמפיין זה קשקוש. בניגוד לפעם הקודמת שאיחדנו מפלגות בסערה והיינו פחות מאורגנים, הפעם לקחנו אנשי מקצוע - יש לנו אסטרטג איש מקצוע, יש לנו מנהל קמפיין איש מקצוע, יש לנו אשת דוברות אשת מקצוע, יש לנו איש פרסום. האנשים של יאיר משולבים ויושבים, בזמן שאנחנו מדברים".

 

גבי אשכנזי באולפן (צילום: מוטי קמחי)
אשכנזי בריאיון(צילום: מוטי קמחי)

שמענו את יעלון מתנגד לרוטציה הזאת וסביר להניח שהוא לא היחיד שהיה מוכן לוותר עליה.

"אני לא מאחורי הקלעים, אני יושב בהנהגה. אני מפה נוסע לישיבה של הרביעייה. היו כל מיני דעות, זה לגיטימי, אנחנו לא מסתירים את זה. אני בעד הרוטציה ואני רוצה לומר לכם שהרוטציה הזאת לא הייתה סוד. הזכירו לציבור מבוקר עד ערב רוטציה-מוטציה, והבאנו הישג חסר תקדים. ובאמת הבשורה של כחול לבן היא שלראשונה אחרי המון זמן יש אלטרנטיבה שלטונית. אתמול היו סקרים, מי חוץ מכחול לבן יכולה להיות אלטרנטיבה שלטונית? אף אחת".

 

הסקרים מנבאים לכם הישג יפה נוסף, אבל אתם במבוי סתום. אתם לא יכולים להקים ממשלה בשום צורה.

"קודם כל אני מציע לא לנסות לנבא. הכישלון של ביבי במידה רבה זה הניצחון שלנו. אם ראש הממשלה היה מחזיר את המנדט לנשיא, כפי שהחוק קובע במדינת ישראל וכפי שהיה ב-2009 כשציפי לבני לא הצליחה להקים ממשלה, השני בתור היה מקבל. מה שאנחנו רואים זה שאין גושים. מה הוכח בבחירות האלה? כולם אמרו שלביבי יש גוש, אז למה ראש הממשלה לא הצליח להרכיב ממשלה? משום שאין לו גוש. אנחנו נוכל לשבת גם עם החרדים, לא רק עם ליברמן. ובכלל, הרעיון שלנו זה להיות המפלגה הגדולה, לקבל את מנדט ולפנות לליכוד ללא נתניהו".

גבי אשכנזי באולפן (צילום: מוטי קמחי)
אשכנזי על ברק: "פיצולים ובזבוז כוחות זה רע"(צילום: מוטי קמחי)
 

ח"כ יועז הנדל אמר היום כי נתניהו יכול להיות חלק מהממשלה, כל עוד לא הוגש נגדו כתב אישום. יותר מזה, הוא אמר כי "אם בליכוד מוכנים להתחייב שנתניהו ייצא לנבצרות, ברגע שיוגש כתב אישום, עכשיו אני מוכן לבנות איתו קואליציה".

"זה המצע שלנו. זאת גם האמירה שלי ושל כל ההנהגה. אנחנו לא חושבים שראש ממשלה שיש לו כתבי אישום במדינה העסוקה והמורכבת הזאת יכול לנהל אותה. למה אנחנו נמצאים בבחירות?, הבחירות היו צריכות להיות בנובמבר הקרוב ולא שתי מערכות כאלה, משום שראש הממשלה עסוק לחלץ את עצמו מכתבי האישום. תארו לעצמכם מה יקרה כשהוא יצטרך ללכת לבית המשפט. לכן אנחנו חושבים שאנחנו יכולים לשבת ואני אמרתי כבר ואין לנו שום הבדלים אידיאולוגיים עם תנועת הליכוד באופן כזה שימנע לשבת, אפשר להסכים על כל קווי היסוד. אני חושב ש-75% מהבעיות או מהנושאים שיש במדינת ישראל, 75% מהציבור מסכים, והגיע הזמן שתהייה פה ממשלת הסכמה לאומית רחבה בראשות כחול לבן, שתחזיר את מדינת ישראל לדרך השפויה, בגלל זה הצטרפתי לפוליטיקה".

 

אומרים בליכוד - אנחנו לא נדיח את נתניהו, וכחול לבן לא יחליטו עבורנו אם הוא יודח. כלומר אחרי הבחירות אנחנו יכולים למצוא את עצמנו באותו מצב.

"אני לא מרכיב פה ממשלות. אנחנו יכולים לשבת לדבר עם כל אחד. החרדים לא נמצאים בכיס של אף אחד, גם לא ליברמן".

ישיבת ממשלה (צילום: AFP)
"ראש ממשלה תחת אישום לא יכול לנהל את המדינה הזאת". נתניהו(צילום: AFP)

אתה יודע להביא אותם?

"אנחנו מדברים איתם, אנחנו יודעים להביא אותם. אני חושב שאין גוש לביבי. במערכת הפוליטית אנחנו מדברים על שחקנים, וכולם מבינים שלא רק שאין לביבי גוש, הוא מתרחק מגוש. יש הבנה שביבי לא יכול להקים את הממשלה. למה אתם חושבים שרצו לבטל את הבחירות? אותה תנועה שעשתה ברית עם המפלגות הערביות לפזר את הכנסת עכשיו מתחרטת, כי הם רואים שהם מתרחקים מהגוש. בכלל, אין לנו בעיה לשבת עם החרדים. אנחנו מדברים עם כולם ולא תהיה לנו בעיה להרכיב את הגוש. כחול לבן גדולה. העניין של מפלגה גדולה הוא קריטי. היא תוכל להרכיב ממשלה שהציבור רוצה".

 

כחול לבן בראשותך יכולה להרכיב ממשלה?

"זה לא שלא הצלחנו, אנחנו לא קיבלנו הזדמנות. אחרי 44 יום לא קיבלנו אפילו ארבע דקות. אם היינו מקבלים ארבעה ימים, היינו מרכיבים ממשלה. אף מפלגה מהימין ועד השמאל לא רצתה ללכת לבחירות שוב. הבחירות הקרובות הן שונות, לא יהיו בחירות אחרי זה".

 

ראית סקרים שכחול לבן בראשותך מביאה יותר מנדטים ומצבה יותר טוב?

"לא ראיתי סקרים כאלה, אני לא עסוק בזה. אני התחברתי לבני, לא בני חבר אליי. בני הקים את הבית הפוליטי שנקרא חוסן לישראל, בני חבר לבוגי ועזרתי להביא את יש עתיד. אני מאמין בחבורה הזאת והמתכונת הזאת עזרה לנו להביא הישג חסר תקדים. אני תומך בבני, נקודה".

 

ראש הממשלה יכול לכהן כל עוד לא הוגש נגדו כתב אישום?

"אני לא עוסק בזה. אני עובד בשטח. אני הייתי אתמול כל היום בצפון - הייתי בנהריה, פגשתי אנשים בקריות, הייתי בגבול הצפון, פגשתי אנשים באבן מנחם, השקנו אתמול את מטה הדרוזים והערבים שלנו, פגשתי אנשים אמתיים. הם לא עוסקים ברכילות הפוליטית הזאת. הם שואלים איך נטפל בהם. אותם מעניין איך הם יתפרנסו, הילדים שלהם לא נשארים במושבים. המדינה הזאת מתנהלת ממשבר למשבר - משבר בביטחון, בגרעון, בגיל הרך, ברפואה, במנהיגות. צריך לטפל בזה, בשביל זה באנו".

 

המצב בגזרה הדרומית רעוע. מה אתם באמת תעשו באופן שונה מול עזה?

"המצב בדרום לא רק רעוע, יש שם מצב של חוסר ביטחון. יש שם הסתרה, לא הסדרה. אנחנו ננהג אחרת, אנחנו לא נגיב על בלונים ואש בתשלום בקאש. לא יהיה מנוס מלפעול ולהחזיר את ההרתעה. הדבר השני, שלא כמו אחרי צוק איתן, אנחנו לא נבזבז את השקט ונשחק את ההרתעה. אנחנו נעשה פעולות לשיפור המצב ההומניטרי בעזה. לישראל אין אינטרס בעזה - לא טריטוריאלי, לא פוליטי ולא כלכלי. יש לנו אינטרס להחזיר את הבנים ושיהיה שקט. על הבסיס הזה אנחנו נפעל להסדרה ארוכת טווח. לנו אין שום בעיה שעם כסף קטארי יבנו מכון להתפלת מים, מכון לייצור חשמל. שיפור כלכלי בעזה הוא אינטרס ביטחוני שלנו. אחת הסיבות שגם בגדה יש שקט זה שלאנשים יש פרנסה סבירה. הם לא ויתרו על השאיפות שלהם, אבל זה משפיע. בעזה את זה לא עשינו".

זר בלונים נחת באזור מושב שדה צבי ()
"לא נגיב על הבלונים בתשלום בקאש"
 

נעבור לפרשת המסוק . בהתחלה פורסם שראש הממשלה העניק למילצ'ן ובסוף מסתבר שזה בכלל מאיר דגן. אולי תגיד לנו אתה איפה האמת.

"אני פגשתי אתמול 1,500 איש. מה שמסעיר אותם זה המשבר בבריאות, יוקר המחיה. אף אחד אתמול לא שאל אותי על המסוק. שאלו אותי מה תעשה עם הגיל הרך, מה עם האתיופים. הדבר הזה לא מסעיר אף אחד. אני לא בקי בפרטים. אינני יודע. לא הייתי בתפקיד אז. אני קורא כמוכם. אני לא יודע אם המסוק ירדני או לא".

 

הרכבת הממשלה תהיה אחרי השימוע של ראש הממשלה. יש לכם כבר אסטרטגיה לאותה עת?

"אנחנו לא מעורבים בשימוע. כל מה שאנחנו רוצים זה להרכיב את הממשלה ולהחזיר את המדינה למסלול השפוי שלה, ואנחנו חושבים שאנחנו יכולים לעשות את זה. אני מתמקד בתוצאות של ה-17 בספטמבר. איך מפלגת כחול לבן תקים את הממשלה הבאה. עם זה אני קם בבוקר ועם זה אני הולך לישון בערב. את זה כולנו עושים".

 

החרדים מבחינתך שותפים גם לממשלה?

"כן".

 

איך תטפלו בגירעון?

"זאת שאלה חשובה ומהותית. אנחנו חושבים תחילה שצריכים לפרוס אותו. בנוסף, נקצץ בכספים הקואליציוניים, יש שם כמה מיליארדים. מעבר לזה, אנחנו נקטין את הוצאות הממשלה. בשביל מה צריך משרד לתפוצות, בשביל מה צריך משרד למורשת ירושלים? אנחנו מזמן מדברים על ממשלה קטנה יותר, לצערי לא הצלחנו למנוע בכנסת את הרחבת הממשלה.

 

תתנגדו להעלאת מסים?

"אנחנו לא חושבים שצריך להעלות מסים".

 

לפיד העלה מסים, הוא הפר אז את הבטחתו.

"אני לא זוכר מה היה ב-2013. אנחנו יושבים עם אנשים רציניים, יועצים, יש לנו תכנית רצינית לגבי הכלכלה. אנחנו בפירוש מוטרדים מאוד מהגרעון, וממה שזה אומר על היכולת של מדינת ישראל להחזיר חוב. אנחנו לא חושבים שצריך קיצוצים בשירותים החברתיים של מדינת ישראל".

 

בוא נדבר על צרה אחרת שיש לכם במערכת הבחירות הזאת - קוראים לה אהוד ברק. יכול להיות שחבירה עם עמיר פרץ וקמפיין נכון לקהל שלכם תתחיל זליגת קולות.

אנחנו מברכים כל אחד שמצטרף לפוליטיקה, בטח מישהו כמו אהוד ברק. אנחנו לא מתעסקים בשמאל. אנחנו בעד חיבורים, ואנחנו נגד פיצולים. אם כניסתו לפוליטיקה של אהוד ברק תצליח לתרום לשלטון - אהלן וסהלן. מה הם יחליטו? אני לא יודע לדבר במקום עמיר פרץ או במקום הורוביץ או במקום ברק.

 

אם אהוד ברק ירוץ לבדו זה יזיק לכם.

אני לא יודע מה אהוד ברק יחליט. הוא אמר בקולו שהוא בא לא להפריע, אלא לעזור ולתרום להחלפת השלטון. אני מקבל את זה. מה אסור שיקרה? שהוספת מפלגות תגביר את הפיצול. הפוליטיקה הישראלית לא צריכה כל כך הרבה מפלגות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
גבי אשכנזי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים