שתף קטע נבחר

משבר האקלים: "בעוד 10 שנים המצב יהיה חמור יותר"

בעקבות דברי נציגת האו"ם בנושא צמצום סכנות על העלייה באסונות הטבע, אמר פרופ' פנחס אלפרט מאוניברסיטת תל-אביב כי המצב בעתיד יהיה גרוע הרבה יותר - אם מגמת ההתחממות תימשך

באו"ם אמרו השבוע כי משבר האקלים גורם לאסון טבע אחד בכל שבוע. הנציגה המיוחדת של האו"ם בנושא צמצום סכנות, מיימי מיזוטורי מיפן, הזהירה בריאיון ל"גרדיאן" הבריטי כי התחממות כדור הארץ תגרום לקצב אסונות מהיר יותר.

 

 

פרופ' פנחס אלפרט, חוקר בתחום מדעי האטמוספירה באוניברסיטת תל אביב, התייחס בריאיון לאולפן ynet לנתונים שהוצגו על ידי האו"ם: "בעבודה שפרסמנו בשנה הזו, אנחנו רואים שמשנות ה-80' הקצב של ההתחממות הוא פי 2 עד 3 יותר גבוה ממה שהיה בשנות ה-50'".

 

לדבריו, השינוי בטמפרטורות משפיע על כולנו. "אחד האינדיקטורים שהאו"ם קבע הוא מספר הלילות החמים", אמר פרופ' אלפרט. "אם בשנות ה-50' הייתה עלייה ל-7 לילות בשנה לכל עשור ועשור, הרי שבשלושת העשורים האחרונים נוספים לנו 14 לילות חמים". הוא הוסיף: "זה ישפיע על כל תחומי החיים - על הבריאות, על מצב המים, על נוחות האדם. עומס החום הולך ונעשה גרוע יותר בחוץ. אנשים מסכנים יסבלו יותר ויותר, אנשים שיש להם את האמצעים - פשוט ישקיעו יותר כסף".

 

סופה ציקלון קנת ב מקומיה מוזמביק (צילום: רויטרס)
נזקי סופה במוזמביק(צילום: רויטרס)

 

על אסונות הטבע והאירועים החריגים, אמר פרופ' אלפרט: "זה קורה בתדירות הרבה יותר גבוהה ממה שהיה בעבר, וזה הכול נושאים שעליהם מומחי האקלים הזהירו כבר במשך כ-30-40  שנה".

 

הוא לא צופה הקלה בשנים הקרובות: "אנחנו הוצאנו פרסומים שמגדירים בדיוק מה יהיה בעוד 10 שנים ובעוד 20 שנה, זה פשוט יהיה קשה יותר ויותר. המצב הולך ומחמיר". פרופ' אלפרט הוסיף כי תיתכן קטסטרופה אקלימית: "במקומות מסוימים תהיה קטסטרופה של ממש. כמו, למשל, איים שיעלמו מעל פני כדור הארץ, יתכסו במים".

 

ומה לגבי ישראל? פרופ' אלפרט משיב: "אנחנו כבר מרגישים את זה מאוד מאוד. מרגישים את זה במים. עכשיו אנחנו כמעט 60-70 אחוז מצריכת המים שלנו באה מההתפלה. הטבע סובל, בעלי החיים והצמחים סובלים. הרבה מינים של בעלי חיים נכחדים בכל שנה ושנה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
סופת ציקלון בהודו בחודש שעבר
צילום: AP
מומלצים