שתף קטע נבחר

בגלל המקום ה-12: פיצוץ ברשימה המשותפת

לאחר שארבע המפלגות הערביות כבר הודיעו כי ירוצו ביחד בבחירות, ועדת הפיוס שהוקמה על מנת לאחד את השורות מתקשה להגיע להסכמות. המחלוקת העיקרית: המקום ה-12. ח"כ טיבי: "לעשות הכל כדי להגיע להבנות"

 

 

חברי הרשימה המשותפת בבחירות 2015 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
חברי הרשימה המשותפת בבחירות 2015(צילום: AFP)

 

לאחר שארבע המפלגות הערביות כבר הודיעו כי ירוצו לבחירות ברשימה משותפת, השיחות להקמת הרשימה פוצצו - ונכון להערב (חמישי) המפלגות ירוצו בנפרד. ועדת הפיוס שהוקמה על-מנת לאחד את השורות עדיין לא הצליחה להרכיב את הרשימה, אך חברי הוועדה עדיין מנהלים מגעים.

 

אחת הסיבות לביטול ההסכם הייתה המחלוקת על מבנה הרשימה. מפלגת בל"ד התעקשה לקבל את המקום ה-12 ברשימה, ולא - תרוץ לבד בבחירות. מנגד, במפלגת תע"ל טוענים שהמקום ה-12 שייך להם. גורמים פוליטיים אמרו ל-ynet כי בעקבות המחלוקת הקשה, חד"ש ורע"ם שוקלות לרוץ ברשימה משלהן יחד עם אנשי ציבור מוכרים נוספים.

 

יו"ר הרשימה איימן עודה אמר כי "כל עיכוב בהקמת הרשימה המשותפת מזיק לציבור. עלינו לקבל את ההחלטה על האיחוד עוד השבוע".

גם יו"ר תע"ל אחמד טיבי אמר כי "כל יום שעובר ללא הסכמה על הקמת המפלגה המשותפת הוא הפסד לכולם. הצענו יוזמה שהתקבלה על-ידי רוב הציבור - אבל היא נדחתה על ידי המפלגות". לדבריו, "הצעת ועדת הפיוס הביאה לקרע בין ארבע המפלגות ולכן יזמנו אותה מחדש. כרגע הכל מקרטע ואנחנו מדשדשים במקום. עלינו לעשות הכל כדי להגיע להסכמה ולהקים את הרשימה משותפת, יש לנו הרבה עבודה כדי להחזיר את אמון הקהל במפלגות ולהעלות את שיעור ההצבעה. זה קריטי".

 

חבר הכנסת מטאנס שחאדה אמר: "בל"ד תמכה בהקמת רשימה משותפת כל הזמן, זה חלק מהאידיאולוגיה שלנו. האפשרות המועדפת עלינו היא הקמת רשימה משותפת, אבל ברור שלא בהרכב שהוצע על ידי ועדת הפיוס. רוצים רשימה משותפת שתייצג את ההרכב הפוליטי בצורה אמיתית בחברה הערבית. בשלב זה אנחנו שוקלים אלטרנטיבות אחרות כמו לרוץ לבד, הכול פתוח".

 

הוא הוסיף: "המחלוקת היא על זכותנו להיות במקום 12. זה המנדט של בל"ד ואנו מתעקשים לקבל את המקום. קשה לנו לקבל שחד"ש תקבל חמישה מנדטים מתוך 12, כי זה לא מייצג את החלוקה הפוליטית האמיתית. מחצית מהמצביעים במגזר הערבי שלא הצביעו בבחירות קרובים יותר לבל"ד ולתנועה האסלאמית מאשר לחד"ש".

 

ח"כ יוסף ג'בארין מחד"ש טוען: "אנו ממשיכים לפעול בכל הכוח כדי לסיים את מלאכת הרכבת הרשימה ולהכריז רשמית על ריצה משותפת. המטרה היא לסיים זאת עוד לפני תאריך הגשת הרשימות כדי להתפנות להקמת הצוותים המשותפים ולהתניע את הקמפיין הציבורי, בערבית ועברית. אנו מאמינים שנוכל להגדיל את המנדטים שלנו בחמישה מנדטים נוספים אם נתנהל נכון בתקופה שנותרה לבחירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
איימן עודה
צילום: עמית שאבי
מומלצים