שתף קטע נבחר

היועמ"ש על עיריית עפולה: איסור כניסה לפארק על בסיס גזע - דינו להתבטל

מנדלבליט מתכוון להתייצב בבית המשפט, שידון בעתירה נגד העירייה שהחליטה להגביל את הכניסה לפארק לתושביה בלבד. לדבריו, ההחלטה של העירייה, שנטען כי מנסה למנוע מערבים להיכנס לפארק, מעוררת "סימני שאלה כבדי משקל"

האיסור להכניס תושבי ערים אחרות לפארק עירוני - אסור על פי חוק: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע אמש (חמישי) כי בכוונתו להתייצב בבית המשפט לעניינים מנהליים בנצרת והציע לתת צו זמני שיאסור על עיריית עפולה להפלות תושבים מחוץ לעיר בכניסה לפארק העירוני.

 

אביחי מנדלבליט בפרידה מאיילת שקד (צילום: אוהד צויגנברג)
היועמ"ש מנדלבליט(צילום: אוהד צויגנברג)

ממשרדו של מנדלבליט נמסר כי "היועמ"ש החליט לעשות שימוש בסמכותו הייחודית להתייצב ולהביע את עמדתו בעתירה מינהלית המבקשת לבטל את החלטת מועצת העיר עפולה וראש העיר, לפיה הפארק העירוני בעיר יהיה סגור במהלך חודשי החופש הגדול, בפני מי שאינם תושבי העיר. זאת, לאור השפעת ההליך על זכויות ציבוריות והעניין הציבורי הכרוכים בהליך המשפטי".

 

העתירה לבית המשפט טוענת כי מטרת ההחלטה של עיריית עפולה הייתה להדיר את תושבי האזור הערבים, והיועמ"ש הבהיר כי בעיניו יש לתת צו ארעי שישיב את המצב לקדמותו, ויאפשר את המשך השימוש בפארק גם למי שאינו תושב עפולה.

 

"היועץ המשפטי לממשלה סבור כי החלטה על כניסה ושהייה בפארקים עירוניים – המהווים מרחב ציבורי משותף - אינה יכולה להתבסס על שיקולים של גזע, דת, לאום, ארץ מוצא, מין, נטייה מינית או כל מאפיין טבוע אחר", נכתב בהודעה, "וכי החלטה שהתקבלה לכאורה על יסוד אחד השיקולים האמורים היא החלטה פסולה מכל וכל, שדינה להתבטל".

 

בהודעה לבית המשפט, שנכתבה על-ידי פרקליט מחוז צפון (אזרחי) איתן לדרר ועו"ד חנין סמען מויס, נכתב כי "עיריית עפולה טוענת כי ההחלטה על סגירת הפארק העירוני התקבלה שלא מהטעם האמור, אלא על יסוד רצונה לארגן אירועים שונים לתושבי העיר בפארק העירוני במהלך חודשי הקיץ. לגישת היועץ המשפטי לממשלה, ככלל, רשות מקומית אינה רשאית להורות על סגירה גורפת של פארק עירוני לפני מי שאינו תושב העיר, אלא בנסיבות חריגות. כמו כן, יש לתת את הדעת לכך, שלמיטב הידיעה, רשויות אחרות אינן נוהגות להגביל את הכניסה לפארקים עירוניים".

 

היועמ"ש טוען כי "מתעוררים סימני שאלה כבדי משקל ביחס להחלטתה של עיריית עפולה, הן בשים לב להתבטאויות ולמעשים של חברי העירייה וראש העיר שקדמו להחלטה, ותוארו בפניות שנתקבלו אצל היועמ"ש, והן בשים לב לטיב ההחלטה עצמה".  

 

לדבריו, "התגובה של עיריית עפולה שניתנה במסגרת ההליך לא נתנה מענה לשאלות רבות המתעוררות ביחס להחלטתה", וציין כי העירייה לא השיבה אם הפארק יגודר, אם יהיה בו שומר וכיצד יוכל לוודא שרק תושבי העיר נכנסים לשטחו ועוד.

 

"לכן, סבור היועץ המשפטי לממשלה שיש להעניק צו זמני המותיר את הפארק פתוח כאמור, וכי יהיה ניתן לברר את התשובות לשאלות והספקות במסגרת הדיון לבקשה למתן צו ביניים", כתב פרקליט מחוז צפון. "לפיכך הוא מבקש, כי יותר לו להשלים את התייחסותו לגופם של דברים, במידת הצורך, לאחר קבלת המענה מהעירייה".

פורסם לראשונה 11/07/2019 23:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יאיר שגיא
אביחי מנדלבליט
צילום: יאיר שגיא
מומלצים