שתף קטע נבחר

שליח טראמפ: לא ניתן גזרים לפלסטינים. פוטין לאבו מאזן: הפתרון - קודם כל פוליטי

ג'ייסון גרינבלט אמר כי ממשל טראמפ ינסה ב"עסקת המאה" לחבוט "הום ראן" שיוביל לשלום, אבל הבהיר: "מכוונים לפתרון כולל, לא ניתן לפלסטינים גזרים כדי להביא אותם לשולחן". נשיא רוסיה שוחח עם הנשיא הפלסטיני ואמר לו: "עמדת רוסיה - הפתרון לסכסוך הוא קודם פוליטי ורק אחר כל כלכלי"

 

ג'ייסון גרינבלט (צילום: מארק ישראל סלם)
ג'ייסון גרינבלט(צילום: מארק ישראל סלם)

שבועיים חלפו מסיום ועידת בחריין, פרסום החלק המדיני של "עסקת המאה " עדיין רחוק - אבל בממשל של דונלד טראמפ מאמינים כי ניתן להגיע ליעד. ג'ייסון גרינבלט, שליחו של נשיא ארצות הברית למזרח התיכון, אמר בריאיון לרשת האמריקנית NPR, כי ממשל טראמפ ינסה לחבוט "הום ראן" שיוביל לשלום בין ישראל לפלסטינים, אבל לא מתכוון להציע "גזרים" לפלסטינים לצורך פתיחת משא ומתן.

 

במקביל, הנשיא הפלסטיני אבו מאזן שוחח היום בטלפון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השניים דנו בתוכנית השלום של ממשל טראמפ ובוועידת בחריין. הם גם שוחחו על יחסי ישראל והרשות הפלסטינית ועל משבר קיזוז כספי המסים. פוטין הבהיר לאבו מאזן שעמדתה של רוסיה נותרה שהפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני צריך להיות קודם פוליטי ורק לאחר מכן כלכלי, ואמר כי מוסקבה תומכת בפתרון שתי המדינות.

 

 

גרינבלט והיועץ המיוחד של טראמפ - חתנו ג'ארד קושנר - ביקרו במזרח התיכון פעמים רבות בשנתיים האחרונות. ביוני פרסם הבית הלבן את תוכנית הפיתוח הכלכלי באזור, אבל הכסף לא יוזרם עד שתהיה התקדמות לעבר פתרון מדיני. החלק הזה בתוכנית עדיין לא פורסם.

 

"נשמח שתהיה לנו מערכת יחסים של אמון עם ההנהגה הפלסטינית, בדומה לזו שיש לנו עם פלסטינים רגילים רבים", אמר גרינבלט, אך הבהיר מיד כי "אם ההנהגה הפלסטינית תבחר לנתק איתנו את הקשר ובכך תגרום נזק לאנשיה ולאפשרות להגעה לשלום, זאת הבחירה שלה. אנחנו לא ניתן להם גזרים או הטבות כדי להביא אותם לשולחן, זה מעולם לא עבד בעבר".

 

בנוגע להחזרת הסיוע האמריקני לרשות הפלסטינית, אמר: "אם נהיה בדרך לשיחות פוליטיות, לאחר שנחשוף את התוכנית הפוליטית, נבחן בהחלט דברים מסוימים במטרה לשפר את חיי האנשים. אבל כרגע לא רק שאין קשר, אלא יש חרמות שמקשים על הניסיונות שלנו. מעליבים את הנשיא שלנו, את השגריר שלנו בישראל, חברים בממשל. זה לא יהיה שימוש חכם בכספי משלם המסים האמריקני אם נמשיך להזין את המערכת, כשאין מומנטום חיובי".

אבו מאזן ולדימיר פוטין נשיא רוסיה פגישה ב מוסקבה קרמלין (צילום: EPA)
פוטין ואבו מאזן(צילום: EPA)

"אנחנו מכוונים לפתרון כולל. הפתרונות הזמניים כבר נוסו בעבר. אני לא אגיד שנחבוט הום ראן, אבל אנחנו מכוונים להום ראן", אמר כשהוא משתמש במונח מבייסבול. "יש ביקורת על כך שאנחנו מנסים לשחד את הפלסטינים, שאין פתרון מדיני. זה שקר מוחלט. כשכולם יראו את שני החלקים של התוכנית, כולם יבינו שיש בה היגיון".

 

לאחר נעילת "הסדנה הכלכלית" בבחריין הגיב קושנר בתקיפות לטענות ההנהגה הפלסטינית, שניסתה לצייר את ההצעה האמריקנית לפיתוח כלכלי של האזור, בתרומות בסך 50 מיליארד דולר, כשוחד. "התוכנית הכלכלית אינה שוחד. אני חושב שצריך להראות לאנשים מה יקרה אחרי הפתרון המדיני כדי לדון בו. בעבר אנשים ניסו להתמקד בפתרון המדיני בלבד וזה לא עבד. שתי התוכניות צריכות להיות מיושמות בו זמנית", אמר.

 

עם נעילת הוועידה, אמר קושנר כי הוא יוצא ממנה אופטימי. "אנחנו עוזבים את הסדנה הרבה יותר נלהבים מאיך שנכנסנו אליה. עבדנו על זה בשקט במשך הרבה זמן ושמרנו על הקלפים קרוב מאוד לחזה. לא ראיתי ביקורת מהותית על התוכנית שלנו", אמר.

  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מארק ישראל סלם
ג'ייסון גרינבלט
צילום: מארק ישראל סלם
מומלצים