שתף קטע נבחר

מורים גאים נגד פרץ: "אנו מזועזעים. טיפולי המרה מסוכנים וגורמים לנזק בלתי הפיך"

בתגובה על דברי שר החינוך שלפיהם "ניתן לבצע טיפולי המרה" להומואים ולסביות, אנשי חינוך המשתייכים לקהילת הלהט"ב תקפו: "טיפולי המרה מסוכנים וגורמים נזק בלתי הפיך". איגוד הפסיכולוגים: "ההתבטאויות מסכנות אלפי בני ובנות נוער". נתניהו: "הדברים לא מקובלים עליי". פרץ: "אמרתי את הדברים מתוך היכרות אישית עם מקרים דומים"

 

מורים להט
(צילום: ארגון המורים והמורות הגאים)

 

לאחר ששר החינוך רפי פרץ הביע אמש (שבת) תמיכה בביצוע "טיפולי המרה" בהומואים ולסביות, מורים ואנשי חינוך המשתייכים לקהילת הלהט"ב שלחו לו מכתב ולפיו הם "ישתמשו בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותם בכדי למחות על אמירותיו המסוכנות והפוגעניות". בריאיון לחברת החדשות נשאל פרץ אם הוא מאמין כי ניתן לבצע טיפולי המרה והשיב: "אני חושב שאפשר. אני יכול להגיד שיש לי היכרות עמוקה בנושא החינוך ואף עשיתי זאת".

 

ארגוני קהילת הלהט"ב יפגינו הערב בדרישה לפטר את שר החינוך פרץ: "טיפולי המרה הם פשע שנאה. על ראש הממשלה לפטר את השר פרץ לאלתר. כל עמדה אחרת היא מבחינתנו תמיכה בו ובדבריו".

 

לקריאת מכתב המורים לחצו כאן

 

המכתב המלא:  

"אנו, אנשי ונשות חינוך, מורים ומורות, יועצים ויועצות, גננים וגננות מרחבי הקשת הלהט"בית שעובדים יום-יום עם ילדים ונוער ברחבי הארץ, כועסים ומזועזעים מהצהרותיו של שר החינוך החדש הרב רפי פרץ, לפיהן הוא תומך בטיפולי המרה ואף עודד תלמידים שלו להשתתף בטיפולים כאלה בעבר.

 

"אנו רואים בעבודה היומיומית שלנו כיצד טיפולי המרה ממיטים נזק רגשי בלתי הפיך על מי שנאלץ לעבור אותם. זהו נוער שכל מה שהוא מבקש זה שיקבלו אותו כמו שהוא, יאהבו אותו ויכילו אותו. כאנשי חינוך להט"ב, אנו מכירים בזהות של הנער והנערה שלפנינו, מקבלים אותה ועוזרים לנערים ולנערות לקבל את עצמם, להיות מאושרים ושלמים עם עצמם ולהיות גאים וגאות במי שהם. אנו מצפים מכל איש חינוך בישראל, קל וחומר משר החינוך, לפעול כמונו.

 

"טיפולי המרה הם פרקטיקה לא מקובלת, לא על ידינו כאנשי ונשות חינוך, ולא על ידי רוב מכריע של אנשי פסיכולוגיה, פסיכיאטריה וטיפול ברחבי העולם. ארגונים מדעיים, רפואים וממשלתיים בארה"ב ובעולם הביעו בשנים האחרונות דאגה מהתופעה, ובמדינות מסוימות טיפולי המרה אף אסורים בחוק. נוער להט"ב חשוף ליותר מקרי אלימות, בריונות ואובדנות. נוער שמתמודד עם לבטים על זהות, מיניות ומגדר זקוק למידע, להכלה, לליווי רגשי - ולא לטיפולים מפוקפקים שמנסים להדחיק את המשיכה המינית והרומנטית ולהפוך אותה למשהו שיש להתבייש בו.

 

טקס חילופי שר החינוך במעמד נפתלי בנט ורפי פרץ (צילום: אוהד צויגנברג)
שר החינוך רפי פרץ(צילום: אוהד צויגנברג)

"תמיכה בטיפולי המרה מהווה סכנה מוחשית לתלמידינו מכל המגזרים בחברה הישראלית. אנו קוראים לשר החינוך לחזור בו מדבריו, להתנצל ולהוכיח בשטח, מבחינה תקציבית וחינוכית, כי הוא ראוי אכן לקבל את התפקיד המרכזי האמון על חינוך ילדינו. על משרד החינוך להגביר את החינוך לסובלנות, לקבלת השונה ולגיוון מגדרי.

 

"אנו, מורים ומורות מכל רחבי הארץ, מכל קצוות הקשת הפוליטית, מכל המגזרים המרכיבים את הפסיפס הצבעוני של החברה הישראלית - לא נוכל לעמוד מאחורי שר חינוך שמביע עמדות כאלה. אנו נשתמש בכל האמצעים החוקיים העומדים לרשותנו בכדי למחות על אמירותיו המסוכנות והפוגעניות".

 

רחל קינן, חברה בארגון עובדי ההוראה 'יציגים', מורה לסבית מתל אביב ואחת החתומות על המכתב אמרה: "זהו יום עצוב למערכת החינוך! תמיכה בטיפולי המרה מהווה סכנה מוחשית לתלמידינו ולנו כאנשי חינוך. כולי תקווה, כי שר החינוך התבלבל ויחזור בו מיד מאמירה חשוכה זו".

 

לדברים הצטרף מנשה לוי, יו"ר איגוד מנהלי בתי הספר העל-יסודיים, שקרא לראש הממשלה בנימין נתניהו "לפטר לאלתר את רפי פרץ מתפקידו כשר החינוך ולמנות מישהו אחר, שאינו מייצג מפלגה סקטוריאלית עם דעות חשוכות והזויות בכל מה שקשור למערכת החינוך של מדינת ישראל, כשר חינוך". 

 

גם במועצת התלמידים הגיבו על אמירותיו של פרץ: "הנוער הלהט"בי הוא חלק בלתי נפרד מהנוער במדינת ישראל. לכן, מועצת התלמידים והנוער הארצית מתנגדת לדברי שר החינוך הרב רפי פרץ. מועצת התלמידים והנוער הארצית תומכת בכלל בני הנוער על כלל נטיותיהם המיניות ומאמינה כי משיכה מינית וזהות מגדרית הן חלק מזהותו של אדם ואינן נדרשת ל-'טיפול' או ל'המרה'".

 

הסתדרות הפסיכולוגים: "טיפולי המרה - פרקטיקה בעלת השלכות חמורות ומסוכנות"

בהסתדרות הפסיכולוגים פרסמו מכתב בתגובה על דבריו של הרב פרץ: "מתוך ניסיוננו המחקרי והקליני, דבריך עומדים בסתירה גמורה למציאות הנפשית והחברתית הקשורה לסוגיית גיבוש והשלמה עם נטייה מינית בגיל ההתבגרות.

 

לקריאת המכתב המלא של הסתדרות הפסיכולוגים לחצו כאן

 

"נייר עמדה שפרסמנו ב-2011, ואומץ על-ידי משרד הבריאות, קובע כי טיפולי המרה אינם יעילים. יתרה מזאת, מדובר בפרקטיקה בעלת השלכות חמורות ומסוכנות על בריאותם הנפשית של מתבגרים ומתבגרות, שנחשפים למכלול המסרים והטכניקות המוכרות כטיפולי המרה. מחקר מדעי וניסיון קליני עשירים הוכיחו לאורך עשרות השנים האחרונות, שהנחשפים לטיפולי המרה, נמצאים בסיכון לפיתוח הפרעות נפשיות חמורות, כגון דיכאון, הפרעת דחק פוסט-טראומטית, התנהגויות פגיעה עצמית והחמורה מכולן - אובדנות. מעבר לכל זאת, נטיה מינית להטב"ית אינה פתולוגיה נפשית ובאופן מהותי אינה צריכה לעבור שינוי או המרה.

 

"לצערנו, התבטאויות כמו זו שהשמעת, מסכנות אלפי בני ובנות נוער אשר חווים קושי סביב סוגיות של משיכה וזהות מינית. וזאת מכיוון שהינך איש ציבור, שר חינוך ורב. מעמדך הרם נושא עימו אחריות רבה לשלום הציבור, ובפרט לילדי וילדות ישראל, אשר חוסים בצילך כשר החינוך".  

ד
ד"ר צבי פישל(צילום: אביטל זימט)

ד"ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בישראל, הוסיף: "מביש ומדאיג ששר החינוך של מדינת ישראל לא רק שמתבטא בעד תופעת טיפולי ההמרה, אלא אף מעיד על כך שביצע אותן בעצמו. כפי שקבעה ההסתדרות הרפואית, איגוד הפסיכיאטריה בישראל ואיגודי רופאים רבים נוספים בישראל ובעולם - אין טיפול שיכול להמיר את האוריינטציה המינית של אף אדם.

 

"טיפולי ההמרה שמתיימרים לשנות אוריינטציה מינית, לא רק שהוכחו מדעית שהינם חסרי תועלת, הם מהווים סכנה, ומסבים נזק חמור לנפשו של המטופל בעצם תחושת הכישלון ועלולים להוביל עד להתאבדות. שר החינוך, בהתבטאותו האומללה בעד טיפולי המרה מסכן את חייהם של אנשים רבים".

 

זמן קצר לאחר פרסום הדברים, אמר הרב פרץ: "לא טענתי שצריך לשלוח ילד או ילדה לטיפולי המרה. במהלך שנותיי כמחנך נפגשתי עם תלמידים שחשו מצוקה נוראית עם נטייתם המינית, ובחרו להיעזר באנשי מקצוע כדי לשנות את נטייתם. מה שאמרתי בריאיון נאמר מתוך היכרות אישית שלי עם מקרים דומים. מערכת החינוך בישראל בראשותי תמשיך לקבל את כל ילדות וילדי ישראל באשר הם, ללא שום הבדלים של נטייה מינית".

 

נתניהו מתנער מדבריו של פרץ

 

בנימין נתניהו רפי פרץ (צילום: אלכס קולומויסקי, נעם ריבקין פנטון,פלאש90)
נתניהו:"דבריו של פרץ לא מקובלים"(צילום: אלכס קולומויסקי, נעם ריבקין פנטון,פלאש90)

פרץ נשאל בריאיון על מערכת יחסיו עם הקהילה הגאה - והשיב: "אני אומר את זה כשר חינוך וכאזרח במדינת ישראל, אני מכבד כל אדם , אני מודה שאני באופן אישי, רב בישראל, התורה שלנו אומרת לנו דברים אחרים".

  

הוא אף נשאל כיצד ינהג לכשייגש אליו תלמיד ויאמר שיש לו נטייה הומוסקסואלית. על כך השיב: "קודם כל אחבק אותו, אומר לו דברים חמים, בוא נחשוב, נלמד, נתבונן. הוא יכיר את עצמו היטב ואז הוא יחליט".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על דבריו של שר החינוך ואמר כי הדברים "אינם מקובלים עליי ואינם משקפים את עמדת הממשלה בראשותי. שוחחתי הערב עם הרב רפי פרץ שהבהיר את דבריו והדגיש כי מערכת החינוך הישראלית תמשיך לקבל את כל ילדות וילדי ישראל באשר הם, ללא שום הבדל של נטייה מינית".

 

גם שר המשפטים אמיר אוחנה (ליכוד) אמר כי הוא "מגנה בכל תוקף את אמירותיו של שר החינוך בעניין טיפולי המרה. ממשלת הליכוד, התנועה הלאומית-ליברלית, לא תיתן את ידה לטיפולי המרה. לא יקום ולא יהיה".

  

"מציעים לפרץ לנסות טיפולי המרה נגד שנאת האחר"

דבריו של פרץ עוררו סערה בקרב ארגונים רבים התומכים בקהילה הגאה, פוליטיקאים וגם גורמים רפואיים אשר תקפו אותו בחריפות.

 

מנכ"ל האגודה למען הלהט"ב, אוהד חזקי, הגיב על הדברים: "יש תגובה אחת הולמת לאמירות החשוכות של שר החינוך רפי פרץ - לפטר אותו לאלתר. אסור שילדות וילדי ישראל ייחשפו לרעל הלהט"בפובי שמפיץ מי שמתיימר לעסוק בחינוך וערכים.

 

"טיפולי ההמרה שפרץ מטיף להם מסוכנים על פי משרד הבריאות הישראלי וגופי מקצוע בינלאומיים. הוכח שמדובר בטיפולים שעשויים לערער את המצב הנפשי ולגרום למחשבות אובדניות. אנחנו ממליצים לפרץ לנסות בעצמו טיפולי המרה מסוג אחר - טיפולי המרה נגד שנאת האחר ובעד אהבת חינם, נגד דעות חשוכות ובעד פתיחות וקבלה".

 

 
מארגוני הקהילה הדתית הגאה נמסר: "מאסנו ברבנים שמחבקים אותנו ב'חיבוק דוב' תוך אמירת דברים חמים, תוך נסיון "לתקן" אותנו. לצערנו, רבים ורבות בינינו נכוו במערכות החינוך הדתיות - בישיבות, במכינות ובאולפנות - מרבנים ואנשי חינוך שלקחו על עצמם תפקיד טיפולי לא להם והביעו עמדה מקצועית בתחום בו אין להם ידע.

 

"על אף שהאיגודים המקצועיים יוצאים באופן גורף נגד טיפולי המרה ועל אף עדויות אינספור על הפגיעות הנפשיות שחוו מטופלים/ות בהן אובדנות דכאון ושנאה עצמית, אנחנו עדים לניסיון חוזר ונשנה של גורמי קצה בעולם הדתי להמשיך להתעלל ולפגוע בלהט"ב צעירים/ות תחת אמירת שווא של נסיון "לעזור". אנחנו בקהילה הדתית הגאה מאמינים כי הדרך לעזור ללהט"ב דתיים/יות היא להראות להם/ן כי ניתן לקיים חיים דתיים וגאים, ניתן לבחור להיות הם/ן עצמם/ן - וכי הם אינם/ן צריכים להאבק בזהותם/ן".

 

ב'בלה דואגת', זרוע המניעה וההסברה לקהילה הגאה של הוועד למלחמה באיידס התייחסו לאמירתו של שר החינוך ואמרו כי "אנו המומים מתמיכתו הפומבית של שר בממשלת ישראל ב'טיפולי המרה' ללהט"ב. הניסיון המכוער להפעיל לחץ על קטינים לשינוי נטייה מינית או זהות מגדרית הוא פסול ומסוכן.

 

"כבוד השר, אנו מבקשים להזכיר לך את אזהרת משרד הבריאות, בהתאם לקביעת מועצת הפסיכולוגים בשנת 2014, מפני טיפולים אלה בשל הנזק הכרוך בהם. במקום לנצל את תפקידך החדש כדי לעודד התעללות בקטינים וקטינות מהקהילה הלהט"בית, תראה בו הזדמנות לתקן את האפליה וההדרה נגדם, ולכל הפחות לשמור על מוגנותם".

  

מצעד הגאווה בירושלים (צילום: רויטרס)
מצעד הגאווה בירושלים(צילום: רויטרס)

ד״ר צבי פישל, יו"ר איגוד הפסיכיאטריה בישראל תקף את פרץ: "מביש ומדאיג ששר החינוך של מדינת ישראל לא רק שמתבטא בעד תופעת טיפולי ההמרה אלא אף מעיד על כך שביצע אותן בעצמו. כפי שקבעה ההסתדרות הרפואית, איגוד הפסיכיאטריה בישראל ואיגודי רופאים רבים נוספים בישראל ובעולם - אין טיפול שיכול להמיר את האוריינטציה המינית של אף אדם. טיפולי ההמרה שמתיימרים לשנות אוריינטציה מינית, לא רק שהוכחו מדעית שהינם חסרי תועלת, הם מהווים סכנה, ומסבים נזק חמור לנפשו של המטופל בעצם תחושת הכשלון ועלולים להוביל עד להתאבדות. שר החינוך, בהתבטאותו האומללה בעד טיפולי המרה מסכן את חייהם של אנשים רבים".

  

תמר יהל, יו"ר חוש"ן - מרכז ההסברה של הקהילה הגאה במערכת החינוך אמרה: "טיפולי המרה אף פעם לא הוכחו כמשהו יעיל שמשנה נטייה מינית. אין תיעוד של טיפולי המרה שהשיגו את מטרתם המקורית ויש הרבה מטופלים שהגיעו למצב נפשי רעוע. אני חושבת שזה דבר נורא כי אחת הבעיות ששולחים את הנערים לטיפולי המרה הם אנשי מפתח כמו הרב פרץ והם נשלחים למטפלים שהם לא מוסמכים שלא למדו טיפול והם עושים נזק בריאותי ונפשי.

  

"אני בטוחה שכל מי שעבר אצל הרב פרץ יצא עם נפש מצולקת וכאב. גם גופים בארץ כמו הסתדרות הרופאים יצאו נגד הטיפולים הללו ויש מדינות בעולם שזה אסור על פי חוק וכך זה צריך להיות גם בישראל. בני נוער פשוט מופקרים וזה חמור ששר החינוך נותן לזה יד".

  

בעמותת "אבות גאים" אמרו: "כהורים לאלפי ילדים בישראל אנו מאוד מודאגים מהאמירה של שר החינוך רפי פרץ. אנו קוראים לראש הממשלה בנימין נתניהו לקחת אחריות על הממשלה שלו ולגנות בכל הכוח את ההומופוביה של השר פרץ. אנו מקווים למינוי אחר במשרד החינוך עוד לפני הבחירות, אשר ישקף את החברה הישראלית ושיכבד את כל חלקי האוכלוסיה. אנו קוראים לשר חינוך שמנסה לחנך את ילדי ישראל לשנאת האחר - להתפטר עוד היום".

 

"נתניהו צריך לפטר את פרץ לאלתר"

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ אמר: "ישראל שנת 2019. רפי פרץ, שר החינוך, תומך בטיפולי המרה ללהט"בים. לא רק שהוא תומך, הוא גם מצהיר בגאון שעשה את זה. רפי פרץ, במה אתה מתגאה? בכך שמחקת זהות של נערות ונערים? בכך שגרמת להם להרגיש שהנטייה המינית שלהם היא מחלה? שאין להם מקום להיות מי שהם ולאהוב את מי שהם רוצים?".

  

ניצן הורוביץ במצעד הגאווה הראשון בעיר נתניה (צילום: יאיר שגיא)
ניצן הורוביץ במצעד הגאווה הראשון בעיר נתניה(צילום: יאיר שגיא)

הורוביץ הוסיף: "טיפולי 'המרה' זה דבר מסוכן שגורם למצבים קשים אצל צעירים, עד כדי אובדנות. זה לא רק חוסר אחריות, זה דיני נפשות ממש. אתה לא שר חינוך, אתה שר החושך. אתה לא ראוי להיות מופקד על עתיד הילדים שלנו. אותך צריך להמיר משר חינוך לעמדה שבה תעשה פחות נזק. אני קורא לנתניהו לפטר את השר רפי פרץ לאלתר".

  

ח"כ איציק שמולי (העבודה) הגיב גם הוא: "מאחל ל'רברפי' רפואה שלמה, אין טיפול המרה חזק דיו שיוכל להבריא מדעות חשוכות, מסוכנות וגזעניות כל כך. כל דקה שאדם כזה אחראי על החינוך הממלכתי זו סכנה לילדי ישראל. מציע להורים לפקוח שבע עיניים על הנעשה בגן או בבית הספר".

  

ח"כ עידן רול (כחול לבן) אמר: "הייתי שמח לשלוח את הרב פרץ לטיפולי המרה מאיש חשוך ומסוכן לאדם טוב שמכבד בני אדם. אחרי שננצח בבחירות אגיש שוב את הצעת החוק שלי לאיסור טיפולי המרה ואדאג שאף ילד בישראל לא יאולץ לעבור את הסיוט הזה. מזל שפרץ הולך להיות שר החינוך לתקפה מאוד קצרה".

  

ח"כ שלי יחימוביץ' (העבודה) הוסיפה: "טיפולי המרה הם סאדיסטיים, אכזריים ופרימיטיביים. דמיין אדוני שר החינוך רפי פרץ שישלחו אותך לטיפולי המרה כדי לאלץ אותך להימשך לגברים. חושבת על להטב״ק בבתי הספר ששומעים את הזוועה הזאת מפי שר החינוך שלהם ויש לי דמעות בעיניים".

  

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ עודד פורר, הגיב לדבריו של פרץ בחשבון הטוויטר שלו: "‏הטרלול ממשיך. והפעם זה שר החינוך בישראל. הממשלה הזו מזמן ירדה מהפסים. חייבים להחזיר את ישראל להיות נורמלית".


פורסם לראשונה 13/07/2019 22:23

 

מורן אזולאי, קובי נחשוני ואמיר אלון השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארגון המורים והמורות הגאים
צילום: ארגון המורים והמורות הגאים
מומלצים