שתף קטע נבחר

התפטר עקב מעבר דירה – וזכה לפיצויי פיטורים

עובד בחברת תוכנה בירושלים עזב אחרי שהתחתן ועבר למרכז הארץ. ביהמ"ש קיבל את טענתו שלפיה "התפטר בדין מפוטר". הפיצוי: 27 אלף ש'

בית הדין האזורי לעבודה בירושלים קיבל לאחרונה את תביעתו של עובד לשעבר בחברת "מירב – חברה לפיתוח תוכנות פיננסיות", והורה לה לשלם לו פיצויים של כ-27 אלף שקל אף שהתפטר בעצמו. חרף התנגדות החברה, הרשם עמי רוטמן קיבל את טענת התובע שלפיה עזב את העבודה משום שהתחתן ונאלץ לעבור מירושלים למרכז הארץ, ולכן הוא זכאי לפיצויים של "התפטרות בדין מפוטר".

 

התובע עבד בחברה במשך כשלוש שנים עד תחילת 2017. טענתו המרכזית הייתה כי הוא התפטר לרגל נישואיו ובחירתו לעזוב את ירושלים ולעבור להתגורר במקום מגוריה של אשתו במרכז הארץ. לדבריו, הוא ומי שהפכה לימים לאשתו הכירו בנובמבר 2015. בינואר 2017 הם התארסו, ושבועיים לאחר מכן הוא שלח למעסיקיו מכתב שבו הודיע על התפטרותו תוך 30 יום, ושהוא "נאלץ לעזוב את החברה עקב מעבר מגורים למרכז הארץ". כעבור ארבעה חודשים הם נישאו. במצב זה, לשיטתו, התקיימו התנאים שבחוק המזכים אותו בפיצויי פיטורים – התפטרות שרואים אותה כפיטורים.

 

בתחילה טענה החברה מנגד שהתובע לא פוטר ולכן אינו זכאי לפיצויים. כמו כן, לדבריה, הוא הכיר את בת זוגו רק אחרי שהתפטר ועבר לגור במרכז הארץ (ולא כשנה לפני כן כפי שטען), ותוך חודשיים התחתן איתה. בהמשך ההליך הציגה החברה גרסה חדשה, שבמסגרתה נטען כי התובע כן הכיר את אשתו המיועדת לפני שהודיע על התפטרותו, ולאחר מכן, בעקבות לחץ שלה, נאלץ לעזוב את מעבודתו כחודשיים לפני החתונה – התפטרות מרצונו שאינה מזכה בדבר.

 

בתוך כך התלונן מנכ"ל החברה: "אם כל עובד יכול להתפטר ולקבל פיצויים, מתי שרק מתחשק לו, ומה יהיה על המעסיק?".

 

הרשם רוטמן לא הסתיר את ביקורתו מגרסתה המאוחרת של החברה, שבה רמזה על לחץ על התובע מצד אשתו, וציין כי "גרסה זו כללה טענות, אשר מוטב שלא היו מועלות כלל ואשר, על מנת למנוע פגיעה שלא לצורך ברגשות התובע ואשתו".

 

בפסק הדין הובהר כי עדויות התובע ורעייתו היו עקביות ואמינות, ואף נתמכו בהתכתבויות וואטסאפ ופייסבוק. לעומת זאת, הרשם סבר שעדותו של המנכ"ל לא הותירה רושם מהימן, כך שטענת החברה שלפיה התובע התפטר בנסיבות שאינן מזכות אותו בפיצויים לא בוססה כלל.

 

בהיבט המשפטי נקבע כי העובד התפטר לרגל נישואיו ומעבר מגוריו ולכן זכאי לפיצויי פיטורים מלאים. יש לציין כי תקנות פיצויי הפיטורים דורשות מעבר למקום במרחק כ-40 ק"מ לפחות – תנאי שבו עמד התובע.

 

בנוסף נקבע כי התובע זכאי כאמור לפיצויים בגין הלנת הפיצויים, וזאת מאחר שמאז סיום יחסי הצדדים, ולמרות פניות רבות מצדו, החברה סירבה לספק לו מכתב לשחרור כספי רכיב הפיצויים שצבר בקרן הפנסיה.

 

בסיכומו של דבר חויבה החברה לשלם לתובע השלמת פיטורים בסך כ-13,700 שקל, וכן 13 אלף שקל בגין הלנת פיצויי פיטורים. כמו כן, החברה חויבה להמציא תוך 30 יום מכתב לשחרור כספי הפיצויים שנצברו לזכותו בקרן הפנסיה. בנוסף היא תשלם לו הוצאות משפט בסך 1,500 שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: רינה בן נעים
עו"ד חבצלת ינאי
צילום: רינה בן נעים
מומלצים