שתף קטע נבחר

עיריית י-ם נגד קשישה: דורשת 350 אלף ש' על ארנונה

לפני כ-30 שנה צברה תושבת העיר חוב של 3,000 ש' שתפח מאז בגלל ריביות וקנסות. כיום, כשהיא מתקיימת מפנסיה צנועה וחרף ניסיונותיה לשלם, היא עדיין מתמודדת עם עיקולים והוצאה לפועל. העירייה: נענה בביהמ"ש

 

אילוסטרציה (צילום: ShutterStock) (צילום: ShutterStock)
אילוסטרציה(צילום: ShutterStock)

עיריית ירושלים עיקלה את חשבונה של תושבת העיר, אישה ערירית בשנות ה-70 לחייה המתקיימת מפנסיה קטנה, ודרשה ממנה לשלם חוב ארנונה בלתי נתפס בסכום של 350 אלף שקל. בימים אלה נידונה בבית המשפט המחוזי בירושלים עתירה מנהלית נגד החיוב, שלטענת עורכות הדין של האישה "אינו מוצדק וגובל בפשע".

 

הקשישה מתגוררת בדירת 50 מ"ר בשכונת בית וגן. החוב נפתח בעקבות מצוקה כלכלית שאליה נקלעה לפני כ-30 שנה ועמד אז על 3,000 שקל. הסדר עירוני שהיה בתוקף עד 1992 אפשר לעיריית ירושלים לתת פטור מארנונה לתושבים מעוטי יכולת - בתנאי שבמעמד מכירת הדירה ישולם החוב במלואו.

 

אלא שההסדר בוטל במסגרת חוק ההסדרים ב-1992. מאז פתחה עיריית ירושלים ארבעה תיקים שונים בהוצאה לפועל נגד האישה, ובמקביל המשיכה לגבות את החוב גם בהליכים מנהליים - כלומר, דרך אגף הגבייה של העירייה. עם השנים התווספו לחוב המקורי הפרשי הצמדה, ריביות וקנסות וכך מצאה את עצמה מתמודדת עם הסכום האדיר.

 

"לפני חמש שנים הגעתי לעירייה כדי לסגור את החוב המקורי ושילמתי את כולו", סיפרה האישה בשיחה עם ynet. "הפקידה אמרה לי שהיא תמחק את הריביות שהצטברו, אבל שום דבר לא השתנה. הם מתנהלים כמו רובוטים ומשליכים את כל הטעויות שלהם על המחשב. בעתירה שהגשנו הם התחמקו מתשובה ברורה, עיקלו לי החשבונות וביטלו את כרטיסי האשראי.

 

"העירייה מתנהלת כלפיי בצורה אכזרית, לא הוגנת, בלי שום היגיון ומשאירה אותי ללא קרקע מתחת לרגליי. באחת מהפעמים שהגעתי לעירייה הפקידות העליבו אותי וצחקו על המוצא האיראני שלי. הן גרמו לי להרגיש שאני לא מבינה כלום. הן שיגעו אותי והעבירו אותי מפקיד לפקיד".

 

עו"ד ריקי שפירא רוזנברג ועו"ד מיכל ווזנר, המייצגות את האישה, הוסיפו: "ראינו שהתיקים בהוצאה לפועל נסגרו במהלך השנים ועורכי הדין של העירייה כותבים שהחוב שולם והתיק סגור, אבל במסמך אחר של העירייה נכתב שנשאר חוב של עשרות אלפי שקלים. לטענת עיריית ירושלים, היא חייבת ארנונה עבור 25 השנים האחרונות. זה סכום שווה ערך ליותר מ-170 שנות ארנונה. 

 

מעיריית ירושלים נמסר: "הגברת הגישה עתירה שעתידה להתברר בבית המשפט. העירייה תפרט את טיעוניה שם. עקרונית - חובות לעירייה שאינם משולמים כחוק מחויבים בריבית והצמדה בהתאם לחוק הרשויות המקומיות. העירייה לא נוהגת לגבות כפל חובות מתושביה". הבוקר נמסר כי המקרה הובא לידיעת ראש העיר משה ליאון שהוא הורה לגורמים הרלוונטיים בעירייה לבחון שוב את הסוגיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים