שתף קטע נבחר

המודיעין בחמאס פונה ללוחמי צה"ל בווטסאפ: "מה נשמע אחי, ישך את הלו"ז?"

הארגון ממשיך לנסות להשיג מידע מודיעיני מחיילים המשרתים סביב עזה. לאחרונה בוצעו כמה פניות לחיילים ע"י גורם דובר עברית שהזדהה כלוחם מגדוד צה"לי אחר. באחד המקרים התברר שחמאס שם את ידו על חומר רגיש

 

שיחות וואטסאפ חמאס עזה טרור מנסה להשיג מודיעין על  צה

חמאס משדרג את ניסיונותיו להשיג מודיעין על צה"ל, ולאחרונה הצליחו פעילים של הארגון ליצור קשר עם חיילים ישראלים באמצעות ווטסאפ, הזדהו בעברית כלוחמי צה"ל בעצמם – וניסו לדלות מידע סודי על פעילות הכוחות בעוטף עזה. באחד המקרים אף "הוכיח" איש חמאס את זהותו על ידי הצגת לוח זמנים של גדוד צנחנים שהתאמן בלחימה בעזה.

 

בזרוע הצבאית של חמאס ניסו בשנים האחרונות פעמים רבות לשאוב מידע צבאי רגיש מחיילים שמשרתים באוגדת עזה. בעיקר בוצעו הניסיונות באמצעות פנייה דרך אתרים מפוברקים של היכרויות וספורט או באמצעות שיחות פייסבוק, שמבוססות על המיקום הגיאוגרפי של הלוחם והשגת מספר הטלפון שלו מקבוצות שבהן הוא חבר פומבי ברשתות החברתיות. רוב הניסיונות הללו סוכלו – בין אם בשל עירנות החיילים ובין באופן יזום על ידי צה"ל. אבל בחודש האחרון נרשם מקרה שדווקא אמור להדאיג את צה"ל. 

שיחות וואטסאפ חמאס עזה טרור מנסה להשיג מודיעין על  צה

שיחות וואטסאפ חמאס עזה טרור מנסה להשיג מודיעין על  צה

לוחם המשרת בגדוד 890 של הצנחנים קיבל הודעה בווטסאפ ממספר לא מוכר. הפונה הציג עצמו בעברית כחייל מגדוד אחר וביקש לקבל מידע על גרף האימונים והתעסוקות המבצעיות של גדוד 890. מידע שכזה עלול להיות בעל ערך רב לכל אויב, ובין השאר הוא כולל את המועדים שבהם עוזב הגדוד את הגזרה שעליה היה אחראי ומוחלף בגדוד חדש.

 

מספר גבוה של פיגועים ותקריות משמעותיות מהעבר – מהחטיפה שפתחה את מלחמת לבנון השנייה ועד לתקרית הירי בשבוע שעבר שהסתיימה בהריגתו בשוגג של איש חמאס – התרחשו במועדים נפיצים מסוג זה: הגדוד שעוזב נוטה למשמעת מבצעית פחותה בימיו האחרונים בגזרה, בעוד הגדוד שרק הגיע טרם מכיר את רזי ורגישויות הגזרה.

 

החייל מהצנחנים חשד מיד בגורם שפנה אליו וסירב למסור לו את המידע שביקש, אף שהכותב מהצד השני הציג לו את לוחות הזמנים מאימוני היחידה שהוקדשו ללחימה בעזה. בצה"ל מתחקרים כיצד הגיע לידי חמאס מסמך סודי זה, ובו פירוט בסיסי אך עדיין רגיש על תוכני האימון שהוביל פיקוד הדרום.

 

פעיל חמאס שיצר איתו קשר השתמש בשיחה זו, כמו עם חיילים נוספים שאליהם פנה, בסלנג ישראלי-צבאי מקובל בשיחות ווטסאפ. כמו כן הוא השתמש במספר בעל קידומת ישראלית בינלאומית - 972.

 

זו לא הפעם הראשונה שחמאס הצליח להשיג מסמכים צה"לים מסווגים. ממה שהותר לפרסם עד היום, חמאס הצליח לשים את ידו על מצגת התחקיר של התקרית בחוף זיקים בצוק איתן, שאליו חדרה חוליית הקומנדו הימי של הארגון לפני שחוסלה.

 

מדובר צה"ל נמסר: "באירוע זה, בדומה לאירועים קודמים, התקבלו דיווחים על אודות פעילות חריגה. בעקבותיה ביצע צה"ל מעקב אחר הפעילות. צה"ל מודע לפעולותיו של האויב, עוקב אחר מאמציו ברשתות החברתיות וקורא לחיילים ואזרחים להתנהל באופן בטוח ברשת ולהמשיך לנהוג בעירנות ובאחריות. בימים אלו מציינים שנה למבצע 'לב שבור' שבו צה״ל חשף את פעילות חמאס כנגד המשרתים ברשתות החברתיות. המבצע תרם רבות להעלאת מודעות וערנות החיילים, דבר אשר בא לידי ביטוי גם באירוע הנוכחי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התכתבות בין איש חמאס לחייל צה"ל
מומלצים