שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  לשמור על האינטרסים הכלכליים שלנו: מה שצריך לדעת על בחירת נאמן

  רבים נעזרים בנאמן בעסקאות נדל"ן, בהסדרי גירושים או בהעברת נכסים לקרובי משפחה. מה צריך לדעת כדי שלא ייפגעו האינטרסים שלנו

  שימוש בנאמן נפוץ בעסקאות מקרקעין, בהסכמי גירושים ובהעברת נכסים או כסף לקרובי משפחה. מתי נכון להיעזר בנאמן ואיך בוחרים אותו? בעזרת עו"ד שירי לינד, שותפה במחלקה המסחרית וראש תחום ניהול אישי ולקוחות פרטיים במשרד מ. פירון ושות', הכנו מדריך.

   

  מפת הכספים שלכם - כך תאתרו את הנכסים הפיננסיים שברשותכם

  הגעתם לגיל הפרישה? דעו מה הזכויות הפיננסיות שלכם

  למשוך את הכסף? מה עושים כשקרן הפנסיה מפסידה

   

  >> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו 

   

  מהי נאמנות?

  נאמנות היא הסדר משפטי לפיו הנאמן מחזיק בנכסים לטובת נהנים. יש מספר סוגים של נאמנויות כמו נאמנות במסגרת הסכם מכר/רכישת דירה, נאמנות לפי צוואה, הקדש (הקדשת נכסים לטובת נהנה או למטרה אחרת, שכוללת מסמך בכתב, ל.ד) ונאמנות כללית.

    (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
  (צילום: shutterstock)

  בהסכם רכישת דירה

  נאמנות להחזקת כספי התמורה עד למועד בו יומצאו מסמכים ובעיקר אישורי מיסים לפיהם ניתן לרשום את הדירה על שם הקונה. תפקיד הנאמן (עו"ד של המוכר לרוב), הוא להחזיק את הכסף בחשבון נאמנות ספציפי שייפתח על ידו (עליו לפתוח חשבון ייעודי לעסקה הספציפית).

   

  עסקת מכר מקרקעין מסתיימת רק בעת רישום הזכויות על שם הקונה בטאבו/ ברשות מקרקעי ישראל. לביצוע הרישום המוכר נדרש למסור לקונה אישורי מיסים: אישור מס שבח ואישור עירייה לטאבו הכולל גם הסדרת תשלום היטל השבחה. הכסף שבנאמנות מבטיח את הוצאת האישורים הללו, מאחר שלוקח זמן לקבל את אישורי המיסים, ובמועד זה המוכר כבר קיבל לידיו כמעט את כל התמורה בגין המכירה והקונה כבר קיבל את המפתחות של הדירה.

   

  לכן, כספי הנאמנות מבטיחים שאם יחול חוב במס שבח או בהיטל השבחה יהיה כסף לשלמם מכספי חשבון הנאמנות. עו"ד לינד מציינת כי כדי למנוע בעיות עם קבלת האישורים או תשלום הכסף לצורך הוצאת האישורים, פתיחת חשבון נאמנות ספציפי וקביעת שני עורכי דין (של הקונה ושל המוכר) כנאמנים יבטיחו את שמירת הכסף וימנעו הונאה.

   

  על פי צוואה

  הסדר הנקבע בצוואה במקרה שבו לדעת המוריש היורשים לא יכולים לנהל את הרכוש לבד. לרוב קובעים נאמנות בצוואה כשמדובר בקטינים או חסויים (שלא יכולים לדאוג לענייניהם, ל.ד), או כשעלולה להיות השפעה של קרובי משפחה על היורש, והמוריש רוצה להבטיח שהרכוש יישמר.

   

  על פי הקדש

  נערכת על ידי מסמך בכתב שנחתם על ידי יוצר ההקדש לפני נוטריון. יש שני סוגי הקדשים: פרטי וציבורי. הקדש ציבורי מוקם כשאנשים פרטיים מעוניינים להקדיש נכסים לביצוע מטרות הומניטריות בעלות אופי ציבורי, כגון צדקה וחסד, פעולות חינוך תרבות ועזרה לזולת, שהן בעלות עניין ציבורי מובהק.

   

  הקדש פרטי נועד להסדיר נכסים לצורך מטרה מסוימת או לטובת נהנים, לדוגמה נאמנות הנוצרת לטובת בני משפחה. בהסדר כזה, תנאי הנאמנות עשויים לקבוע שנכסי הנאמנות יוענקו לנהנה רק לאחר שיעבור אירועים מוגדרים בחייו, כגון הגיעו לגיל מסוים או נישואים. ניתן גם לקבוע שנכסי הנאמנות יוענקו לנהנה בתשלומים קבועים מתוך הקרן או מתוך פירות הקרן, כך שלא יבזבז הכל בבת אחת.

   

  כללית ביחס לנכס

  לעיתים יש סיבות אישיות או כלכליות הגורמות לאדם להחליט שרכוש מסוים שלו יועבר לנאמנות בעודו בחיים. היוצר יכול לקבוע שהוא יהיה המוטב של הנאמנות וגם לקבוע מוטבים/נהנים נוספים. זאת כשיש חשש מצדדים שלישיים והסדרת רכוש מפני נושים.

   

  מה סמכויותיו וחובותיו של הנאמן?

  הנאמן נדרש לפעול לפי ההוראות בכתב המינוי, בהסכם הנאמנות או בצוואה. יש נאמנויות בהן נקבע שלנאמן יש שיקול דעת רחב והוא רשאי לבצע פעולות ולקבל החלטות, ויש נאמנויות בהן הוא מחויב לפעול רק לפי ההוראות.

   

  לפי עו"ד לינד, על הנאמן חלות החובות הקבועות בכתב הנאמנות וכן החובה לשמור על נכס הנאמנות, לנהלו, לפתחו ולפעול להשגת מטרות הנאמנות. כמו כן, לפי חוק הנאמנות הנאמן מחויב לתת דין וחשבון לנהנים אחת לשנה ובסיום תפקידו, ולמסור להם מידע נוסף לפי דרישה סבירה.

   

  איך בוחרים נאמן?

  במכירת או רכישת דירה הנאמן הוא עו"ד. במקרים אחרים נאמן יכול להיות כל אדם שסבורים כי יש לו מספיק הבנה וידע לגבי הטיפול בנאמנות וברכוש המצוי בה. גם תאגיד יכול לשמש כנאמן. לרוב במסגרת מסמכי הקמת הנאמנות קובעים כי ניתן להחליף את הנאמן. אפשר גם למנות יותר מנאמן אחד.

   

  מה עושים אם הנאמנים פעלו שלא כדין?

  היו מקרים שנאמנים מעלו בלקוחות, עשו שימוש בכספי הנאמנות לצרכיהם האישיים והפקידו אותם בחשבונותיהם האישיים או בחשבון כללי של המשרד עם כספי לקוחות אחרים. ניתן לפעול להבטחת כסף שבנאמנות בכמה דרכים: לדאוג שיהיה חשבון נאמנות ספציפי, למנות שני נאמנים שמייצגים את שני הצדדים, לקבל דיווחים שוטפים מהנאמן על כספי הנאמנות כולל דפי חשבון, ולבחור משרד ועו"ד מוכרים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים